Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Vira bismilllah diyelim...
Biz de başlayalım bakalım bir 10 " lik aynaya
Kısmet olursa bir kaç aya
Paylaşırız bizde...

En aktif bölüm olarak burayı gördüm tekrar konu açmak istemedim. Bu amaçla bir kaç sorum olacak?
Hemen hemen her türlü gerekli malzeme ve nasıl kullanışlacağı ve temini ile ilgili
bilgi edindim. 2 aydır konu ile ilgili araştırma yapmaktayım. Ancak grupta madde temini nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum.

1- Camları nereden alıyorsunuz ?
2- Lap kalıbı yapmak için RTV silikonu nereden alıyprsunuz?
3- Camı aşındırmak için kullandığınız ve size göre en iyi madde nedir?Nasıl
olmalıdır?
cam mı, granit mi ya da her neyse...
4-Hakkında en az bilgi sahibi olduğum kısımda bitmiş camın nasıl kaplama yoluyla
aynaya dönüşeceği konusudur?

Herkese iyi çalışmalar , cevaplarınızı bekliyorum.
gönderen mehmet GÖKÇE
Merhabalar. Bu ilk ayna tecrübeniz mi olacak?Direk 10 inç yerine daha 6-8 inç gibi bir açıklıkla başlasanız daha rahat olur hem de el alışkanlığı sağlanırdı.Küçük açıklık şu sebepten öneriyorum, Beklenmedik pek çok kaza çıkıyor. Aynanın kenarı kırılıyor bu sorunlarla boğuşuyorsunuz sürekli yeni tecrübeler kazanıyorsunuz.
Yahoo da atm grouptan Atila Bey e ulaşırsanız size uygun camları ve kitleri gönderecektir.
Camı aşındırmak için en uygun şey sanıyorum cam. Ancak teleskobun boyutu büyüdükçe maliyet artacağı için cam tercih edilmeyebiliyor.
Kaplama konusu en son iş :) Esasen bu kaplama işini forumda çözebilecek kimse var mı ben de merak ediyorum.
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
bidi_52 yazdı:Teşerkkürler zorlanacağım açık. Ama niyetlendik bir kere...
Atila Bey 'le de irtibat halindeyiz...
Merhaba, Atila Hoca ve forumda bulunan bütün tecrübeli arkadaşlar gereken yardımı yapacaklardır. İlk ayna için 6-8 inç bence de daha uygun olur, 8 inç yeteri derecede büyük zaten. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Tasarım aşamasını önceden biçimlendirmek daha iyi olacak diye düşünüyorum.
Buna göre derin uzay gözlemi için en uygun odak oranı nedir ?
Tavsiyelerinizi bekliyrum.
Bu arada ikincil ayna çapının ne olması gerektiği ya da optik tüpün neresinde bulunması gerektiği ile ilgili hesaplama yapabilen program var mı acaba?
Bir bir kaç tane buldum ama pek anlayamadım? Yine bu konu ile de ilgili tavsiyeleriniz bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Atilla bey'in mail yoluyla cevabı:
"Derin uzay için f. 5 veya 6 yeterli olur sanırım. Bu da 1,5 metre civarı bir teleskop demektir.
1,5 metre odak için 1,83" çapında ikincil ayna yeterli olur. İkincil ayna çapını bulmak için ben gerçek boyutlarda çizim yapıyorum ve ona göre ayna alıyorum.Bunu siz de yapabilirsiniz.Tüpün çapının yarısı + odaklayıcı nın boyu + 1 cm tolerans ile ikincil aynanın çapını bulabilirsiniz.Uygulamalı olarak açıklamak gerekirse ; tüpü 30 cm kabul edersek yarısı 15 cm ,odaklayıcı nın boyunu da kapalı iken 10 cm sayalım + 1 daha =26 cm yapar. İkincil ayna odaktan 26 cm içe konacak demekti. Bir başka ifade ile teleskobun odağı 150 cm ise ikincil ayna 124 cm ileriye konacak demektir.Orada ki açının genişliğini ölçerseniz aynanın çapını da bulmuş olursunuz.
Aynanın odağı belli olunca daha kesin rakamlar söyleyebiliriz."
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
bidi_52 yazdı:Atilla bey'in mail yoluyla cevabı:
"Derin uzay için f. 5 veya 6 yeterli olur sanırım. Bu da 1,5 metre civarı bir teleskop demektir.
1,5 metre odak için 1,83" çapında ikincil ayna yeterli olur. İkincil ayna çapını bulmak için ben gerçek boyutlarda çizim yapıyorum ve ona göre ayna alıyorum.Bunu siz de yapabilirsiniz.Tüpün çapının yarısı + odaklayıcı nın boyu + 1 cm tolerans ile ikincil aynanın çapını bulabilirsiniz.Uygulamalı olarak açıklamak gerekirse ; tüpü 30 cm kabul edersek yarısı 15 cm ,odaklayıcı nın boyunu da kapalı iken 10 cm sayalım + 1 daha =26 cm yapar. İkincil ayna odaktan 26 cm içe konacak demekti. Bir başka ifade ile teleskobun odağı 150 cm ise ikincil ayna 124 cm ileriye konacak demektir.Orada ki açının genişliğini ölçerseniz aynanın çapını da bulmuş olursunuz.
Aynanın odağı belli olunca daha kesin rakamlar söyleyebiliriz."
Bence siz aynayı yapın, tüpü Atila Hoca'ya yaptırın. Ciddi bir masraf olmaz. Yok kendim yapmak istiyorum, tamamen kendi ürünüm olsun diyorsanız o başka. Ama Atila Hoca için çok kolay bizler için zor bir iş tüp yapmak.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Bugün bismillah diyerek başladık aşındırmaya...
İlk sayfalarda Mehmet Bey aşındırma hızları ile ilgili bir kaç veri paylaşmıştı.
Yaklaşık 40 dk kadar çalıştım. Kiriş hareketleriyle. 5 kere 80 grit kum kullandım.
Şu an yaklaşık 0,3 mm kadar bir sagittaya ulaştım.
İlerleme normal midir? Uygulanan kuvveti arttırmak doğru olur mu?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
bidi_52 yazdı:Bugün bismillah diyerek başladık aşındırmaya...
İlk sayfalarda Mehmet Bey aşındırma hızları ile ilgili bir kaç veri paylaşmıştı.
Yaklaşık 40 dk kadar çalıştım. Kiriş hareketleriyle. 5 kere 80 grit kum kullandım.
Şu an yaklaşık 0,3 mm kadar bir sagittaya ulaştım.
İlerleme normal midir? Uygulanan kuvveti arttırmak doğru olur mu?

