Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Kenan.
#113397
Fotometre ışık ölçümünde kullanılan bir alettir. Temel çalışma prensibi,ışık enerjisinin elektrik akımı üzerindeki etkisini kullanarak ışığın şiddetini ölçmektir.

Basit bir fotometre yapımı için gerekli malzemeler;
Yağlı kağıt,Damlalık,Az miktarda sıvı yağ,Cetvel,200 Wattlık bir ampül ve ampülü yakabilecek bir lamba.

Örnek çalışma:Bir damla sıvı yağı kağıdın üzerine damlatıp parmağımızla küçük bir daire oluşturacak şekilde dağıtalım. Kağıdı,düz durmasını sağlayacak şekilde ortası boş bir çerçeveye yapıştıralım.Fotometremiz böylece hazır.Lambayı güneş ışığı alan bir yere yerleştirelim ve güneşe doğrultalım.Fotometreyi lambaya yakın olarak ve lamba ile güneş arasına tutalım.Fotometreyi lambaya yakınlaştırıp uzaklaştırarak yağ lekesini izleyelim. Bir noktada yağ lekesi görünmez olmalı.Yağ lekesinin yok olduğu noktanın ampülün merkezine olan uzaklığını ölçüp not edelim.Bu noktada iki ışık kaynağının görünür parlaklıkları eşitleniyor.Lambanın birim zamanda yaydığı enerji 200W olduğuna göre ölçtüğümüz uzaklıkta birim alana düşen enerjiyi hesaplayabiliriz.Daha sonra I1/D1= I2/D2 formülünden I1 bulunur.

I1:Bilinmeyen ışık kaynağının ışık şiddeti,
I2: Bilinen ışık kaynağının ışık şiddeti,
D1: Bilinmeyen ışık kaynağının fotometreye uzaklığı,
D2: Bilinen ışık kaynağının fotometreye olan uzaklığıdır.
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]