Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Forumdaki sorun nedeniyle konu kaybolmuş. Tekrar sormak istiyorum.

8" aynam için F/4.9 odak oranı düşünüyorum. Fakat gezegen gözlemi yapmak istemediğim, daha çok derin uzaya yöneldiğim ve hızlı teleskop istediğim için düşük odak uzaklığı/oranı istiyorum.

Benim merak ettiğim ise genelde F/5 odak oranında teleskoplar görüyorum. Daha düşük odak oranı F/3.5 gibi yapmanın zararları nedir, olası durumlar nelerdir? Oküler yuvası daha mı dışta olmalı, ikincil aynanın büyüklüğü vb. gibi konularda ne gibi sıkıntılarla karşılaşırım?
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Bilenler daha güzel cevaplar vereceklerdir ancak ben geçici olarak bildiklerimi ve tahminlerimi paylaşayım. (öncelikle buna benzer soruların cevaplarını bu forumda okuduğumu hatırlıyorum. belki bulur ve daha detaylı cevaplara sahip olursunuz)

Benim geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum teleskop(ayna) 8 inç ve f/5 zaten..kendisinden çok memnunum.

f/3.5 gibi hızlı olursa daha çok ışık daha küçük bir alana yoğunlaşıp sönük cisimlerin görülmesi kolaylaşır diye düşünüyorsun. o zaman elindeki en çok büyüten oküler (eyepiece) ile elde edeceğin büyütme aynı oranda azalacak. mesela ring nebula daha küçük olacak. ve burada okuduğum kadarı ile böyle bir aynayı yapmak daha derin sagitta gerekeceğinden öbürüne göre daha çok emek isteyecek ve küresellikle ilgili kusurların giderilmesi için daha fazla uğraşmak gerekebilir.

Ama bunların hiçbiri yapmak isteyene engel olmaz. Buradaki ayna yapım ustalarının tavsiyeleri ve yapımda yardımları da olursa (örneklerini görüyoruz) istediğine kavuşursun.

oküler ve ikinci ayna için hesaplama ve tecrübe gerekiyor. Teleskobun tam ölçüleri kesinleşince ne olacağı belli oluyordur. o konuda da ustalara müracat gerekir.

şöyle de bir şey var, ama benim için karışık:
http://www.atmsite.org/contrib/Fly/scop ... gnie5.html

inşallah yaparsın. biz de izleriz :)
gönderen mehmet GÖKÇE
Bildiğim kadarıyla f düştükçe bu tip durumlarda coma oluşuyor.Kenarlarda da bozulmalar oluşabilir diye düşünüyorum.Ayrıca biçimlendirmek de zorlaşıyor.İkincil ayna boyunda bir sıkıntıyla karşılaşılmaz sanıyorum.
Bir diğer olası sıkıntı da cam kalınlığı ile ilgili olur sanıyorum.19mm cam yeter mi yetmez mi sagittayı bir hesaplamak lazım.Teorik olarak yapılması mümkün sanıyorum ancak ustalarımız daha iyi bilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Sagittayı hesaplamak amacıyla,
http://www.atmsite.org/contrib/Prewitt/sagitta/
kullanınca:
Diameter:203 mm
f/3.5
sagitta: 3.625 mm
Focal Length:710.5 mm oluyor.
(ah şu kalın pyrex ler ülkemizde de kolay ve ucuz elde edilebilse :) )
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Merhaba

İlgileriniz için teşekkür ederim. Merak icabıyla sordum, esasında bende 2.54mm sagitta için başladım. Koma sorunu siz yazınca aklıma geldi, doğru diyorsunuz. Yakınlaştırma durumunda yine ışık kaybı olacak doğrudur. Bunu ışıktan kar elde etmek amaçlı değil, bir şekilde mekanik aksanlar ekleyerek takip olanağını deneme amaçlı yapmak istiyordum. Deneme aşamalarında ne kadar az büyütme olursa o kadar kolay çözüme gidebilirim çünkü.

Ayrıca benim hoşuma giden bir cisimden ziyade, bütün cisimleri bir arada görmek. Fakat zaten F/5 de olsa F/3.5 da 40mm oküler kullandıktan sonra çok çok az bir fark oluyor. Bunun için gerekli değil sanırım. Hem F/5 te yakınlaştırma imkanımız daha esnek olmuş oluyor. F/5 en ideali olmalı. Ki çoğunlukla bu değerde olmasının sebebidir.

Ustalarımız, bilenler yine de cevaplarsa sevinirim. Forumda bu konuda(F oranı) birkaç konu hatırlıyorum fakat çok eski sanırım tam hatırlayamadım, bulabilirsem okuyacağım. Tekrar ilginiz için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Merhaba Ögetay,
Kısa odak oranlı ayna yapmak çok zordur. Aynanın çok iyi parabol olması lazım, bunu ronchi testi ile yapamazsın. Foucault testi yapmayı ve okumayı öğrenmen gerekir. Arkadaşların da belirttiği gibi aşırı koma olacaktır. Bunun yanında, odak kısaldıkça ikincil ayna çapı büyür ve ana aynaya daha da yakın bir konuma gelir. Bu nedenle merkezi örtülme normalden çok daha fazla olacaktır, bu da daha az ışık toplamak demektir. Ne kadar zor olsa da ben yine de yapmak istiyorum dersen yapabilirsin tabiki. Avantajları da var aslında. Teleskobun boyu kısa olacak ve bu yüzden daha hafif bir teleskoba sahip olacaksın. Böyle küçük ve hafif teleskobu normal bir kundak ile
taşıyabilirsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Merhaba Uğur abi,

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Gerçekten tecrübe getirmesi ve zor olmasının yanında düşünüp hesap edemediğim noktaları varmış tahmin ettiğim gibi, bu yüzden merak ettim. Kısa olması bir avantaj, ama dediğiniz gibi aynaya yakın olması birincil aynada örtülme yapacak bu hiç aklıma gelmemişti. Sanırım bunu yapmak için biraz daha tecrübe edinmeyi beklememde fayda var :)

İlgi gösteren herkese teşekkürler
gönderen Kenan.
Odak oranının kısalığından dolayı oluşan sorunlar sanırım farklı teleskop türlerinde farklı şekilde kendini gösteriyor. Mercekli teleskoplarda belli bir odak oranının altına düşmek chromatic aberration yani renk sapmasına, aynalı teleskoplarda ise coma sorununa neden oluyor.

Benim bu farklı teleskop türlerindeki kısa odak oranlarından kaynaklanan sorunlar için konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara sormak istediğim birkaç soru var;

- Mercekli teleskoplarda chromatic aberration yani renk sapmasına maruz kalmamak için odak oranı en az kaç olmalıdır? Ayrıca mercekli teleskoplarda kısa odak oranı başka ne tür sıkıntılara yol açabilir?

- Aynalı teleskoplarda (Newtonian) coma sorununun önüne geçmek için ideal odak oranı nedir? Cassegrain tipi teleskoplarda bu oran farklı mıdır?

- Ritchey - Chretien tipi teleskoplar hem birincil hem de ikincil aynasının hiperbolik olmasından ötürü sanırım coma sorunundan etkilenmiyormuş. Peki bu coma sorunundan etkilenmeyen pratikte en düşük odak oranlı Ritchey - Chretien f kaç olabilir?

- Kolimasyon yapma sıklığı bakımından Cassegrain ve Ritchey - Chretien tipi teleskoplar normal Newtonian tipi teleskoplara göre daha mı avantajlıdır?
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]