Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Emre Evren
Merhaba
Ülkemizde bilimsel araç gereç sınıfına girsede vergiden ve ek maddi yüklenimlerden(ithalat katkı payları konşimento,atr...) kaçamayan teleskoplar, ne yazıkki değerlerinin 2-3 katı fiyatlara mağaza vitrinlerinde mahzun mahzun alıcıları bekleye dursunlar..
( gökbilimde yadsınmaz bir gereklilik )şöyle işe yarar bir teleskop sahibi olmanın başka bir yolu da var
o da teleskopu kendiniz yapmak :idea:
6 aydır üyesi olduğum tamamı Türklerden oluşan ve Türkçe amatör teleskop yapımı ile ilgili AtmTurk sitesini ve atm_turk yahoo grubunu tanıtmak istiyorum
26 Nisan 2006 tarihinde Dr Cengiz Nart ve Haldun İ. Menalı(tutulum grubu) tarafından kurulan ve şuan itibarı ile 95 üyesi olan grup aylardır süren çalışmalarının meyvelerini kendilerine ait birer teleskop sahibi olarak elde ettiler :wink: . Gruba üye olmak için yahoo mail adresinizin olması yeterli. Dobsonian tarzı(altazimuth altlıklı birçeşit newtonian) Teleskop yapımı
konusunda epey tecrübe sahibi durumdalar ve deneyimsiz üyelere hemen herkez bilgisi dahilinde yardımcı olmak için seferber oluyor
Üyelik için: http://tech.groups.yahoo.com/group/ATM_Turk/
Grubun Wiki sitesi: http://www.atmturk.org/index.php/Main_Page

Saygılarımla....
gönderen baran sönmez
:oops: :o :o :o :o :o :o :o :o :cry: ya çok iyi ama malzeme bulmak çok zor bee..
gönderen Emre Evren
baran sönmez yazdı::oops: :o :o :o :o :o :o :o :o :cry: ya çok iyi ama malzeme bulmak çok zor bee..
Merhaba
Aslında malzeme temini çok ciddi bir sorun değil diye düşünüyorum, gerçi ben henüz malzemeleri toplama aşamasındayım ve tamamen bir fiyat listesi veremeyeceğim fakat işe ilk olarak, sanayideki camcılardan 25 cm çapında yaklaşık 10'' bir cam için anlaşmaya vardım yaklaşık 50 ytl civarında, ve ilk aşındırma için Silisyum Karbür 5 kg lik buldum oda 10 ytl ye halledilebiliyor, aşındırma için ise alçıdan bir lap üzerine yapıştırılmış cam mozaikler (tool) yapmaya çalışacağım.. ama onlarda kolayca bulunabilecek malzemelr olduğuna şüpheniz olmasın.
verdiğim bilgiler çok üstün körü , ATM türk adresinde bu işin her türlü detayını bulabilirsiniz ama panoda Tahir Saban gibi "ödüllü" ve deneyimli bir ATM cinin olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Resim
(resmi kullanmak için izin istemedim ama Tahir Bey beni mazur görür )
Ne zamandır kafamın içinde olan bir plandı Amatör teleskop yapımı ve henüz malzeme temini için zaman ve mekan açısından kısıtım var, bu sebepten bir türlü konuyu açmak istemedim, fakat uygun bir zamanda kabul ederse Tahir Bey'i sorularımla bunaltmayı düşünüyorum.
Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Emre Bey,

Öncelikle sizi tebrik ederim ve size başarılar dilerim! Zor olmakla beraber (galiba en zor kısmı malzemeyi bulmak) sonunda güzel sonuçlar verecek bir uğraşı...
Emre Evren yazdı:... sanayideki camcılardan 25 cm çapında yaklaşık 10'' bir cam için anlaşmaya vardım yaklaşık 50 ytl civarında
Hmm.... Hevesinizi kırmak ve sizi üzmek istemiyorum ama korkarım bu malzeme ideal değil. Vakıa "pencere camı" kullanarak yapılan amatör aynalar var ama 25cm bayağı büyük bence. Her halikarda şu mahsurları göz önünde bulundurup tartmak gerekiyor:

1- Bu camların homojenliği genellikle kötü. Mercek üretiminde çok ciddi bir problem olmasına rağmen cilalama sırasında (polishing) kaliteli bir yüzey sağlamada ayna için de problem olur. Cam içinde olabilecek hava kabarcıkları (birkaç mm çapında) ayna için o kadar önemli değil, bunları Aliminyümle kaplandıktan sonra siyah boyamak yeterli.