Bence normal, kuvveti çok artırmayı tavsiye etmem, acele etmemek lazım. Su-grid karışımını iyi hazırlamak lazım, ne çok sulu, ne de çok kuru olmalı. Bir defada kullanılan grid miktarı çok fazla olmamalı. Bu arada kiriş hareketini tavsiye etmiyorum, ustalar daha iyi bilirler, ama kiriş hareketi ile önce aynanın ortası çukur oluyor, daha sonra düz harekete geçince onu telafi etmek için işler uzuyor. Başlangıçta hızlı aşındırdığı doğru ama toplam süre bence değişmiyor. Düz hareketle gidersen cilalama da kolay olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
bidi_52 yazdı:Bu arada odak oranı f/5 istiyorum. Bu da 3,1 mm gibi bir sagitta demdk. Yaklaşabilgim kadar yaklaşmak istiyorum. Tozlar arası geçişleri kaç mm de yapmak gerekir?
Derinliği en geç 180 gridde halletmek lazım. 80-100-120-180 gridlerle hedefe ulaşıp sonrasını ayna altta-ayna üstte eşit bir şekilde götürmek doğru olur. Aslında çok da problem değil, 5 olmaz 5.6 olur, veya 4.9 olur, istediğin mm'ye gelemeyebilirsin.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]