Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Amatör Teleskop Yapımı forumunda teleskop nasıl yapılır, ne kadar tutar, şu kadar inçlik, bu kadar inçlik teleskop yapım aşamaları gibi bir çok açılmış başlık mevcut. Bu başlıklar altında yazılanları sabırla okursanız sorularınızın bir çoğuna cevap bulmuş olursunuz. Hala sorularınız varsa mevcut açılmış başlıklar altında sorunuzu sorabilirsiniz.
gönderen mehmet GÖKÇE
Size herhangi bir ürüne ait herhangi bir fiyat vermiş değilim. Bir teleskop ortalama kaça mal olur onu söyledim. Teleskop masrafları ; cam, aşındırıcı , komparatör saati, cilalama için reçine,cam aynaya döndükten sonra kaplatılma masrafı, ikincil ayna tutucu ve ikincil ayna, birincil ayna tutucusu, kundak(marangoz halleder diye düşünüyorum)focuser ve bulucu dürbün masraflarının tamamını tutabileceği bir rakam söylemiştim. 3 aşağı 5 yukarı 700-900 lira tutar diye düşünüyorum. İzmir atm gruptaki arkadaşlar ne kadar masraf yaptığını yazabilirse daha sağlıklı bir rakam öğrenmiş olursunuz.
Esasen siz forumu okusanız daha isabetli olacak
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Benim teleskop göz mercekleri hariç 600TL civarı tuttu. Göz mercekleri kişiden kişiye çok değişebilir, o nedenle ayrı hesaplamak lazım, ben 2 göz merceği+barlowa 250tl civarı harcadım. Toplam 850tl diyebilirim.
Fiyatlar sitede tabi yüksek olacak, hazır ayna alırsanız pahalı olur, zaten teleskop yapmakta asıl amaç el yapımı ekipmanlar kullanmak olabildiğince. Hazır ayna yerine cam, aşındırıcı ile kendi aynanı yapmak maliyeti çok düşürecektir. Ayna tutucu, örümcek, tüp, bulucu dürbün, kundak vs. hepsi el yapımı ya da marangoz, tornacı marifetiyle yapılmıştır.
emirsarı2500 yazdı:...Mehmet bu arada ben ...
Tanıştığımıza memnun oldum. :)
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]