Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen mehmet GÖKÇE
Tüpü streç film ile kapatmıştım epey bir zaman. Hem hafif hem ucuz :D Tavsiye ederim. Odaklayıcı dan toz girmemesi için de fotoğraf filmlerinin kutusunu takmıştım.
selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Teşekkürler Atila Bey,
Sizin de emeğiniz var tabi. Pek çok parça tanıdık zaten :)
gönderen mehmet GÖKÇE
Hayırlı olsun Onur. Fotoğrafçılık için tasarladıysan teleskobu ekvatoryel kundağa mı monte edeceksin ? Bunun için nasıl bir aparat tasarladınız? Dovetail( türkçesini bilemedim) mi takacaksın? Tüp malzemesi olarak ne kullanmıştınız? :)
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Herhangi bir şey tasarlamadık. Mevcut sistemime takabiliyorum. Kundağı aldığımda 2 tane farklı boyutta dovetail verilmişti, kısa ve uzun sanırım mercekli ve aynalı için farklı uzunlukta. O parçaya yeni kelepçe
aldım. Yalnız bizim tüp dünya standartlarından büyük olduğu için sorun yaşadık kelepçe tam kapanmıyor. Bir şekilde ekleme yaptık şimdilik sorun yok.
Tüp ün malzemesi karton spiral tüp diye geçiyor. Üzerinede web den çakma karbon fiber kaplama almıştım onu kapladık.
Dosya ekleri

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Bu arada iki sistemde de aynı dovetaili kullanmışım. Diğeri farklı bir iş için kullanıyorum. Söküp takma yapmayayım diye onu diğer düzenekte sabit bıraktım. Oda şöyle :
Dosya ekleri

Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
6' aynanizin kalinlk ve agirligi nedir acaba?
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Teleskobun arka tarafı ağır geliyordu. Lütfü abi ön tarafa bir ağırlık takmamı söylemişti, hem de tutma yeri olarak kullanırsın demişti. Ebay, aliexpress araştırmasından sonra huzuru koçtaş'ta buldum. Metal mobilya ayağı tam uydu bu işe. 6,99TL'ye halloldu. Diğer arkadaşlar da aynı sorunu yaşamıştı. Ürün bu:
Dosya ekleri

Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Onur Durma yazdı:19-20mm di kalınlığı.. Ağırlık hatırlamıyorum, sanırım hiç tartmadık.
Standart camın özgül ağırlığı ortalama olarak 2600 kg/metreküp olarak alırsak, 6” aynanızın işlenmemiş ham halini 2 cm yüksekliğinde ve 15 cm çapında bir silindir olarak düşünürsek, ayna yapılmadan önceki hali kabaca 948 gram geliyor. Burada işlenmeyi ihmal ettim. Odak mesafesi küçüldükçe varsayımımdan dolayı oluşan hata büyüyecek, bitmiş ayna biraz daha hafif olacak sanırım. İşlenmeden ortaya çıkan, camdan alınmış, önce küresel, sonra paraboloidal kısımların (kısım yerine segment filan mı demeliyim hatırlamıyorum, umarım doğru kelimeleri kullanıyorumdur) hacimlerini de sonuçta düşmek gerekecek ama ben hesabını yapmaya üşendim. Yani aynanız 1 kg’dan hafif olmalı diye düşünüyorum. Bir gün tartacak olursanız, sonucu bilmek ilginç olacak.

Taşınabilirlik açısından 1 kg ağırlıkta 6” ayna, hafif ama bence çok iyi bir değer. Arabanızın bagajına sığıyorsa, sizinle birçok yere de gidecek demektir. Keyifli ve uzun yıllara yayılmış verimli gözlemlere aracılık etmesini dilerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Son durum güncellemesi:

Teleskoplar hazır, aynalar İstanbul'da kaplandı, haftasonu gelmesini bekliyoruz. Başar Bey ve Serdar Evren hocanın ellerinden aynalarımızı teslim almamıza günler kaldı. Kaplanmamış aynalarla ilk ışığı ay, jüpiter, satürn gözlemi ile almıştık, kısa sürede gerçek ilk ışıkları almayı umuyoruz. İlk gözlem etkinliğinde yeni teleskoplarla katılacağız :D
gönderen mehmet GÖKÇE
Hayırlı olsun ibrahim. Beklemenizin karşılığını muhteşem bir gökyüzüyle alacaksınız eminim. Ellerinize sağlık :)
gönderen Lütfü Çakmak
İzmir grubun aynalarından 8 adedi kaplandı ve hazır. 2 adedi kaplamaya yetişemedi ama onlar da hazır, İzmir'de kaplama yapabilecek firma arıyoruz, bilen ya da fikri olanların yardımlarını bekleriz.

Aynaların hepsinin son biçimlendirmelerini kendim yaptım. Hepsi de interferometry testinden geçti ve hepsi de 0,900 strehl üzeri.

https://www.facebook.com/groups/izmiratm/

Resim
En son Lütfü Çakmak tarafından 24 Tem 2014, 01:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]