Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ben hic duymadim bu markayi... yorum yapamayacagim. Ama biraz arastirinca kullananlarin memnun oldugunu goruyorum...Seben diye bir firmanin yan urunu ya da ikinci markasi imis.

http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Sevgili Lütfü' cüğüm,
Ellerine sağlık. Öğrencilerin çok güzel iş çıkarıyorlar sayende.
İlk ayna olmasına rağmen mükemmel görüntüler var.
Sen şimdi bunların lambda değerlerini de en az 1/10 yaparsın. :)
gönderen mehmet GÖKÇE
Ronchi testinde aynaya yeşil yeşil bakmak da ne keyiflidir.Bu başlıktaki her paylaşımdan sonra bir tane daha mı yapsam diye niyetleniyorum sonra iş güç derken unutuyorum, sonra bir kez daha görüyorum tekrar niyetleniyorum. Döngü sürüp gidiyor :lol:
Tebrikler
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
DSLR ile çekmeyi başaramadık bu karpuzları. Uğur abi faceden sormuştum buradan da tekrarlayayım arada kaynadı sanırm mesajım :)Yada başka bilen biri vardır yol gösterin biz DSLR ile çekim yapamıyoruz :umk digital i dayayıp şak diye çekiyoruz ama dslr ne karpuz bulunuyor nede bulunan böyle büyük güzel çıkıyor.
gönderen Lütfü Çakmak
Teşekkürler Mehmet bey,
Bu gazla 10" yapın bari bir tane. :)

Teşekkürler sevgili Uğur'cuğum.
Evet onurun sorusuna cevap bekliyoruz senden. Benim DSLR tecrübem olmadığı için ronchi'leri hala kompakt makina ile çekiyoruz. Onur DSLR'i getirdi ve bir kaç deneme yaptık, olmadı. Hangi lensi ve hangi makina ayarlarını kullanıyorsun. Objektif ronchi ızgarasına yapışacak şekilde yaklaştırılıyor mu? Foucault yaparken de lazım olacak.

Selamlar, esenlikler.
Lütfü
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Valla kaynadı herhalde Onur' un sorduğu soru, sorduğunu bile hatırlamıyorum. :)

DSLR ile çekerken zoom objektif kullanıyorum ( 70-300 ) 200 - 250 mm civarı tam ekranı dolduracak gibi odaklanıyor.
Objektif ronchi ızgarasına 1 - 2 cm uzaklıkta duruyor objektiften manuel ayar ile netleme yapıyorum. Auto focus mandalını manuel yapmak gerekiyor. Gelen ışığın şiddetine göre poz süresini ve ıso ayarını yine manuel olarak yapıyorum.

Evet Lütfü' cüğüm, foucault testi yaparken kesin lazım, göz ile çok hassas okuma olmuyor. Ben hep gölge okumalarını fotoğraf makinasının ekranından yaptım.
gönderen Lütfü Çakmak
Teşekkürler Sevgili Ugur,

Aslında robo-foucault da yapabiliriz. Ama şu interferometry tester'i yaparsam buna gerek kalmayabilir, parçalar hazır bir türlü fırsat bulup eğilemedim üstüne, aslında bize şu küçük tezgah üstü torna makinalarından lazım. :)

Onur, duydun değil mi? Gelecek sefere bir daha deneyelim senin makina ile ronchi çekimini.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Benim en zoom lensim 55mm abi. Lens bulmak lazım :aah Cevdet bir ara 135mm di sanırım lens bakıyordu aldıysa onun lens ile deneriz :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
İzmir ATM grubu yaz aylarında yavaş da olsa devam etmekte. Ben son aşama olan biçimlendirmedeyim, biten 2-3 ayna var, kaba aşındırma-ince aşındırma aşamalarında olan birkaç ayna devam etmekte. Sonbaharda ilk ışık ancak gözükmekte.

Geçen haftanın fotoğraflarıdır, anca paylaşabildim, yaz+ramazan effect :)

[jpeg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Merhabalar,
Epey bir aradan sonra hem foruma hem de teleskop çalışmalarına dönmüş oldum.
Geçtiğimiz pazar günü Lütfü Bey, Onur, Kemal ve ben teleskoplarımıza son dokunuşları yaptık. Galiba Onur'un sadece ayna kaplaması kaldı, benim ise hücrede sorun olduğu için aynayı odaklayamadık. Hücre geldikten sonra ayna kaplanmasına gelecek sıra. Bir de göz merceğim yok. 25-30mm gibi geniş açı bir şey düşünüyorum, ebay-aliexpress gibi sitelerden Celestron-Meade-GSO gibi uygun bir şey baktım ama daha karar veremedim.
Fotolar: (Onur da facebook'ta paylaşmıştı, ama işyerimden facebook engelli, şimdilik paylaşamıyorum onunkileri)

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ellerinize saglik Ibrahim. Sonucu merakla bekliyorum. Cok sanslisiniz Lutfu Bey'in yakininda oldugunuz icin...

Sevgiler

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Şu an 5 teleskopta ilk ışığı aldık.
Bu benimki:
Dosya ekleri

gönderen mehmet GÖKÇE
Eline sağlık İbrahim. Oldukça kaliteli bir teleskoba sahip olmuş oldun. Bundan sonra şeytan dürtüp duracak odaklayıcıyı değiştireyim, barlow alayım diye. :lol:
Hayırlı olsun. selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Teşekkürler... Şimdi göz merceği bakıyorum, Lütfü abi odaklayıcıyı değiştir istersen dedi. Tüpün dışı boyanacak veya kaplanacak, Tüpe toz kapağı uydurmam lazım... Galiba başlıyoruz ufaktan.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]