Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

K.Maraş'tan İzmir'e taşındım. Taşınma ve yerleşme işlerim de bitti sayılır. Daha önce de dile getirdiğim gibi burada bir gönüllü grubu oluşturup, ayna ve teleskop yapma calışmaları, atölye çalışmaları, gözlem etkinlikleri düzenlemek için bilgi ve tecrubelerimizi paylaşabiliriz. Maliyeciler/Yeşilyurt'ta bir daire kiraladık, malum ev ortamında çalışmak çok zor. Apartmanın sığınağı var ama orada çalışabilirmiyim bilmiyorum.

Rahat bir çalışma ortamı olan İzmir'li arkadaşlar var mı? Gerekirse küçük bir yer kiralayıp atölye gibi ortaklaşa kullanabilir miyiz?

İzmir'li her arkadaşın katılımını bekliyorum. Gönüllü arkadaşlarla bu başlıkta buluşalım.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
gönderen Cevdet D. Dündar
merhaba lütfü bey. gönüllüyüm :)
ben ege üniversitesi astronomi öğrencisiyim ama ne mekanım ne teleskop yapımı hakkında tecrübem var. ancak bir çalışma olacak olursa seve seve vakit ayırabilirim
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Cevdet,

Memnun oldum. Benim kız da ege tıptan mezun, bölümünüzde de samimi bir arkadaşı var, adı Melis'di galiba.

Bölümünde bu çabamızı duyurabilirsin. Hatta hocalarınızla görüşüp okulunuzda küçük gruplar halinde atölye çalışmaları düzenleyebiliriz - okulunuzun katkısıyla ve/veya katılımcıların katkısıyla - . Benim de eğitmen olarak katıldığım İstanbul Kültür Üniversitesi'nin düzenlediği ATY2009 benzeri çalıştaylar da düzenleyebiliriz.

Selamlar, esenlikler,

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
İzmir'in böyle etkinliklere ihtiyacı var. Biz geçen yıl bir grup kuralım demiştik, ama ilerleyemedik.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Lütfü hocanın İzmire gelmesi bizler için büyük bir şans diye düşünüyorum. Büyük şehirler içinde en geride kalan şehir İzmir gibi duruyordu etkinlik ve üretkenlik olarak. Artık hiç birşey eskisi gibi olmayacaktır :)

EÜ nünde katılımıyla ve gözlem alanı desteğide olursa çok güzel işler çıkartabiliriz. Hadi hayırlısı :tap
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Arkadaşlar,

İbrahim bey, Onur bey, haydi sayımızı artıralım biraz. Evet hep beraber çalışmalarımızla İzmir'i adından bahsedilebilir hale getirelim. Ben Ege Üniversitesi'nin desteğini alacağımıza eminim. Sevgili Cevdet hemen girişimlerde bulunacağını söyledi.

İbrahim bey, torna işleri bizim için vazgeçilmez. Eğer tanıdığınız varsa bizim için çok faydalı olacaktır. Çalışma alanı için de 5x5 m. ya da 4x6 gibi 25 m2 bir alan yeterli olabilir.

Cevdet bey, birazdan sana kendim hazırladığım ATM ile iligili küçük bir sunum dosyasını göndereceğim.

Arkadaşlar öncelikle bir tanışma buluşması düzenleyelim. Ben burada bir iş yapmıyorum, ne zaman isterseniz gelebilirim. Çoğunluğun müsait olduğu bir zamanda - hafta sonu veya hafta içi bir akşam saati - merkezi bir yerde toplanalım derim.

Selamlar,

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Çok memnun olurum.
Bana haftaiçi akşam, haftasonu tüm gün uygun. Ben Bornova'dayım, siz Yeşilyurt, Onur Bey Gaziemir (işi Bornova'da). Orta nokta Konak olabilir.
Bir de forumları tarıyorum, uzaymaymunu, Mr_izmir, albatros99_alper, Tolga ILGIM nickli arkadaşlar var. Onlara da ulaşayım.
murat35 ve Cevdet D. Dündar etkinliklere katılacaklarını söylemişlerdi.
4-5 kişi var en azından.

