Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Eren Serbes
Herkese merhaba aranızda kendi teleskobunu inşaa etmiş olanlara bir sorum olucaktı 30 cm çapında aynası olan ,nebula ve galaksileri gözlem amacıyla yapılacak bir teleskobun maliyeti tahmini olarak ne kadar çıkar ?
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
20cm çapında olan teleskobum tahmini 600-700 TL'ye maloldu. 30cm'de de fark çok olmaz sanırım, ama emek kısmı baya artacak, 20cm bile canımı okudu açıkcası
gönderen mehmet GÖKÇE
Onur Durma yazdı:Belkide fiyatı ondan sormuştur :) 2600 TL ye satılıyor eee iyimiş bu.. dur bende yapayım satarım :D
:lol: Keşke teleskop yapımı hızlı ve ucuz olsaydı da daha fazla amatör daha uygun fiyatlara kaliteli teleskop sahibi olabilseydi ancak üstadlarımız pek az. Çekirgeler ise(ben de dahil olmak üzere) tembel. :)
Daha küçük bir eve taşınıyor olmasaydım sistemi iyice hafifletmenin bir yolunu arar kundağa monte etmeye çalışırdım ancak seneye bu ufaklığa evde pek yer olmayacak :aah
Kullanıcı avatarı
gönderen Eren Serbes
Onur Durma yazdı:Belkide fiyatı ondan sormuştur :) 2600 TL ye satılıyor eee iyimiş bu.. dur bende yapayım satarım :D
aslında sorma sebebim malumunuz bu tarz işler biraz lüks kaçıyor günümüz yaşam koşullarında dolayısıyla bütçe ayarlanması lazım bu iş için eğer nebula gözlemek için yapılacak teleskop 1000 tl yi geçmiyecekse teleskop yapmak daha mantıklı dürbünle izlemek yerine ama daha öncede yazmıştım benim teleskop yapmam tahminen kısmetse 1 yıl sürer çünkü hala yeniyim ekipman ve gökyüznü tanımaya çalışıyorum dolayısıyla bir bilene sorup tecrübelerinden faydalanmak mutlaka gerekli diye düşündüm ve yazdım yoksa teleskop yapıp satmak benim işim değil :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Hahaha hayatta satmam ben kuzularımı :) çöp ev gibi benim odam hiç bir şeyi atamıyorum da satamıyorum da :)
gönderen Şule Kuzpınarı
Bir teleskoba sahip olmadan, amatör teleskop yapım işine girenler var mı merak ediyorum! (Bu cevap beklenen ciddi bir sorudur. :lol:)

Eğer bu tür el yapımı uğraştırıcı işler yapmayı sevmiyorsanız, gökbilime başlamadan soğumanız da olası.
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Cevap veriyorum, ben ben ben :)
20 yıla yakın dürbün kullanımından sonra ilk teleskobum olacak (haa kırtasiyede satılan türden vardı ama onu hiç saymıyorum)

Ama teleskop yapmak beklediğimden de zordu, Lütfü bey olmasaydı hele nasıl olurdu bilmiyorum.
gönderen Şule Kuzpınarı
Ne kadar sürdü ya da sürecek, ilk teleskobunuzu yapmanız?
Kullanıcı avatarı
gönderen Eren Serbes
Şule Kuzpınarı yazdı:Ne kadar sürdü ya da sürecek, ilk teleskobunuzu yapmanız?
Eğer bana soruyorsanız yeni başlıyacam Şule Hanım 2-3 ay içinde başlamayı planlıyorum bu arada aklıma gelmişken sorayım teleskop tüpü için şöyle bir şey düşündüm

Resim

resimdeki plastik boru çatı borusu, benzerleri var et kalınlığı daha fazla baya sağlam sizce olabilir mi? Teleskop tüpü için

Resim

Resim
gönderen mehmet GÖKÇE
Merhabalar. Kaç inç yapmak istiyorsunuz teleskobu? Bu plastik tüpler uygun gözüküyor ancak büyük bir teleskop istiyorsanız çok ağır olacaktır. Esasen 6 inç teleskop için bile ağır olacağı kanaatindeyim.Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Eren Serbes
mehmet GÖKÇE yazdı:Merhabalar. Kaç inç yapmak istiyorsunuz teleskobu? Bu plastik tüpler uygun gözüküyor ancak büyük bir teleskop istiyorsanız çok ağır olacaktır. Esasen 6 inç teleskop için bile ağır olacağı kanaatindeyim.Selamlar
Merhaba Mehmet bey ayna çapı 20 ile 30 cm arasında olan Teleskop yapımayı düşünüyorum
gönderen mehmet GÖKÇE
Epey ağır olacaktır bu tüple :) . Ayrıca önceden tecrübeniz yoksa 8 inçi pek aşmayın derim. Malum bu teleskop yapma işinde biraz maharet biraz da yardım şart. Yok illa 12 inç yapacağım olmuşken büyük olsun diyorsanız truss olarak dizayn etmeniz daha avantajlı olur. Aksi durumda 25-30 kg bulur.
Selamlar
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]