Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ellerinize saglik Lutfu hocam!
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar. Bayram+yıllık izin 15 gün tatilden sonra İzmir ATM başlığında teleskobum ile ilgili yenilikleri paylaşayım istedim.

Öncelikle tüp tasarımını halledeyim dedim, lacivert zemin üzerine yıldız haritası yapmak istedim. Bunun için yapması kolay olacak bir harita seçtim. Sadece kuzey ve güney kısımları küreden dikdörtgene aktarırken fazlaca açıldığı için şekilsiz olmuş, en üstteki küçük ayıdan ne demek istediğimi gayet iyi anlayabilirsiniz, gerisi gayet iyi.

[png uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Haritayı bir kaplama kağıdına aktardım. 80*120cm boyutunda kağıt tüpü tam sardı. Kağıdı da haritadaki gibi 18*24 gridlere ayırdım.

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Haritayı kağıda aktardım, gridler sağolsun sandığımdan kolay oldu.

Bayram öncesi aynalarımızı teslim aldık. Bir koşu Lütfü Bey'de olan aynamı kapıp geldim.

Daha önce yazlığa götürdüğüm tüp ve kundakla aynanın buluşması bayramı beklemek durumunda kaldı. 28 Temmuz günü yazlığa geçtik ama ilk bir iki gün fırsat bulamadım. Çarşamba günü gibi teleskobu sprey boya ile boyadım. Lacivert diye aldığım boya basbaya mavi çıktı, ama yine de tonu hoşuma gitti.

Önce iş güvenliği :D

Bir iki gün yoğun yazlık hayatından (deniz-ye-yat vs) dolayı haritayı aktarma fırsatım olmadı. Bu arada balkondan ilk ışığı aldım, kısa bir gözlemde balkondan gözüken batı ufkunu taradım. Yeni ay ve Satürn gözlemledim. Bir türlü bulamadığım ayna tutucu vidaları yüzünden ayna sabitlenemedi, uymayan vidalar ve somun kullanamadığım için sallantılı bir tutturma yapabildim. Ayna devamlı yerinden oynadığı için koliminasyon ve bulucu dürbün verimsiz oldu, bu nedenle ilk ışık saymıyorum bu günü. Bir iki gün sonra nalburdan alınan vida ve somunlar durumu kurtardı.

Daha sonra kaplama kağıdını tüpe sardım, ince tornavida ve iğne ile yıldız noktalarını tüpe aktardım. Bu sırada fotoğraf çekmemişim :(

Kağıdı çekip bıraktığım izleri boya ile belirginleştirdim. Parlak yıldızları ayrıca renklendirdim

[jpeg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Boyama sonrası iki detay, tanıdık takım yıldızları görebilirsiniz :D

Nihayetinde 2 Ağustos günü terasa çıkartarak teleskoptan ilk ışığı aldım. Ay, satürn, mars, M15, M57, M11 ilk hedeflerim oldu. Ring nebula çok soluk gözüktüğü için biraz hayal kırıklığına uğradım, tamam Hubble görüntüsü beklemiyordum ama biraz daha belirgin olur diyordum. İlk gözlem olduğu için 25mm haricinde biraz zorlandım, özellikle 9mm+barlow kasınca devamlı cisimleri kaybettim, yine dön başa 25mm ile bul vs derken baya bel ağrısı yaşadım :D
3 Ağustos gecesi daha güzel gözlem yaptım. Damatla çıktık, M13, M31, M45, M15 derken yine biraz derin uzay takıldık.
6 Ağustos ise eşimle kahve eşliğinde geçti. Gözlem olarak kısa sürdü ama keyifliydi. M2 ve M51 baya uğraştırmasına rağmen bulamadım, ya yerini bulamadım, ya teleskop yetmiyor :( Sonra önceden tecrübe ettiğim M31 ve M13'ü eşime göstererek geceyi sonlandırdık. Geceden iki kare

Son olarak da 7 Ağustosta terasta komşulara yönelik satürn-ay gözlemi yaptık. M13 yine kolay bir hedef olarak onlara da gösterildi. Bu sırada cep telefonu ile afocal satürn çektim, telefonla görüntü gözle gördüğüme göre baya kötüydü ama yine de paylaşıp fotoğraf işini bu konunun uzmanlarına bırakarak uzuyorum :)

