Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
27 Haziran 2007 Duyuru:
Turkiye’de ilk kez duzenlenecek olan ATY Calistayi’na katilim basvurunuz ve gosterdiginiz ilgi icin cok tesekkur ederiz. Bu calistayin ana amaci, ayna/teleskop yapim ugrasisini Turkiye’de tanitmak, sevdirmek ve yayginlastirmaktir. Bu amaci saglamak uzere bu calistay ileride Turk amator ayna yapimcilarini egitecek kisilerin temel egitimi icin planlanmistir. Bu ozelligi ve calisma mekanindaki fiziki kisitlamalar goz onune alinarak calistay iki ayri bolumde yapilacaktir: teorik bilgilerin verilecegi dersler dileyen herkese acik olacaktir; ayna uzerinde pratik yapilacak bolum ise 50 kisiyle sinirlanacaktir.
Program:

http://fen-edebiyat2.iku.edu.tr/aas2007/Program.asp

Dick Parker'ın sunumları:

http://fen-edebiyat2.iku.edu.tr/aas2007/Parkersunum.asp

Kesinleşen katılımcılar:

http://fen-edebiyat2.iku.edu.tr/aas2007 ... ilimci.asp

Buradan ATY Çalıştayına katılacak arkadaşlar:

Arif Bayırlı
Çağdaş Çalış
Emre Evren
Mehmet Koyuncu
Serkan Yıldız
Gözde Saral
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 29 Tem 2007, 23:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Astronomiye gönül vermiş arkadaşlarla bir araya gelme ve tanışma fırsatını bulabilecek olmanın heyecanı içindeyim.
İstanbul Beylikdüzü'ndeyim. İstanbul kültür üniversitesine yakın sayılırım. İstanbul dışından gelecek arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Calistay listesinde adimi gorunce cok sevindim. Ayna yapimi konusunda ilgili ve de deneyimli kisilerle beraber olmak guzel bir deneyim olacak. Ben de calistaya su anda uzerinde ugrastigim 8" aynamin asindirmasini tamamlayip gelicem, orda ogrenecegim cok sey olacak.
gönderen Emre Evren
Herkeze Merhaba

Ne denilebilirki...
Adeta rüya gibiydi..
80 den başlayarak 1200 grite kadar toz toprak çamur içinde(Bu biraz benim pasaklılığımdandı tabiiki yoksa gayet temiz çalışanlarda oldu :D ) ileride yapmayı düşündüğümüz teleskobun hayallerine dalarak ayna yontmak bir yandan da gökyüzüne sizin gibi bakabilen, gözmerceğinden satürnü belki yüzdefa görmüş olsada her defasında ilk an ki heyecanı yaşayan 50 amatör gökyüzü tutkunu ile bir birinden değerli hocalarımız ve gökyüzü aşkı ile yanıp tutuşan profesyonel astronomlar ile tanışmak..

Başımızdaki alman ekolüne sarılmış amerikalı Dick Parker da olunca(Allah var ingilizcede olmasa yanmıştım :lol: ) kendime çoğu defa İstanbulda kültür üniversitesi değilde acaba atmob yada stellafane damıyım diye sorduğum olmuştu. Nasıl olmasın ki, zira böyle bir ortamı daha 2 yıl evvel hayal bile etmek fazlaca lüksdü Türkiye şartları düşünüldüğünde. Şimdi ise onlarca gökyüzü tutkunu yeni dostlar ve yarınlara daha umutla bakan bir sürü hayaller sahibi oldum. (tabi birde cila bekleyen 8 inç aynam, Mehmet Abi sağolsun hakkı ödenmez az da kahrımı çekmedi :oops: )

Resim
Çağdaş Ve Ben , MOT (ayna üstte çalışıyoruz) Henüz kaba aşındırma çook çalışmak lazım çook :D

Nedendir bilmem ama pyrexin üstüne tool'u kaydırdıkça çıkan cızırtı ve etrafa saçılan cam&grit karışımı çamur altında çalışmak öylesine zevkli bir iş haline geliyorduki, Dick Parker'ın uyarılarını kulak arkası etmek yaramazlık yaparken saklanan bir çocuğun aldığı haz gibi inanılmaz bir zevk veriyordu bana. Aslında gritler çamur haline gelip üstümü başımı batırmaya başlayınca Dick Parker'ın temizlik konusunda ne kadar haklı olduğunu da geç de olsa anlamış oldum.

