Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Ögetay Kayalı yazdı:Merhaba,

Olamaz. Bunu birkaç defa forumda tartıştık. Zaten olabilse herkes bu şekilde yapardı, o yüzden keşke olsaydı :) Fakat bu işe ciddi para harcanıyor biliyorsunuz. İşin incelikleri için ayna yapımı başlıklarını inceleyebilirsiniz.
Aslında tahmin etmiştim böyle bir cevap geleceğini!!! ama bir bilene sormakta fayda var dedim sonuçta bu teknik mümkün olsa önce Nasa bu sistemin en gelişmişini uzaya gönderirdi, sonuçta onca ağırlığı, metali, aynayı uzaya göndermek yerine hafif malzemeyi göndermeye çalışırlardı ama olsun teleskop olmasada iyi bir yemek pişirme aracı olduğu kesin :D ayna yapım kısmı tavsiyeniz içinse evet bu başlıkları okumaya ve takip etmeye çalışıyorum eğer kısmetse bende bir teleskop yapmayı istiyorum ama her işin doğasında önce emekleme sonra yürüme ve sonra koşma safhaları vardır bundan dolayı ben şu an sadece bakınma safhasındayım emekleme bile değil :lol: benim düşüncem 1 yıl sonra bu işlere bulaşmak önce forumlarda bu işlerle uğraşan insanlardan ve yazılı kaynaklardan bilgi toplamak (maddiyatını kenara ayırmak )ve ayrıca yapılmış ürünlerin kalitesini ve gözlem kalitelerini incelemek olacaktır yani şu an benim için dürbüne (marslıları dikizlemeye) devam diyelim teşekkürler
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]