Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Fuko testi oldukça hassas ve zor bir testtir.Aynanın yüzey analizini yapmak ve kusur oranını görmek için yapılır. Yalnız bölgesel kusurları görmek yetmiyor bunları düzeltmek için tam olarak ne yapmak gerektiğini de bilmek lazım.Ben kendi yaptığım aynalarda bu testi yapma ihtiyacı duymadım.Eğer ileride cassegrain teleskop yapmaya karar verirsem belki o zaman yaparım . RonchiZ programında gösterilen yüzeye ne kadar çok benzetebilirseniz yine çok kaliteli bir yüzey elde etmek mümkün.
Kısa odaklı aynayı biçimlendirmek zor olsa da sizin aynanın yüzey şekli düzgün olduğu için parabole geçişi de çok zor olmaz sanırım.Yani fuko yapmadan da güzel bir ayna yapmak mümkün.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Tekrar merhabalar....
Cilalama maratonumuz yavaş da olsa ilerliyor ve 8 saati buldu.
Bugünkü cilalama esnasında aynadan tuhaf sesler duymuştum gıcırtı ya da cızırtı şeklinde tarif edebiliriz.
Rochi yapalım dedim. Görüntülerde anormallik gözüme çarptı.
Bir de sizlerle paylaşayım dedim...
4-5 gün cilalama fırsatım olmayacağından bi danışayım dedim.

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Resimde görüldüğü gibi sol alt bölgelerde rochi bantlarında bir bozukluk var gibi geldi bana.
Dahası incelemelerim sonucunda aynı yerde bir çizik gözledim.
Olayın çizikle alakası olabilir mi?
Ya da cilalama esnasında ayna çizilir mi? Çizmiş olabilir miyim?
Çizmişsem bu bi sorun mudur? :D
Aslında aynada ciddi bir problem gözükmüyor.Cilalama esnasında bazen gıcırtı sesi çıkar ,bu onun çizildiği anlamına gelmez ama cila esnasında da çizik oluşabilir.Bunun sebebi tam olarak bilinmese de seryum şişesinin altına yapışmış olan veya tezgah üzerindeki küçük parçacıkların düşmesiyle oluşma ihtimali fazla.Çizik oluşmasının ayna kalitesine hiçbir olumsuz etkisi yoktur.Sadece göze batar.
Ayna kenarındaki şekil bozukluğunun sebebinin çizikle alakası yoktur. Genellikle ayna lap uyumsuzluğu yada fazla bastırmadan olur.Biçimlendirme yaparken bunların düzeleceğini sanıyorum. Fazla bastırmadan cilayı tamamlayıncaya kadar çalışın
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Uzun bir aradan sonra tekrar burdayım.
Nİhayetinde c10 saatlik cilalama maratonumuz bitti.
Sıra sizlerden gelecek olan parabolik biçimlendirme hareketleri olacak.
İşte aynamızın son durumuna ilişkin rochi testleri;

Ve Merkez odak durumu;

[png uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Elinize sağlık..çok güzel görüntüler..paylaştığınız için teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Evet gerçekten uzun zaman oldu.
İlk ışığı aldık.
Bir klasik olarak aya ait çekimim.
f=1250mm ve 1/f= 4,5 özellikli 250 mm açıklıklı derin uzay canavarım :DD

Bu da 9 mayıs 2014 tarihli amatör bir ay fotosu

her ne kadar ayda sıkıntı olmasa da kolimasyon yapılmamış.
Buda uzak cisimlerde koma oluşturuyor.
Örneğin bu aralar gökyüzünde bulunan mars da kolimasyon çok fazla. saturn dah iyi gibi.
yaklaşık bir aydır havanın açık olduğu günlerde uğraşıyprum.
Atila beyden bir iki tüyo aldım ikincil ayna ile oynayıp yapabileceğimi söyledi ama henüz başaramadım.
Aklıma kolimasyon cihazı almak geldi. Ama emin değilim.
Birincil ayna da oklimasyon vidaları yoktu onları ekledim dün yine gözleme çıktık ama yine başaramadım

Eğer kolimasyonla ilgili önerisi olan varsa bekliyorum
gönderen mehmet GÖKÇE
Hayırlı olsun. f4.5 biçimlendirmek zor iştir. Elinize sağlık. Kolimasyon cihazına gerek kalmaz sanıyorum biraz antreman sonrası. Film kutularından basit kolimasyon cihazı yapımıyla ilgili bir iki kaynak olmalı forumda.
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Timur Öner
Helal olsun! Gerçekten de emek verildiği görülüyor.Güle güle kullanın :)
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
http://www.wikihow.com/Collimate-a-Newt ... Zero-Money
www.schlatter.org/Dad/Astronomy/collimate.htm

Benim aynali teleskobum yok. Ama belki bu adresler ve resimler isinize yarar.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]