Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Ben de çanak anten ile düşünmüştüm ama cesaret edemedim.
gönderen maltun
Çanak antenin odağı çok kısa olduğu için onu göz merceğine sokmak zor olacaktır.

Ayrıca benim konu daha önce tartışılmış yeni gördüm. Kusura bakmayın konu kapatılabilir.
Bahsettiğiniz gibi daha önce konuşulmuştu. Bu konuda üstatlar işin püf noktalarına kadar biliyorlar. Fakat ilgi çekici bir durum bu, açıkçası ben bir ara fırsatım olduğumda bizzat test etmek istiyorum. Verdiğiniz video kanalında çok hoş videolar gördüm, hemen takibe aldım. Abimiz bu işlerle pek ilgili birine benziyor :) Kendi yaptığı düzenek ile Güneş'ten faydalanarak metali, camı eriterek hoş şekle sahip materyaller oluşturmuş.

Bu yöntem oldukça ucuz olduğu için bence denenip iyice incelenmesi gerek. İnsanlar 100-200 liraya basit teleskoplar alıyorlar, ne kadar verim alınıyor? Bence kıyaslama buradan başlayabilir. Bu kişinin iki aynayı(orjinal cassegrain ve çöp tenekesi kutusundan yaptığını) kıyasladığı bir video var, aşağıya ekleyeceğim. Yaptığı aynanın kenar kısımlarının kusurlu olduğunu, fakat kenarları kapatınca görüntünün kaliteli hale geldiğini söylüyor. 100" yapı 50" kullanın yine daha avantajlı gibi bir cümlesi var.

Tabi orada yaptığı sadece optik bir değerlendirme. Ben kamerayı önüne koyup pozlama yaptığında nasıl olacağını merak ediyorum açıkçası. Ayna ile kıyaslamak mümkün değil, fakat ne kadar iyi ne kadar kötü bir görmeyi istiyorum. Unutmamak lazım Galileo ve Newton'ın büyük keşifler yaptığı o ilk teleskopları şuanda cebimizden çıkaracak durumdayız.
gönderen maltun
ben de deneyeceğim hatta aliexpresden güzel görünen bir film ayna sparişi verdim. 30 - 40 cm bir alüminyum tepsi ile deneyeceğim.

kullanımı zor bir şey olacağı kesin. Çünkü ısı değişiminden ve en ufak rüzgardan odağı değişir. Durgun bir havada kullanılabilinir. Yapılacak vakumu sabit tutmakta zor olacaktır. Bir yerlerinden azıcık hava alsa odak yine değişir.

bu nedenle montajın çok iyi yapılması ve hava valfinin konması gerekir. kenarlardan (vakumla oluşacak gerilmeden dolayı kenarlarda kıvrılmalar olabilir) 5-10 cm en az kapatılması gerekir diye düşünüyorum.

Ben netleyici ve göz merceği koymadan ikincil ayna gibi odağa ileri geri hareket ettirilebilir webcam yerleştirip tablete bağlamayı planlıyorum.

2-3 aya kadar yaparım eğer olursa buradan paylaşırım.
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]