Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
mehmet GÖKÇE yazdı:Merhabalar. Bu fotoğrafları nasıl çektiniz? Bir de kaç inç F kaç idi teleskop şu an?
Fotoğraflar web cam ile çekildi :D

aynanın şu anki durumu ekte gösterdim
Dosya ekleri

[png uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

gönderen mehmet GÖKÇE
Soruyu yanlış sordum. Ronchi testinde ışık kaynağının önüne ronchi bantı konur. Işık ronchi bantıntan geçip aynadan yansıyıp tekrar ronchi bantının üstüne düşer ve bizde fotoğraflamayı bu şekilde yaparız. Şayet anlattığım gibi yaptıysanız ustalar daha iyi bilir ancak küresel sanyorum şu anki durum. Gene de ustaları bekleyin bence
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Ben çekilen mesafelerde (ayna-ronchi aleti arası mesafe) bir sorun var mı acaba diye düşünüyorum. Aynaya olması gerekenden yakın veya uzaktır belki. Sizin Roc noktanız 250 cm civarında. Çekimi bu civardan mı yaptınız acaba..Burada Ronchi cihazını hareket ettirirken birden bantların yok olup yeniden çıktığı bir an olması lazım.

buradaki gibi:
http://ikizler.org/thumbnails.php?album=119
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
mehmet GÖKÇE yazdı:Soruyu yanlış sordum. Ronchi testinde ışık kaynağının önüne ronchi bantı konur. Işık ronchi bantıntan geçip aynadan yansıyıp tekrar ronchi bantının üstüne düşer ve bizde fotoğraflamayı bu şekilde yaparız. Şayet anlattığım gibi yaptıysanız ustalar daha iyi bilir ancak küresel sanyorum şu anki durum. Gene de ustaları bekleyin bence
Selamlar
maalesef bant üzerinden gözlemedim ...

Metin Eser yazdı:Ben çekilen mesafelerde (ayna-ronchi aleti arası mesafe) bir sorun var mı acaba diye düşünüyorum. Aynaya olması gerekenden yakın veya uzaktır belki. Sizin Roc noktanız 250 cm civarında. Çekimi bu civardan mı yaptınız acaba..Burada Ronchi cihazını hareket ettirirken birden bantların yok olup yeniden çıktığı bir an olması lazım.

buradaki gibi:
http://ikizler.org/thumbnails.php?album=119

Sanırım çekimde hata yapmışım gibi geldi. kamera merkez civarında idi. Belki biraz yakındı.Rochi aletide 15 cm kadar içerdeydi sanırım. (Burda bi hata var galiba :D)
İkinci çekimde ise ışığı merkeze koyup kamerayı 15 kadar içeri yani aslında optik kurallarına göre aynı şeyi yapmış oluyorum gibi geldi.

Gözle gözlemlerde bantlar merkez civarında kayboluyor ve ayna trafik lambası gibi parlıyor. :D
Ama dediğim çekim olayını fotoğraf makinası ile yapmakta zorlanmaktayım. Başımı ağrıttım desem yeridir.
Akşama tekrar bakacağım karpuza. Dediğiniz gibi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Uğur İkizler beyin fotoğraflarına göre her şey +/- 1 cm içinde olmuş. Sizin odak Roc mesafenizi düşündüğümüzde +/- 3 cm gibi oluyor. (ama yine de denemek lazım)

mehmet GÖKÇE beyin dediği gibi yeşil led lambanın ışığı hemen bitişik önündeki ronchi ekranından geçsin aynaya gidip geri dönsün ve ronchi ekranının üzerinde led lambanın görüntüsü oluşsun. Burada ileri geri hareket ettirin ve ekranın arkasına gözünüzü yaklaştırarak çubukları izleyin. (ve görüntüleyin)