Tornacı eşimin kuzeni, bir sorayım. Karabağlarda yeri. Ama dükkan yoğun, müsait olmaz derse bakarız başka yere. Bir de başka kuzeni var eşimin, araba yedek parça toptancısı, gıda çarşısında 5 katlı dükkanları var, ama işte ne derler. Ben bir sorayım.
Kullanıcı avatarı
Lütfü bey sunu-2 maili henüz gelmedi :roll:
bende şu an memleketim uşakta bulunuyorum. okula gider gitmez (2 hafta sonra) ilk iş bu konuyu hocalarımla konuşmak olacak. ilgilenmelerini, vakitleri yoksada Lütfü beyin dediği gibi üniversite bünyesinde bir atelye konusunda yada her ne olursa yardımlarını isteyeceğim. en kötüsü olurda hiç destek çıkmassa yine çalışmaların içinde olmayı isterim üniversite bünyesinde olmasada. bu çaışmaya koşa koşa gelecekte bölümden birkaç kişi bulacağıma eminim :)
iyi günler
Kullanıcı avatarı
evet indiriyorum şu an. mobil internet kullandığım için biraz uzun sürecek gibi :D
gönderen Lütfü Çakmak
Sevgili Cevdet,

Sorularına verdiğim cevabı paylaşıyorum;
Çalışmalar her şekilde olabilir. Ortak kullanılabilecek malzemelerin - comparator saati, ronchi, foucault test aletleri, lap kalıbı gibi - hepsi bende mevcut. İsteyen kendisi tüm malzemeleri satın alıp kendi teleskopunu yapabilir. İsteyen sadece cam ve aşındırıcı alıp sadece ayna yapmayı öğrenebilir. Toplu malzeme siparişi verilebilir. Malzemelerin nereden en ucuza alınabileceğini biliyorum. Eger EÜ çalışmalara destek verirse, atölye çalışmaları haricinde malzeme alımlarını destekleyebilir ya da kısmen destekleyebilir.
Önemli olan bir araya gelip amacımızı, iş birliğimizi ve taleplerimizi belirlemek.

Sevgiler,

Lütfü
Kullanıcı avatarı
acaba daha önce tecrübesi olmayan birinin cassegrainle başlaması çok iddialı olur mu? optik yapılarına baktığımızda ana aynanın ortasını delmek ve bir tümsek ayna taşlamak. yoksa bu fark dile kolay mı :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Cevdet D. Dündar yazdı:acaba daha önce tecrübesi olmayan birinin cassegrainle başlaması çok iddialı olur mu? optik yapılarına baktığımızda ana aynanın ortasını delmek ve bir tümsek ayna taşlamak. yoksa bu fark dile kolay mı :?:
Lütfü hocamın böyle bir çalışması vardı, kendisi de bahsedecektir. Bir de tümsek aynadan kastınızı anlamadım, yine çukur ayna yapılacak fakat ortası delik. İkincil ayna hazır olarak temin edilebilir. Eğer Schmidt-Cassegrain olmayacaksa.

Bu sene İzmir'de değilim, fakat seneye aktif olarak çalışmalara ben de katılabilirim.

http://gokbilim.com/amator-12-5-inc-cas ... imi-t5649/
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı yazdı: Bir de tümsek aynadan kastınızı anlamadım, yine çukur ayna yapılacak fakat ortası delik. İkincil ayna hazır olarak temin edilebilir. Eğer Schmidt-Cassegrain olmayacaksa.

bahsettiğim tümsek aysa, ikinci ayna. cassegrainlerde 2. ayna tümsek oluyor. bu hazır mı alınıyor onu bilmiyorum işte
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Cevdet D. Dündar yazdı:
Ögetay Kayalı yazdı: Bir de tümsek aynadan kastınızı anlamadım, yine çukur ayna yapılacak fakat ortası delik. İkincil ayna hazır olarak temin edilebilir. Eğer Schmidt-Cassegrain olmayacaksa.

bahsettiğim tümsek aysa, ikinci ayna. cassegrainlerde 2. ayna tümsek oluyor. bu hazır mı alınıyor onu bilmiyorum işte

Onu ben de bilmiyorum. Newtonian için ikincil ayna yapım örnekleri mevcuttu, ama Cassegrain için hatırlayamadım. Lütfü hocam bizi aydınlatır :) Hocam bu arada dikkatimden kaçmış aceleyle okudum. Taşınmışsınız, hayırlı uğurlu olsun. Seneye sizi bol bol rahatsız ederim :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]