Ve tarih 8 Ağustosu gösterdiğinde İzmir'in yolu tutulur...
En son İbrahim Erol tarafından 11 Ağu 2014, 14:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
gönderen mehmet GÖKÇE
Hayırlı olsun İbrahim. Tüp dizaynı gerçekten çok hoş olmuş. Satürn de gayet güzel çıkmış.Ayna kaliteli olmuş anlaşılan. kundak dizaynı da çok şık olmuş.Tebrikler
Bu arada teleskobun ağırlığı hakkında bilgin var mı?
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Verimli, eğlenceli bir tatil geçirmişsin. Güzelde anlatım daha ne olsun :D Bi ara toparlanıp gözlem yapalım o zaman
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Teşekkürler Mehmet, elimden geldiğince birşeyler yaptım. Teleskop tam olarak kaç kilo bilmiyorum, ama baya ağır oldu :) Hatta dengelemek için yarım kilo civarı tutma kolu ve onun da içine mermer parçası koydum. Tahminen 13-15 kilogram olabilir.

Onur hocam, sizin Antalya etkinliğinin yanında baya sönük kalıyor. Ama etkinlik yapmak konusunda katılıyorum, yapalım birşeyler. Hatta geçen yıl çadır falan almıştım, daha kuramadım, kamplı falan etkinlik yapalım da çadır çürümesin :) Bir de facebook'ta Bursa bilimsel geceleme hakkında bir arkadaş mesaj atmıştı senin de yorumunun olduğu bir resim altına, facebooktan özel mesaj falan attım cevap dönmedi. Bursa Bilim ve Teknoloji merkezinin sitesinde de bir bilgi bulamadım. Bu haftasonu ama ne program var, ne etkinlik hakkında bir bilgi :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Karagöl e çıkalım. 19 TL miş çadır alanı kirası. Bir gece deneriz. Toplu bir etkinlik yapamazsak ben orayı bir deniyecem. Geçen sene Urlanın arka tarafında karanlık bir yer bulmuştuk orayıda denemek istiyorum. (Urlanın seferihisar tarafına bakan kısmı) Karaburunun dağları olabilir karanlıkta oluyor çıplak gözle samanyoluda var ama domuz vs riskide var millet ava çıkıyor oraya :D Bişiler yapacaz bu ay belli ama nerede napacaz onu daha kestiremiyorum. Hele şu ay bi ortadan çekilsin. (bu haftasonu ben müsait değilim)
gönderen Şule Kuzpınarı
Tüp tasarımı mükemmel olmuş. :tap Nereden aklınıza geldi, daha önce bu şekilde yapılmış bir şeyler var mıydı? Ben ilk kez rastlıyorum da. :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Karagöl iyi fikir, İzmir ışıklarından ne kadar etkilenir bilemem ama. Konuşalım bunu...

Şule Hanım teşekkürler. Ben görmedim ama kesinlikle vardır aynı fikir, ilk olduğumu iddia edemem :D Ben başta kuyruklu yıldız falan çizeyim diye düşünüyordum, sonradan aklıma geldi. Daha sonra Kuşadası'ndan biri güneş sistemi yapmıştı, o da hoşuma gitti.

emirsarı2500, 8 inç.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Tamamen onu temizleseler çok daha iyi olacak daha sonra bu mesajıda temizlesinler hiç bir artık kalmasın
gönderen Lütfü Çakmak
Teşekkürler Sedat bey.

Ben de tatilden döndüm henüz ama bu tatil nasıl bir şeyse yorgunluğu için de bir hafta da evde tatil gerekiyor. :)
Telefonum denizde ıslandı, bir açıldı bir açılmadı derken Saklıkent'i de tam takip edemedim. Ne oldu, Onur tek karelelik bir kaç resimle atlattı bizi. Nerede hani işlenmişler.

İbrahim, tüp harika olmuş. Tension yaylarını biraz uzatırsan ek ağırlığa gerek kalmayabilir. A.Menderes ünv. teleskopunda yayları uzun tuttum, ağırlık ilavesine gere kalmadı. Afocal Satürn resimlerin benimkinden daha güzel çıkmış.

Evet, İzmir yakınlarında grup olarak bir etkinlik düzenlemeliyiz.

Hafta sonu Bursa BTM etkinliği güncel, bir aksilik olmazsa gitmeyi düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Lütfü ağbi sendemi gidiyorsun. Mert hoca da gidecekmiş. Çok feci arada kaldım. Sıkışık bir haftasonu ama halen şartlarımı zorluyorum. Belki gelebilirim bende.

İşlenmiş bir kare paylaşamıyorum çünkü istiflik çekim yapamadım. En fazla M31 i çektim onda da dark olmadığı için PI ile istif/işleme yapamıyorum. Hep 1-2-3-5 dk lık tek kare testleri yaptım. Onlarda gayet başarılıydı. Ayna yakıyor :)
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]