Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Lütfü Çakmak
Eveet,
Bu haftaki ayna piyasası borsa değerlerini açıklıyorum :)

Cevdet 120 grit
Beyhan 80 grit 1,05 mm
İbrahim 80 grit 1,65 mm
Yasin 120 grit
Duygu 80 grit 1,05 mm
Onur 500 grit
Kemal 800 grit
Emre 120 grit
Mert 80 grit 0,65 mm
Ömer henüz başlamadı.

Devaaam.. :ye
gönderen Lütfü Çakmak
Bugün itibariyle kaba ve ince aşındırmayı bitirip cilalama aşamasına geçen ilk kişi olma onuru Onur'a ait oldu. :)
Kutluyorum, başarılar.

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
gönderen uzaymaymunu
Lutfu hocama buradan da teşekkür etmek isterim büyük fedakarlıkta bulunuyor.

Arkadaşlar amatörler içinde ikincil aynayı kendi yapan var mı? kestirmesi sorun değil ancak sıradan düzlem aynaların yeterince düz olmaması beni endişelendiriyor. Bu konuda devler tecrübelerini aktarsın ki omuzlarında yükselebilelim :)
gönderen mehmet GÖKÇE
Lütfü Çakmak yazdı:Bugün itibariyle kaba ve ince aşındırmayı bitirip cilalama aşamasına geçen ilk kişi olma onuru Onur'a ait oldu. :)
Kutluyorum, başarılar.

Lütfü Çakmak
Tebrikler arkadaşlar. Devamı da gelir inşallah.Focault testi de yapmayı düşünüyor musunuz Lütfü hocam?
uzaymaymunu yazdı:Lutfu hocama buradan da teşekkür etmek isterim büyük fedakarlıkta bulunuyor.

Arkadaşlar amatörler içinde ikincil aynayı kendi yapan var mı? kestirmesi sorun değil ancak sıradan düzlem aynaların yeterince düz olmaması beni endişelendiriyor. Bu konuda devler tecrübelerini aktarsın ki omuzlarında yükselebilelim :)
İkincil aynayı hazır almak daha ekonomik olur diye düşünüyorum.
gönderen Lütfü Çakmak
uzaymaymunu yazdı:Lutfu hocama buradan da teşekkür etmek isterim büyük fedakarlıkta bulunuyor.

Arkadaşlar amatörler içinde ikincil aynayı kendi yapan var mı? kestirmesi sorun değil ancak sıradan düzlem aynaların yeterince düz olmaması beni endişelendiriyor. Bu konuda devler tecrübelerini aktarsın ki omuzlarında yükselebilelim.
Yeterki sizler öğrenin, hiç önemli değil. Düz ayna yapmak en az çukur ayna yapmak kadar zor ve kesimi de hiç kolay değil.
mehmet GÖKÇE yazdı:Tebrikler arkadaşlar. Devamı da gelir inşallah.Focault testi de yapmayı düşünüyor musunuz Lütfü hocam?
İnşallah, biraz yer sıkıntımız var. :)

Lütfü Çakmak
gönderen mehmet GÖKÇE
Tebrikler Lütfü Bey.Çok yakında aynalar şekillenmiş olacak sanıyorum.Kaplama için krom kaplama mı düşünüyorsunuz?
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
İnce aşındırma bitti, Lap döktük. 8'' Lap kalıbı olmadığı için böyle bir görüntü oluştu.

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Sıcak bastırma

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Ne yazık ki Ronchi için zaman kalmadı, haftaya umarım yapabiliriz
Kullanıcı avatarı
gönderen TA4B selim
Evet.. Haydi bakalım, bileklere kuvvet... İşin en sabır istediği aşamasına başlıyorsunuz..
Ama mevsim olarak da en iyi ısı ortamı... Kolay gelsin.. Antalya dan sevgiler... :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]