Resim
Dick Parker Ve Arif , Eh çalışınca oluyor tabii bay Parker gelinen noktaya bayaa şaşırmış :?

Çalıştayın ilk günü sabahın köründe(8:15 gibi) çalıştay salonuna girip erkenden kayıdolmak istesemde malumunuz 9:00 da açılacak kayd masalarını beklemek zorunda olduğumu öğrenip biraz etrafa bakınmaya başladım ve Çağdaşla birbirimizi uzaktan zor da olsa tanıyabildik(tabi böyle kara kara gözlükleri takınca kolay kolay kimse tanıyamıyor heheheh :D ) ondan sonra bir koyu sohbet aldı ki Çağdaş benle tanıştığına bin pişman olmuştur kaç kere...

Resim
Arif Bayırlı Ve Utku Borataç(kendisini de en yakın zamanda forumumuza bekliyoruz efenim)

Kayıtın ardından Arif Bayırlı ve Mehmet Bey(Mehmet Koyuncu) le tanıştık ve gökbilim grubu olarak Çalıştay boyunca çok güzel bir ekip oluşturmuş olduk. Çalıştayın ilk programın Dick Parker'ın özetlediği ayna yapım aşamalarını (Kaba Aşındırma, İnce Aşındırma, Cilalama ve Şekil Verme) anlattığı teorik ders vardı, ardından 8 inç (203,2mm) çapındaki (3-4 kilo vardı sanırım) pyrex denilen silindir buzlu cam parçası ve Tool olarak adlandırılan üzerinde yuvarlak mermerler yapıştırılmış aşındırma aleti ile tanışmak biraz garip oldu. Garip diyorum çünkü 5 gün bizzat aşındırma yaptıktan sonra hala iki yüzü de dümdüz cam ile toolun sadece birbirine sürtünerek nasıl olupda aynanın iç bükey toolun ise dış bükey hale geldiğini çözmüş değilim.

Neyse 80 lik gritlerimizi tool üzerine döker dökmez onlarca masa dan aynı anda start almış F-1 arabaları gibi toolu cazur cozur aynalar üzerine sürtmeye başladıkki çıkan ses hala kulaklarımda yankılanır biryerlerde.. tabi en son aşamada (1200 gritde) böyle bir ses duymak heralde kabusların en büyüğü ile karşılaşmak olurdu. Fakat 1 saat, 2 saat geçmesine karşın Çağdaşla değişimli olarak pyrexi aşındırmaktan bitkin düşmüş bir halde, Bir dümdüz gözüken cama bir de birbirimize bakıp ne oluyor yahuu hala aşınmadı bu cam derken, Haldun Abinin (H. Menalı) ayna içine tuttuğu mastar ile aynanın iç bükey haline gelmeye başladığını farketmek benim için inanılmaz bir sevinç oldu. Ve üç gün sıra ile 80 grit aluminyum oksit Al2O3 den başlayarak 800 grit Al2O3 e kadar geldik ki.
Dick Parker beye bir türlü beğendiremediğimiz aynamızın, Ortasındaki aşınmadan kalmış koyu bir bölgeyi farkettikten sonra Çağdaş ile Ben bezmiş bir biçimde gerisin geri kaba aşındırmaya dönerek 120 grit ile çalışmya karar verdik, zira aslında çok iyi bir karar verdiğimizi son günlerde orta kısımları bir türlü aşındıramayarak aynalarını cilalamaya geçiremeyen ATMcileri gördükten sonra gururla orta kısmı aşınmış aynalarımızı cilalamaya geçirdik ve havamızı da gayet güzel attık. :wink:

