Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
Arkadaşlar, 8 inç ayna ile ilk ışığımı aldım, sonuçlar çok güzel, kundak tamam, sırada kaplaması var.

Hiç ara vermeden 10 inç aynaya başlıyorum. Şu anda 0.25mm aşındırmış durumdayım. Odak için karar veremiyorum. F/6 veya daha hızlı olmasını düşündüm, ama 10 inç aynada F/7 de yeterli olur diyorsanız F/7 de olabilir. Daha kolay biçimlendirmiş olurum. Tabi teleskopun boyutu büyür. Siz olsaydınız F değerinin kaç olmasını tercih ederdiniz? Uğraşmak problem değil, yapabileceğime inanıyorum Allah'ın izniyle.
En son Mehmet FIRAT tarafından 03 Haz 2013, 22:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Benim gönlümden geçen f/5..
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Merhaba Mehmet Bey. Kendimden örnek vereyim. Ben de bir teleskop yaptım. f/4.7. Fakat şehir içinde olduğum için derin uzay gözlemi yapamıyorum. Bu yüzden gezegen için f/7 yapsaydım demekten kendimi alamadım. Şu an da iyi ama 7 olsa daha iyi olurdu.
Bence derin uzay mı yoksa gezegen gözlemi mi yapacaksınız. Ona göre odak oranını seçmelisiniz.
Kolay gelsin.
Saygılarımla.
gönderen mehmet GÖKÇE
Koray ın söylediklerine katılıyorum.Gözlem amacınıza göre yaparsanız daha iyi olur.F büyürse şekillendirmesi de kolay olur sanıyorum.İnsanı imrendiriyorsunuz kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
Çok teşekkürler arkadaşlar. Açıkçası sadece jüpiter, ay ve satürn için 10" teleskop yapmayı düşünmem. Mars, Pluton ve Venüs zaten seyir zevki vermiyor :D Amacım derin uzay. Merak ettiğim 10" ayna için F/7 gibi bir değer derin uzayda yeterli olur mu?

Bu teleskopa iyi bir bütçe ayırdım bu arada :) Ebaydan kaliteli bir odaklayıcı sipariş verdim, kaliteli göz mercekleri almayı düşünüyorum. Dahası yurtdışına gidersem ekvatoriyal kundak almayı düşünüyorum. Tabi bütün tavsiyelere açığım, merceklerden, kundağa kadar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Merhaba Mehmet bey,
Hız kesmeden 10 " aynaya başlamanız çok güzel. Başarılar dilerim.
Yaptığınız aynada edindiğiniz tecrübeler ile bu aynayı daha iyi yapacağınızı umuyorum.

Odak uzaklığına gelince.
Kısa odaklı bir ayna yapmanızı tavsiye ederim. Kısa odaklı ayna yapmak zordur ancak çok avantajları vardır.
Eğer ileride derin uzay fotoğrafı çekmek isterseniz mutlaka kısa odaklı teleskoba ihtiyaç duyarsınız.
Aynayı çok iyi yaparsanız katlayıcı lensler ile odağı istediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Gezegen gözlemi için bu şekilde bir uygulama daha doğru olur.
f/ 7 teleskobun boyu çok uzun olacaktır ve hem bunu taşıması, hem de kundak üzerine koyup takip ettirmek oldukça zor olacaktır.
f/4.5 ideal bir orandır. Tabiki bu tür kısa odaklı aynalarda koma sorunu oluyor. Ayırdığınız bütçe içine bir de koma düzeltici ekleyin.
Odaklayıcıyı 2 " den küçük almayın.
İyi bir ayna için foucault testi gerekiyor, ronchi ile bir yere kadar. 1/4 lambda ve üzeri ayna yapmak için foucault okuması şart.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
Teşekkür ederim Hocam, yazdıklarınız benim için çok önemli. Her ne kadar hali hazırda bitirilmiş aynalarım olsa da, hala bu konularda çok yeterli bilgiye sahip değilim. Daha önce ayna yapmış olanların bilgi ve tecrübelerinden faydalanıyorum.

Odaklayıcı olarak 2" GSO 1:10 Crayford Focuser siparişi verdim. Bu arada Foucault testini öğrenmem gerekiyor. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet FIRAT
Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla göz mercekleri 2" olarak da var. 1.25" mi alsam yoksa 2" mi alsam? Fark var mıdır? Bir de bu GSO markasını bilen var mı? Yabancı forumlarda övgüyle bahsediyorlar, fiyatları çok uygun. "Bir Tele vue değil ama, bu paraya alınacak en iyi göz merceği" falan diyorlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Merhaba Mehmet bey,
GSO göz mercekleri oldukça kaliteli optiklerdir. Bende 9 ve 25 mm GSO var, fiyatına göre oldukça kaliteli.
2 " göz merceklerinde daha fazla geniş alan görülebiliyor.
Dezavantajları; daha ağır oluyor ve 2 " den küçük odaklayıcılarda kullanılamıyor.
Oysa ki 1,25 " gözmercekleri hem kendi çapında odaklayıcılarda hem de 2 " odaklayıcılarda kullanılabilir.
Tercih sizin. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Paylaşımlarınız için teşekkürler, ayna yapım sürecinizi ilgi ile takip ediyorum. Ben de yurtdışından GSO getirtmeyi düşünmüştüm, sonra kararsız kalıp vazgeçmiştim. Uğur Bey'in yorumundan sonra tekrar gündeme alabilirim.

Takipteyim, paylaşımlarınızın devamını dilerim.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]