Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Tebrikler,sistem güzel olmuş.Ay resmide oldukça temiz görünüyor.
Hizalama işi çok zor değil.Akla ilk gelen sorun;çubukların ağırlıktan dolayı esnemesi sonucu aynaların ekseninin kayması.Bu sorun olmaması için çubukların çapraz monte edilmesi önemli sanırım. İleriki zamanlar için çapraz sistemi denemekte fayda var.
Küçük bir açıklma eklemek te fayda var. Çapraz çubuktan kastettiğim asıl yan tekerlekleri taşıyan çubuklar. Yükü onlar taşıdığ için esneme de onlarda olacaktır.Onları çapraz yaparsanız optik kayma büyük ölçüde gidecektir.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
atila tınkılıç yazdı:Tebrikler,sistem güzel olmuş.Ay resmide oldukça temiz görünüyor.
Hizalama işi çok zor değil.Akla ilk gelen sorun;çubukların ağırlıktan dolayı esnemesi sonucu aynaların ekseninin kayması.Bu sorun olmaması için çubukların çapraz monte edilmesi önemli sanırım. İleriki zamanlar için çapraz sistemi denemekte fayda var.
Aslında alttan ve üstten 4 adet çapraz çubuk var. Yandakiler (ikili görülenler) çapraz olduğu zzaman altımut tekerleğini sabitlenmiyor( ya da ben başaramadım). Çünkü çubuklar çapraz kalıyor.
Sizin tasarımlarınızın birinde ayna kare kutuda ve altimut tekrleği de kutunun hemen yanında idi.
Benimde benzer tasarımında ağırlık merkezi sorunundan ötürü değiştirdim.
Gerçi daha sonradan ayna kutusunun ağırlığını arttırarak ağırlık merkezini kaydırmak gelse de . Artık çok geçti.
Açık havaya bir çıkalım hayırlısıyla... Her şeyi denemeye hazırız... :D
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
atila tınkılıç yazdı:Küçük bir açıklma eklemek te fayda var. Çapraz çubuktan kastettiğim asıl yan tekerlekleri taşıyan çubuklar. Yükü onlar taşıdığ için esneme de onlarda olacaktır.Onları çapraz yaparsanız optik kayma büyük ölçüde gidecektir.
Evet deneyeceğim.
Yardımlarınız için içten teşekkürlerimi sunuyorum.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]