Resim
Haldun Abi ayna ortasındaki aşınmamış bölgeyi gösteriyor

3. Günün sonu ise tam anlamıyla erken bir finaldi diyebilirim. Mehmet Bey sağolsun bizleri(Çağdaş, Ben Arif) kişisel mesaisinden feda ederek taa çerkezköy'e kadar arabasıyla götürerek İshak Benbanaste Bey ile tanışma fırsatını sağladı. İshak Beyin emek vererek yaptığı gözlemevi ise adeta örnek olarak anlatılması gereken mükemmel bir proje olmuş. İlk defa gördüğüm Roll-off-Roof observatory (kayan çatılı ) sınıfı gözlemevinin yapım aşamalarını eminimki rica edersek bizimle paylaşacaktır. Bunun yanı sıra gözlemevinde 14 " meade marka Schmidt-Cassegrain teleskobu Pier üzerine adapte ederek harika biçimde ekvatoriyel hale getirmiş ve bizlere bulutlar pek izin vermesede muhteşem bir Venüs ziyafeti çektirdi. Akşam üzeri güneş hemen hemen batmışken gözmerceğinden izlediğim Venüs ise şimdiye dek gördüğüm en çarpıcı manzaraydı. Daha da ilginci hilal evresine yaklaşan Venüs üzerinde V biçimli bulutu gördüğümde Başlangıçta hayal gördüğümü zannetsemde İshak Beyinde beni onaylamasıyla bu venüs gözlemi muhteşem bir deneyim oldu.

Resim
Deneyimli ATMci Başar Titiz, Mehmet Abi( M. Koyuncu) ve Barbaros Kurt (herşey için teşekkürler Mehmet Abi :tap )

Gölzemden sonra geçtiğimiz akşam yemeğindeki kozmoloji sohbeti ise inanılmaz eğlenceli oldu. Mehmet Bey'e ve bizleri misafir eden İshak Bey'e buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Çalıştayın son gününde yapılan yıldız testinin ise benim için ayrı bir özelliği var zira ilk defa gökbilim yazılarını severek takip ettiğim(hatta yazıları ile büyüdüğüm de diyebilirim 98 den beri bilim teknik okuyucusuyum) Alp Akoğlu ile tanışma fırsatı yakaladık.

Resim
Foucald, Coude ve Ronchi testlerinin yapıldığı kısım

Yinede herşeyden ötesi Gokbilim.com ekibinin değerli üyeleri ile çalıştayda tanışmış olmak herşeyden daha güzel oldu. İleride çok daha güzel projelerede beraber katılacağımızı umud ediyorum.

Böylesine güzel bir etkinliğin yapılmasına öncülük eden syn Haldun Menalı, Başar Titiz, Uğur İkizler...vs.. gibi ATM-Turk grubu üyelerine çalıştay boyunca hertürlü kahrımızı çeken ve çalıştayın gerçekleştirilmesine vesile olan değerli hocalarımız syn Dursun Koçer ve Ethem Derman hocalarımıza ve İKÜ yetkililerine teşekkürü bir borç bilirim. İnşallah çok sürmeden bende teleskobumu tamamlayacağım ve burada sizler ile paylaşacağım. ATY2007 ve teleskop yapımı ile ilgili teknik bilgileri ise yakında çok daha detaylı biçimde sizlerle paylaşacağız.

Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Emre gercekten cok guzel bir sekilde ozetlemissin calistayi resimlerle birlikte.
5 gun boyunca ayni amaca yonelmis yaklasik 40 kisi buyuk bir azimle aynalarini asindirmaya ve bicim vermeye calistilar.Bizler de gokbilim ekibi olarak orda tanisma ve bircok konuda tartisma firsati bulduk. Calistayin ilk gunu sabah kayit esnasinda ben etrafta forumdan birilerini ararken Cagdas ve Emre beni buldu. Daha sonra uzerinde baya espiri yaptik hatta bunlarin herkes karsisinda forumdaki resimdeki halini beklediginden tanimak zor oldu. Cagdas ve sapkasi; Emre ve gozluklerini aramistim halbuki :P

Cagdas ne kadar ben yazamam siz yazin dese de son gun Calistayin teknik bir raporunu yazacagini soyledi ben de burda pek bahsetmicem ne de olsa Emre de yazacakmis.

Kisacasi super bir hafta gecirdik ne kadar yorucu olsa da.Aynami tamamlayamadim(Haldun Abi'nin gosterdigi orta kisim hakkaten oldurdu beni :) )Uzerinde calismaya devam edicem ama en azindan bu isin optik kismini ve teknik kismini bizzat uygulayarak ogrenme sansim oldu.Simdi beni evdeki 8"lik aynam bekliyor.Pyrex olmasa da o benim ilk goz agrim olcak:P

Organizasyonda emegi gecen herkese cok buyuk tesekkur etmek gerekiyor.Boylesi bir firsati Turkiye'de boylesine degerli ve yardimsever kisilerle degerlendirmek cok guzeldi.Kultur Universitesi ve degerli hocalarimiza da sonsuz tesekkurler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba Emre,

Eline aklına sağlık, güzel yazmışsın. Bende aldığım notlardan derleyeceğim yazıyı en kısa sürede buraya aktaracağım.

Çalıştay kadar sempozyumda da değerli bilgiler edindik. Emre'nin aramızda olamaması üzücüydü. Sempozyumda AAVSO (American Association of Variable Star Observers) başkanı Arne Henden'in yaptığı sunum çok önemliydi, ama nedense salonda dinleyici olarak sadece beş kişi vardı. Bunun haricinde manyetometre yapımıyla ilgili sunum başarılıymış (bende bu sunumu takip edemedim, o sıra eşyalarımı topluyordum). Ay üzerine düşen meteor gözlemleri ile ilgili sunumda başarılı ve keyifliydi.

Bu sempozyumda gördüğüm, Türkiye'de ki amatör astronomların ayna yapımı ve astrofotografçılığın yanında değişen yıldız gözlemi gibi küçük bir dürbünle dahi yapılabilecek, gözlem çalışmalarına başlaması gerekliliği.

Ayrıca sempozyum sonunda Bilim&Teknik yazarı Alp Akoğlu'nun konusunu açtığı 'Amatör Astronomi' dergisi projesi. Bu konuda sempozyum sonunda, bir çok fikir alışverişi oldu, ancak bir sonuç çıktığını düşünmüyorum. Alp Akoğlu bu derginin başlangıçta e-dergi olarak çıkmasının gerekliliği üzerine durdu. Ethem hoca ise basılı bir derginin çıkmasının daha faydalı olacağı üzerine durdu. Bizler gokbilim.com ekibi olarak bu konuda ki fikirlerimizi ve dergide yayınlanabilecek köşe yazılarını şimdiden Alp Akoğlu'na gönderirsek. E-dergi olarak dahi başlayacak olan bir dergiye katkıda bulunmanın hazzını yaşayabiliriz diye düşünüyorum.

Alp Akoğlu e-posta:

alp.akoglu@tubitak.gov.tr
gönderen Emre Evren
Merhaba

E-dergi fikri gerçekten harika birşey kesinlikle de çok gerekli, bu konuda bizlerde üstümüze düşen bir şeyler yapabiliriz, Alp Akoğlu ile en yakın zamanda irtibata geçelim.

Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Çağdaş;

Özel mesajdan, email adresini bana ver ki resimleri sana ulaştırabileyim.

