Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
#113135
Arkadaşlar merhaba,
Bugün can sıkıcı birşey oldu, alet olarak kullandığım 6 inchlik camın kenarına bir şekilde zarar verdim. Olaydan sonra pahladım. Fotolara bakabilirmisiniz acaba bu bir sıkıntı yaratırmı? Ne yapabilirim?
Dosya ekleri
4.jpg
4.jpg (84.65 KiB) 1147 kere görüntülendi
3.jpg
3.jpg (21.79 KiB) 1147 kere görüntülendi
2.jpg
2.jpg (131.32 KiB) 1147 kere görüntülendi
1.jpg
1.jpg (165.81 KiB) 1147 kere görüntülendi
En son Koray Memmi tarafından 03 Şub 2014, 11:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
#113140
Merhabalar Koray bey. Öncelikle fotoğrafları biraz ufaltırsanız daha mabul olacak. Çok yakından bakınca krater gibi gözüküyor ancak çok sıkıntılı olduğunu sanmıyorum. Biraz daha pahlayıp çalışmaya devam edin bence. Kaç gritteydiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
#113141
mehmet GÖKÇE yazdı:Merhabalar Koray bey. Öncelikle fotoğrafları biraz ufaltırsanız daha mabul olacak. Çok yakından bakınca krater gibi gözüküyor ancak çok sıkıntılı olduğunu sanmıyorum. Biraz daha pahlayıp çalışmaya devam edin bence. Kaç gritteydiniz?
Evet haklısınız, fotoğraflar oldukça rahatsız edici olmuş. Evde büyük ekranda yükleyince normal gözükmüştü gözüme ama şimdi biraz daha küçük ekrandan bakınca iyi olmamış hiç, değiştirdim. Kaba aşındırma yeni bitmişti, 15 dakika kadar 120 grit çalışmıştım. Biraz daha pahlayıp devam edeyim o zaman, bakalım nasıl olacak.
#113142
Şimdi fotoğrafları daha iyi yorumlamak mümkün. Aletin kenarlarını pahlayıp devam edebilirsiniz. Çok sıkıntı olmaz.Zamanla kayboluyor. Önemli olan ilerde ince aşındırmada kenardan bir parçanın kopup aynayı çizmemesi. Bunun için ara ara pahlarsanız iyi olur.
Kolay gelsin :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Memmi
#113144
mehmet GÖKÇE yazdı: Önemli olan ilerde ince aşındırmada kenardan bir parçanın kopup aynayı çizmemesi. Bunun için ara ara pahlarsanız iyi olur.
Kolay gelsin :)
Benimde korkum bu aslen, gözlemleyerek devam edeyim bakayım nasıl olacak :)
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]