çukur aynalarda optik fiziğe göre merkezdeki(Roc) cisimlerin görüntüsü yine merkezde oluşur. Akşama güzel karpuzlar görürüz inşallah.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Bir Rochi Test akşamından merhabalar;
Önerilere uyarak test aletimizi yerleştirdik (ROC) mesafeye ve ekranın arkasında gözledik.
Sizlerin dediği gibi gözlem esnasında belli bir mesafede bantlar genişleyerek kayboluyor.
Fotoğrafı paylaşacağım .
Bantların kaybolduğu yerden aynaya doğru ve ayna dışına doğru harekette bant prabollüğü gösteren içe ve dışa kayma yoktu. Hemen hemen düz gibiydiler.
ANCAK
Metin beyin dediği gibi;
"Bence çekilen mesafelerde (ayna-ronchi aleti arası mesafe) bir sorun var mı acaba diye düşünüyorum. Aynaya olması gerekenden yakın veya uzaktır belki. Sizin Roc noktanız 250 cm civarında. Çekimi bu civardan mı yaptınız acaba..Burada Ronchi cihazını hareket ettirirken birden bantların yok olup yeniden çıktığı bir an olması lazım."
ROC mesafesinde sıkıntı gözledim çünkü bantların kaybolması olayı 225 cm de gerçekleşi,yor. Yani neredeyse merkez 25 cm daha içerde. mi acaba?
Aklıma acaba sagitta da mı yanlışlık yaptım ölçerken dedim. Tekrar ölçtüm sagitta 3,11 mm civarlarında. Eee bu durumda ROC = 250 cm olmalı..
Eğer gözlemim doğruysa ROC=225 cm bu durumda da sagitta 3,47 mm olması gerekiyor. Acaba komparatör saati mi ayarı kaçık? Malum yayla çalışıyor ya içini açtım yaylarda paslanma söz konusu. Düz zeminde sıfırlama yaparak tekrar ölçtüm sonuç aynı sagitta 3,11 mm civarında.
Bu durumda alet hasta ise :D sanırım sagitta biraz fazla gitmişim çünkü bu durumda odak oranı f/ 4,5 oluyor...
Eğer öyle ise ROchi ne kadar doğru olur facoulta çalışmam gereekcek.
Resimleri iç ve dış diye belirtmedim, çünkü merkez olayı kafamı karıştırdı. Duruma göre tekrar iç ve dış diye çekip paylaşırız.
Bir şekil üstünde olayı açıklayayım:

DİP NOT: Aynamız henüz 6 saatlik cila yedi....
Dosya ekleri

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

gönderen mehmet GÖKÇE
Özlemişim şu ronchi görüntülerini :D Şimdi yapmanız gereken merkez içi ve dışı -ve hatta işte merkez -diye paylaşıp tekrar yorumlamak olacak. Bu fotoğraflardan bir yorum yapmak pek mümkün değil ancak epey nizami çalışmışsınız. Kenar dönüklüğü veyahut bir astigmatizm gözükmüyor.Cilalama yapmadan önce lap ayna uyumuna dikkat etmek önemli.En alttaki fotoğraflarda kenarlarda biraz kararmalar var onları kozmetik olduğunu düşünüyorum yanılıyor muyum? (kir vs)
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Cilalamadan önceki aşamalardan birinde (kaç grid olduğunu unuttum) komparatör saatı ile sagitta ölçüm işini artık bırakmak gerekir diye biliyorum. Ayna çizileceği için sanırım.

http://atabekce.blogcu.com/teleskop-gunlugum-3/9682494
buradaki arkadaş son ölçümü 180 gridde yaptığını ve 280 e geçtiğini yazmış..
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
mehmet GÖKÇE yazdı:Özlemişim şu ronchi görüntülerini :D Şimdi yapmanız gereken merkez içi ve dışı -ve hatta işte merkez -diye paylaşıp tekrar yorumlamak olacak. Bu fotoğraflardan bir yorum yapmak pek mümkün değil ancak epey nizami çalışmışsınız. Kenar dönüklüğü veyahut bir astigmatizm gözükmüyor.Cilalama yapmadan önce lap ayna uyumuna dikkat etmek önemli.En alttaki fotoğraflarda kenarlarda biraz kararmalar var onları kozmetik olduğunu düşünüyorum yanılıyor muyum? (kir vs)
Selamlar
KArarmalara parmak izler ikir vb...Temizledim amacım rochiyi düzgün yapıp yapmadığımı anlamak olduğu için
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Metin Eser yazdı:Cilalamadan önceki aşamalardan birinde (kaç grid olduğunu unuttum) komparatör saatı ile sagitta ölçüm işini artık bırakmak gerekir diye biliyorum. Ayna çizileceği için sanırım.

