Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
herkese merhabalar teleskop yapmaya karar verdim gerekli aşındırıcıları temin ettim ama cam konusunda takıldım
:aah forumda kendi teleskopunu yapan üyeleri kıskandım doğrusu çoğu başarmış anlamadığım kimse cam ve kaplama konusu sorun yaşamamış bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlardan yardım bekliyorum ayrıca bu forumda öğrendiğim kadarıyla ozam cam butür işler le ilgileniyornuş iki kere mail attım geri dönmediler atm türk gurubuna kabul edilemedim edilene kadar devam edicem.
yardımlarınızı bekliyorum saygılar :tap
gönderen atila tınkılıç
ATM TÜRK e üye olmak zor değil.Bir daha deneyin. Ayna yapımı için gerekli tüm malzemeleri ben gönderiyorum.İhtiyacınızı bana yazarsanız ben gönderirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
ilgin için teşekkür ederim atila bey dediğim gibi aşındırıcı malzameleri temin ettim bana cam gerekli elinde cam varsa tamam.
bi de sonraki iş ama kaplamayı nasıl yaptırcam bi fikriniz varmı
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
ozan cama cam içinn 2 kere mail attım ilgilendiklerini sanmıyorum geri dönmediler siz camı nerden buluyosunuz kaplama için nasıl irtibata geçiyosunuz biraz daha açık olursanız sevinirim forumu alt üst ettim kimse ne cam için nede kaplama için sıkıntı çekmemiş harbiden kafayı yicem ya şu konuya bi açıklık getirin lütfen
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
herkese merhaba
atm türk grubuna üye olabildim camları atila abi gönderecek 8" istiyodum atila abi 6" ile başlamamı önerdi
yanlız kafama takılan bi soru var ben mermerciyim tool olarak granit kullanılmazmı çok sert bi taştır kolaylıkla bulunabilir bukonuda uzman olanlar denemiş olanlar varmı yorum bekliyorum
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Merhaba,
8'' ayna ve gerekli tool'lar ne kadar tutuyor? Rıdvan Bey, size maliyet ne oldu şimdilik? Atilla Bey, set olarak nasıl bir fiyatlandırmanız var? Henüz başlama durumum yok, ama bir 6'' (denemelik), yada direkt 8-10'' düşünüyorum. Belki Orion xt8 alabilirim, ya da kafama yatarsa kendim yapabilirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
İbrahim Erol yazdı:Merhaba,
8'' ayna ve gerekli tool'lar ne kadar tutuyor? Rıdvan Bey, size maliyet ne oldu şimdilik? Atilla Bey, set olarak nasıl bir fiyatlandırmanız var? Henüz başlama durumum yok, ama bir 6'' (denemelik), yada direkt 8-10'' düşünüyorum. Belki Orion xt8 alabilirim, ya da kafama yatarsa kendim yapabilirim.
merhaba
ibrahim bey gerekli aşındırıcıların ve malzemelerin asıl fiyatını bende bilmiyorum çünki başar titiz ve atila tınkılıç ın göndermiş olduğu malzemeleri, ben amerikadan geldiğini ve türkiyede bulamayacağımı söyleyen birinden aldım :roll: yani biraz pahalı almış olabilirim bilemiyorum
atila abi size her konuda yardımcı olabileceğini düşünüyorum çok değerli bir insandır
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
alikaya yazdı:Rıdvan granit ile ilgili Mehmet Gökçe`nin yanıtına bakabilirsin ;)
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=8075
Alikaya abi Mehmet gökçe nin mesajını okudum Atila hocanın granitten ayna denemesi olmuş ben tool olarak denemeyi düşünüyorum zaten cam 2 tane gelecek biraz denerim baktım olmadı camı ters çevirir tool olarak kullnırım
bişeyi daha merak ediyorum neden dişci alcısı beyaz çimento da suya falan dayanır sağlam bişeydir heryerde kolaylıkla bulunabilir illaki denenmiştir ama ben yinede denerdim
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
erdal yılmaz yazdı:
merhaba
