Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
#113637
Merhaba uzay severler

Foruma az önce kayıt oldum ve yaklaşık yarım saat sonra hesabım aktifleştirildi (Şaşırdım). Aslında siteyi aylardır takip ediyorum ama kayıt olma girişimine ilk defa kalkıştım. Eminim daha nice benim gibiler buraya kayıt olmadan içerikleri takip ediyordur.

Ben küçüklüğümden beridir hep bir uzay aşkı var içimde. Uzun lafın kısası ben bir teleskop yapmak istiyorum bunun içinde en önemli olan şey tabi ki ayna yapımı. Bunun içinde sanırım özel bazı camlar gerekiyormuş. Bu camı nereden elde edebilirim. Kalınlık, incelik konusunda ne gibi bir yol izlemeliyim.

Şimdiden teşekkürler
#113646
Atila Bey'in profilindeki "amatör gökbilimci" yazdığına aldanmayın sakın.
Onun elinden çıkmış bir teleskop ile bakma şansı buldum.
Hiç de amatöre benzemiyor, bence oldukça profesyoneldi.

Atila bey Adapazarı'na ne zaman yolunuz düşecek? Şahsen de tanışmak istiyorum.
Maalesef Bursa'daki bilim etkinliğini kaçırdım. Buralara gelirseniz haberim olsun, mutlaka tanışmak istiyorum.
#113647
Ben dün şenliğe yeni tamamlayabildiğim 50 cm lik cassegrein teleskopla katıldım. İlk takipli denemeyi yapma şansım oldu.Fazla resim çekmeye fırsat bulamadım. Belki arkadaşlar resimleri eklerler ama ben bir ,iki tanesini koymaya çalışayım.
Adapazarına da inşallah gelmek nasip olursa haber veririm.
Dosya ekleri
P1200703.JPG
P1200703.JPG (2.78 MiB) 1458 kere görüntülendi
P1200582.JPG
P1200582.JPG (2.1 MiB) 1458 kere görüntülendi
#113667
İnanın teleskop çalışmalarının genelinin 2010 ve 2011 yılında olduğunu görmek beni gerçekten üzdü. O sıralar forumda olmak isterdim. :?

https://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=62&[…]