Emre (yim) adresine,
1. ATY Çalıştayında www.gokbilim.com ekibi olarak çekildiğimiz resimleri,
2. AAS de www.gokbilim.com ekibinin (toplayabildiklerimin) toplu olarak çekilen resimlerini,
3. İshak beyin gözlem evinde çekilen bazı resimleri göderiyorum.

Yarım saattir bekliyorum daha gitmedi :)
gönderen Lütfü Çakmak
Sevgili Emre,

Merhabalar. Çalıştayın iyi geçtiğine sevindim. Ben bile ta K.Maraş'tan, işi gücü bırakıp gelmeyi düşünmüştüm ama olmadı. İnşallah bi dahaki sefere. Ama bu kadar ucuz kurtulamazsınız, edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri bize de aktarana kadar sizi sorularımızla bunaltacağız haberiniz olsun. Başar bey aşındırma kitini gönderirse ben de 8" aynama yakında başlayacağım. Bu arada camları ve tool' ları kim temin etti? sizin için çalıştay ekibi mi hazırlamış yoksa sizler mi aldınız? pyrex camların fiyatları ne düzeyde.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Lütfü Bey,

Emre'y4e atfen yazmissiniz fakat Emre'den cevap gelmedigini gorunce izninizle ben cevap vereyim sorulariniza.

Calistayda Cam ve Tool'ları çalıştay ekibi hazır olarak bize verdiler.Tool'ları mermer uzerine betebe'ler yapıştırarak olusturmuslar ve Cam da 8" Pyrex cam'dı.Turkiye'de bulunmadıgını soylediler ve Amerika'dan getirilmiş,fiyatı yaklaşık 80$ dendi.Cam kestirmeyi planlıyorsanız Turkiye'de soda-kireç camı(Bildiğimiz pencere camı) kestirebiliyorsunuz ve ben 1 ay once Gedik Cam Sanayi(Istanbul)'den 8" 20mm kalınlıgında camı 46 YTL+KDV'ye kestirdim.Bu size bir fikir verebilir.

Calistayda edindigimiz bilgileri forumdaki herkesle paylasmayi isteriz.Bu konuda Emre ve Cagdas teknik yazilarini yazacaklar.Bunun haricinde ogrenmek istediklerniz olursa yardimci olmaya hazirim.

Sevgiler
gönderen Lütfü Çakmak
Teşekkürler Arif,

Bir ara Emre çalıştaya katılmaktan umutsuzdu. Elbetteki sorularım ve edindiğiniz tecrübe ve deneyimleri paylaşmanızla ilgili dileğim hepinize. Ayna yapmaya başladığımda galiba sorularımla bunaltacağım sizi. :-)

Saygı ve sevgilerimle.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
ATY Çalıştayı ve Amatör Astronomi Sempozyumu; sadece kültürümüzü, bilgimizi arttırmakla kalmayıp, bir birini sadece sanal ortamta tanıyıp dost olan kişilerin gerçekte de bir birini tanıyıp dostluklarını pekiştirme imkanını sağlayan, sadece etkinlik süresince değil uzun yıllar sürecek bir tutku birliğine imkan sağladı. Bizlere böylesine güzel imkanları veren İstanbul Kültür Üniversitesi Görevlilerine, Dursun ve Ethem Hocamıza, Dick Parker, Haldun Menali, Başar Titiz, Uğur İkizler ve daha ismini sayamayacağım arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Gökbilim.com ekibinden beni kırmayan ve kendisini her zaman örnek aldığım İshak beye ait kişisel gözlem evi ziyaretine katılarak beni sevindiren Emre, Çağdaş ve Arif'e çok teşekkür ederim. İnşallah daha fazla gökbilimci arkadaş ile daha nice gözlem evi ziyaret eder, gökyüzü gözlem şenliğini paylaşırız. Evime misafir olup beni, eşimi ve oğlumu onurlandıran Ethem ve Pelin Hocama, Uğur ve Şenol arkadaşlarıma, Ali ve Orkun kardeşlerime minnettarım. Sadece ayna yapmadık, sadece bilgilenmedik. Sanal ortamda başlayan dostluklarımızı gerçeğe taşıdık ve pekiştirmenin mutluluğunu yaşadık. Hepinize teşekkürler arkadaşlar.
gönderen Emre Evren
Merhaba Lütfü Abi