http://atabekce.blogcu.com/teleskop-gunlugum-3/9682494
buradaki arkadaş son ölçümü 180 gridde yaptığını ve 280 e geçtiğini yazmış..
Peki o zaman şimdi benim ROC 250cm mi yoksa resimleri aldığım 225 cm mi? :D
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
ROC

Ve temiz rochilerimiz:
Dosya ekleri

Merhaba.
Aynanın yüzeyi gayet güzel görünüyor.Ancak cilasının yeterli olup olmadığı fotoğraflarda belli olmaz. Cilanın yeterli olduğunu anlamak için herhangi bir lazeri 15 cm mesafeden 45 derece eğimle ayna yüzeyine tuttuğunuzda cilanın durumu ortaya çıkar.Cila yetersiz ise ışığın düştüğü yerde kum gibi matlıklar görünür. Cila yeterli ise yansıma olmaz.Aynanın genellikle kenarları daha sonra cilalanır.Bu nedenle kenarlara bakmak daha doğrudur.
Ronchi çizgileri tam merkezde kaybolacağı için aynanın merkezi de 2250 mm oluyor.Bu da odağın 1125 mm civarı oldoğu anlamına gelir.
Bundan sonra ki aşama biçimlendirme ancak cilayı iyi yapmadan biçimlendirmeye geçmeyin.Biçimlendirmeyi W hareketi ile yapmak gerekiyor.
Aynanın olması gereken yüzey için şuradan faydalanabilirsiniz http://www.atmsite.org/contrib/Smith/RonchiZ/
Kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
atila tınkılıç yazdı:Merhaba.
Aynanın yüzeyi gayet güzel görünüyor.Ancak cilasının yeterli olup olmadığı fotoğraflarda belli olmaz. Cilanın yeterli olduğunu anlamak için herhangi bir lazeri 15 cm mesafeden 45 derece eğimle ayna yüzeyine tuttuğunuzda cilanın durumu ortaya çıkar.Cila yetersiz ise ışığın düştüğü yerde kum gibi matlıklar görünür. Cila yeterli ise yansıma olmaz.Aynanın genellikle kenarları daha sonra cilalanır.Bu nedenle kenarlara bakmak daha doğrudur.
Ronchi çizgileri tam merkezde kaybolacağı için aynanın merkezi de 2250 mm oluyor.Bu da odağın 1125 mm civarı oldoğu anlamına gelir.
Bundan sonra ki aşama biçimlendirme ancak cilayı iyi yapmadan biçimlendirmeye geçmeyin.Biçimlendirmeyi W hareketi ile yapmak gerekiyor.
Aynanın olması gereken yüzey için şuradan faydalanabilirsiniz http://www.atmsite.org/contrib/Smith/RonchiZ/
Kolay gelsin
Teşekkür ederim.
Bugünde lazerle test yaptım dediğiniz gibi. Gİriş yansımaları görülüyor .Yani tam cilalanmamış . Bu sebeple bir 4 saat daha aynen düz cilalamaya devam ediceğim.
Aklıma takılan soru ROC=225cm olduğunda odak oranım f/4,5 oluyor bu durumda ROchi testinin güvenilirliği ne derece olur acaba?
Foucault Testi yapmam gerekir mi? Bir kaynakta okumuştum da belli odak oranının altına inince onu yapmak gerekir falan diyrdu.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]