Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Nurcan Hanım merhaba,
ODTÜ - AAT Mayıs 2009 etkinliği sunumu için ayna yapımı videoları çekmiştim. Bu videolarda kaba ve ince aşındırma, cilalama ve biçimlendirme görüntüleri yer almakta. Bunları blogunuz için açıklamaları ile birlikte size gönderebilirim. Bu görüntüler ayna yapacaklar için faydalı olabilir.

Selamlar...
gönderen blackfizik
slm arkadaslar yenı katıldım buraya...
cumhuriyet üniversitesi fizik bölümünde okuyorum bilim ve keşif adlı bı toplulugum var bu topluluk üyeleri ve ilgilenenler için teleskop yapmayı düşünüyorum... nette dolasırken rastladım ve hosuma gıttı bu sayfa yardımcı olabılecek arkadasların cvp larını beklıyorum... ugur_lu_71@hotmail.com mailinden ulasırsanız cok sevınırım sımdıden tsk ler...
Arkadaşlar iki camı birbirine sürterek birinin çukur olmasını nasıl sağlıyoruz? Neden ortası çukurlaşıyor da kenarları fazla aşınmıyor? Ayna altta, ayna üstte gibi uygulamalar var, anladığım kadarıyla diğer cam tümsek oluyormuş, ya ayna yapmak istediğimiz cam tümsek olursa? Sorularım belki çok saçma gelecektir, ama gerçekten anlayamadım, ya eksik okudum bazı şeyleri, ya da idrak edemiyorum :)

Aslında teleskop yapmak istiyorum, 8 veya 10 inç gibi bir şey. Soru işaretlerim çok olduğu için dalamıyorum bu işe :)
İlgi ile ve gidip-gelen duygular ile okuduğum bir başlık oldu. Bir mesajda heveslenip, bir sonrakinde karamsarlığa kapıldım. Ama bir gün teleskop sahibi olacağım konusununda karar kıldım, ister kendi yapımım, ister hazır :) Şimdilik 10x50 Celestron dürbün ile idare edeceğim :)
Sayın Başar Titiz beyin amatör teleskop yapımıyla ilgili blogunu okudum. Elinize sağlık.
http://amatorteleskopyapimi.blogspot.com/

Ayrıca ATM TÜRK (Amatör teleskop yapımı) web sitesin i okudum. Elinize sağlık.
http://www.atmturk.org/index.php/Ana_Sayfa

Bunun dışında internette türkçe ATY ile ilgili video aradım ama yeterli bulamadım. Türkçe ATY ile ilgili video sitesi varmı?
Teşekkürler, saygılar
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]