Dün internetimde biraz sorunlar olduğu için mesajınızı çok geç görebildim, cevabım geç olduğu için özür diliyorum.
Arif gerçekten güzel açıklamış bu arada teşekkür ediyorum Arif'e de.
Fakat bir ufak noktayı düzeltmeliyim, Öncelikle bize verilen toollardaki dairesel mermer üzerine yapıştırılmış olan parçalar Betebe değildi. Dairesel kesilmiş mermer üzerine yapıştırılmış yuvarlak kesilmiş mermer parçaları idi.

Tool üzerindeki mermer parçaları aslında başlangıçda iyi bir çözüm gibi gözüksede kaba aşındırma bitip ince aşındırmaya geçildiğinde toollar üzerindeki mermer parçalarının bir çoğunu kaybettik ve ince aşındırmanın sonlarına doğru epey zorlandığımızı söyleyebilirim.
Bunun birkaç nedeni var, birincisi mermerin pyrex camından daha yumuşak bir madde olması yüzünden pyrex yerine mermer parçalarının aşınması(bu sorun pencere camında gerçekleşmeyecektir çünkü ülkemizdeki pencere camları(yada sanayii camları pyrex'e göre çok daha yumuşak). ikinci neden ise çalıştayda pek çoğumuzun düştüğü(aslında benim iki kat fazla düştüğüm) bir yanlışlıkdan kaynaklanıyor; o da toolu veya camı çok fazla bastırarak çalışmak.

Aslında aşındırmada temel mantık, cam ile tool arasına döktüğümüz grit denilen parçacıkların sürtünme sırasında camdan parçalar koparması ve böylece aşındırmayı gerçekleştirmesidir. fakat ben özellikle az grit - çok kaba kuvvet esasına dayanarak, pyrex yerine toolumu bir güzel aşındırmıştım ki, ince aşındırmaya gelmeden toolum pyrexden çok daha pürüssüz hale gelmişti hehehehe :lol: :lol:

Fakat Arifin bahsettiği gibi siz sanayi camı kullanacak olsanız bile bence yinede Betebe olarak adlandırılan mozaik çözümünden yararlanın.
adresi ve irtibat bilgileri şöyle:

• BETEBE MOZAİK VE SERAMİK SAN. A.Ş.

Davutpaşa Cad. Cebeali Bey Sok. No:20 Zeytinburnu 34020
    İSTANBUL
    İŞ: +90 (212) 449 00 00
    İŞ: +90 (212) 449 00 50
    FAX: +90 (212) 449 00 55

info@betebe.com.tr
    www.betebe.com.tr
size gelecek olan Betebe Atm-turk gurubundan Koray Taylan Davgana beyden aldığım bilgiye göre yapışkan bir kağıt üzerine dizilmiş sert mermer parçalarından oluşuyormuş. Siz betebeyi direkt aşındıracağınız cam ebatlarındaki(aslında tool, camdan bir parça daha ufak çaplı olacak galiba siz yinede sorun) tool üzerine yapıştırıp kenarlarındaki fazlalıkları alıyorsunuz. Oldukça pratik bir çözüm gibi geliyor banada, hatta ileride farklı boyutta(hayalimde 12" var ama hayal işte :lol: gerçek olmak zorunda değil) bir cam aşındırmaya karar kılarsam bende Betebe sipariş etmeyi düşünüyorum.

umarım faydalı olmuşumdur. İyi çalışmalar...
Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Hatam icin kusura bakmayin,duzelltigin icin de tesekkurler Emre:)
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]