ibrahim bey gerekli aşındırıcıların ve malzemelerin asıl fiyatını bende bilmiyorum çünki başar titiz ve atila tınkılıç ın göndermiş olduğu malzemeleri, ben amerikadan geldiğini ve türkiyede bulamayacağımı söyleyen birinden aldım :roll: yani biraz pahalı almış olabilirim bilemiyorum
atila abi size her konuda yardımcı olabileceğini düşünüyorum çok değerli bir insandır
Merhaba Erdal,
1 - 2 sene öncesine kadar aşındırıcıları kit halinde yanlızca Başar veriyordu. Daha sonra aşındırıcı, cam ve reçine tedariğini Atilla yapmaya başladı. Çok yakın bir zamanda ise ayna yapım kiti satışını Hassan Nuranoğlu da yapmaya başladı. Bunların haricinde aşındırıcı malzemesi veren birini tanımıyorum. Türkiye de sadece bir firma bunları ithal ediyor. 5, 10 ve 25 kg. lık paketler halinde satıyor. Sana aşındırıcıları satanı merak ettim doğrusu. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
Uğur İkizler yazdı:
erdal yılmaz yazdı:
merhaba
Merhaba Erdal,
1 - 2 sene öncesine kadar aşındırıcıları kit halinde yanlızca Başar veriyordu. Daha sonra aşındırıcı, cam ve reçine tedariğini Atilla yapmaya başladı. Çok yakın bir zamanda ise ayna yapım kiti satışını Hassan Nuranoğlu da yapmaya başladı. Bunların haricinde aşındırıcı malzemesi veren birini tanımıyorum. Türkiye de sadece bir firma bunları ithal ediyor. 5, 10 ve 25 kg. lık paketler halinde satıyor. Sana aşındırıcıları satanı merak ettim doğrusu. :)
Merhaba Uğur abi
bende merak ediyorum :) alış veriş sitesinden almıştım dediğim gibi onada Başar abi göndermiş paketlerin üzerinde karalanmış ufak notlar vardı :) Başar abinin amail adresi okunabiliyordu
foruma geçen sene üye olmama rağmen pek fazla online olamamıştım yani biraz cahildim :kanit
Başar titiz yazısını okuduğumda kulağı çekilen bi öğrenci gibi hissettim :lol:
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen erdal yılmaz
Merhaba arkadaşlar
camlarım salı günü geldi bugün 2 saat kadar kaba aşındırma yaptım
aynam f8 olacak sagıttanın 1.20 mm olması gerekiyormuş fazla derin olmadığı için Atila abinin önerisiyle kaba ve ince aşındırmayı W hareketiyle tamamlayacağım.
bu arada konu başlığı iyice alakasız olmaya başladı
saygılar
gönderen atila tınkılıç
Merhaba.
Ayna yapım kitinin fiyatının nasıl belirlendiğini merak eden arkadaşlar için bilgi vermek isterim.
Ayna yapım kitini, malzemelerin alış fiyatı + kargo ücreti yada arabayla gidip getirdiklerimde yol parası eklenerek oluşturuyorum.Bilhassa camları Bursa dan arabayla getirmek en garantisi. Bu konuda kargoya güvenemem.
6" Cam 35 tl
8" " 40 tl
9" " 45 tl
10" 50 tl.
1- Kiti oluşturan aşındırıcılar : Silisyum karbür : 80 veya 100 , 120 , 180 , 220 , ,280 , 320
: Alüminyum oksit: 600 , 800 , 1000 , 1200
2- Seryum oksit.
3- Optik reçine.
4-Ronchi test cihazı ve ızgarası.
5-Komparator saati ve mastarı(Derinlik ölçer.)
6- Çalışma tezgahı.
7-Ayna yapımını anlatan kendi yazdığım notlar.

Bu malzemelerle oluşturulmuş tam kitin fiyatları ise şöyle.
6" 2 adet cam ve kit :220 tl
7" " " " 240 tl
8" " " " 260 tl
9" " " " 280 tl
10" " " " 300 tl
Bu malzemeler herşeyiyle hazır olan kittir. Ama kendi yapabileceğiniz malzemeler varsa onları çıkarttığınızda fiyat ona göre düşecektir.Umarım yardımcı olmuşumdur.
Bunlarla ilgili tereddüdü olan arkadaş olursa bana özel mesaj atabilir.Forumu gereksiz yere meşgul etmek istemem.
Kendi aynasını yapmak isteyenlere her türlü desteği vermekten gurur duyarız
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen uzaymaymunu
Atila hocam, (artık hoca demenin sanırım vakti geldi :)) dişçi alçısı buldum, ikinci bir cam almak yerine 5 lira verip alçıyla karşı aleti yapmak istiyorum ne dersiniz? Bu arada mozaik olayını da bina dış cephe mozaiklerinden var bir koli. Onları kullansam olur mu?

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]