Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
kolay gelsin..mümkün olur da fotoğraf da paylaşırsanız sevinirim.. (çalışma ortamınız..materyalleriniz..sagitta ölçümleriniz..ve inşallah ronchi ler..)
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Metin Eser yazdı:kolay gelsin..mümkün olur da fotoğraf da paylaşırsanız sevinirim.. (çalışma ortamınız..materyalleriniz..sagitta ölçümleriniz..ve inşallah ronchi ler..)
Inşallah en kısa surede paylasacagim
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Bizden önce tamamlayacaksınız teleskobu anlaşılan :)
İzmirATM tatilde
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
İbrahim Erol yazdı:Bizden önce tamamlayacaksınız teleskobu anlaşılan :)
İzmirATM tatilde
Yok Ibrahim bey malum tatil dönüşü 1-2 hafta pek çalışmam. Ama işin kabasi bitti.... :ye
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Tekrar merhabalar;
Nihayetinde sulu işlere (WAO) başladık.
Ancak 320 gritlik ilk aşındırmanın başlarında ufak bir çizik yaptım. :aah

[jpg uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Çizik resimlerde görüldüğü gibi.
Elle ve tırnakla hissedilemiyor.
Uçlu kurşun kalemle üzerinden geçtiğimde de hiç hissedemiyorum.
Yani baya sığ gibi...
Ancak 20 dk lık çalışmadan sonra pek kaybolmadı gibi...
Önceki toz olan 220 lik SiC' e dönmem gerekir mi yoksa dert etmeye gerek yok mu?
Uzunluğu ise yaklaşık 0,4 mm kadar çiziğin.
Dosya ekleri

Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Çizikten hiçbir şey olmaz meraklanmayın. Ben de çiziklerden korkmuştum ama gözlemde hiçbir sıkıntı olmadı.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Sıra geldi lap dökümüne...
Aynamızın şu an ki durumu şöyle;

[png uzantısı deaktif edildi ve görüntülenemiyor.]

Bir iki minik çiziklerle beraber cilalamaya geçeceğiz...
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Bu cilalama için kullanacağımız pithci nere döküyoz tam olarak RtV kullanmıyorum. Aynanın üzerine döküp kalıp çıkaracağız ki aynadan nasıl ayrılacak lapp, çıkacak yapışmadan, ya da alete mi kalıp olarak kullanıyoruz?
Optik reçineyi aletin tümsek yüzeyine dökeceksiniz.
Reçine nin yere akmaması için aletin etrafına yapışmaz kağıttan bir şerit sarın.Erimiş olan reçineyi aletin üzerine döküp biraz katılaşmasını bekleyin.Bu arada aynanın yüzeyini seryum bulamacı ile sıvayın. Bu şekilde ayna reçineye yapışmaz. Reçine sakız kıvamında sertleşince şeriti çıkarın.Bir ağaç cetvelin kenarıyla 2 cm kare şeklinde bastırarak kanallar açın ve aynayı üzerine kapatıp 5 kg kadar bir ağırlık koyun. 10 dakika kadar sonra aynayı kenara çekerek ayırın.Ayrılma olmazsa soğuk su altında ayna soğutularak ayrılabilir.
Önceden açılan kanallar kapanmışsa aynı çizgileri maket bıçağı kullanarak 45 derece eğimle keserek kanalları yaniden açın ve kenarda ki taşan fazlalıkları keserek temizleyin. Bu işlemi akan musluk altında yaparsanız daha kolay olur.
Aynayı aletin üzerine tekrar koyarak uyumunu kontrol edin .Uyum tam ise cilaya 1/3 oranında düz çalışarak devam edebilirsiniz.Uyum yeterli değilse yine aynayı aletin üzerine koyup ağırlık ekleyin.Uyum sağlanmadan cila yapmayın.Cilayı mümkün olduğunca yavaş hareketlerle yapın.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen bidi_52
Bizim karpuzlar kavun gibi çıktı ama. Olayı anlamış değilim. Bi bakan olurda yorumlarda iyi olur.
Sanırım merkez içi ve dışı benzer ve küresel bir yüzey ?
Dosya ekleri

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]