2- Cam günlük ihtiyaçlar için endüstriyel üretildiğinde hızlı soğutulduğu için içinde büyük stresler oluşur. Türkçesini bilmiyorum ama astronomi amacı ile kullanılacak camın "annealed" olması gerekir. Bunun için sıvı cam ocakda yavaş yavaş (birkaç gün içerisinde) soğutulur. Bu sayede cam içindeki gerilimler dengelenir. Tabi bu pahalı bir işlemdir. Camda gerilim yüksekse, presiz bir yüzey cilalamak imkansızdır. Gerilimlerin cam üzerindeki dağılımı homojen veya simetrik olmayabilir de...

3- Camın kalınlığı... Cam ince olursa formunu tutamaz. 25cm çapında bir ayna için standard kalınlık 50mm dir. Buna rağmen daha ince camlarla da çalışılabilir (ben 300mm çapında 38mm kalınlığında bir ayna kullanıyorum) ama bu taktirde aynanın yerleştirileceği kundağın çok kuvvetli olması gerekir (bendeki 18 noktalı 'flotation cell'). Fakat cam sadece 1-1,5cm kalınlığında ise yüzey formunu tutması çok çok zor olur. Bu konuda 'Plop' diye bir program tavsiye ederim, bu ayna kalınılğı ve kundakdaki takviye noktalarının yüzey distorsyonu üzerindeki etkisini hesaplıyabiliyor:

http://www.davidlewistoronto.com/plop/

4- Pencere camının termik özellikleri (genleşme katsayısı) yüksektir. 25cm lık bir ayna bu cam türü için sınırda, bazı Çin teleskopları da pencere camı kullanıyor. Gece aynanın sıcaklığı (bazen sürekli olarak) düştüğü için genleşme nedeniyle ayna devamlı şekil değiştirir. Genleşme katsayısı küçük olan ayna daha az şekil değiştirir. Cam kalınlığı arttıkça etki büyür. Belki bu mahsuru azaltmak için ayna cilalanıp kontrol edildiğinde kullanılacağı zamankine yakın bir sıcaklıkta yapılmalıdır?
Emre Evren yazdı:... ilk aşındırma için Silisyum Karbür 5 kg lik buldum...
Tabi traşlama için değişik buyutlarda tozlar lazım. 5kg çok değil mi? Ben 1980 lerde bu işi yapmaya niyetlendiğimde kaba olanları kolayca bulmuştum ama inceleri bulamamıştım. İnce tozları bulmadan ayna yapmak mümkün değil, zira cilalamaya geçebilmek için ayna yüzeyinin epey düz olması gerekiyor. Bulduğunuz Silisyum Karbür un numarası kaç?
Emre Evren yazdı:... aşındırma için ise alçıdan bir lap üzerine yapıştırılmış cam mozaikler (tool) yapmaya çalışacağım.. ama onlarda kolayca bulunabilecek malzemelr olduğuna şüpheniz olmasın.
Evet, bu bildiğim kadarıyla aşındırmayı hızlandırıyor; iyi bir yöntem olsa gerek. Mahsuru, yanlış bir hareketle ayna üzerinde büyük tahribat yapma tehlikesi.
ama panoda Tahir Saban gibi "ödüllü" ve deneyimli bir ATM cinin olduğunu hatırlatmakta fayda var...resmi kullanmak için izin istemedim ama Tahir Bey beni mazur görür
Teşekkürler, ama beni epey büyütüyorsunuz... Resmi kullanmanızda hiç bir mahsur yor.
Ben sonuçta aynamı kendim yapmadım. Türkiye'de iken Carborundum tozları sorununu çözmek üzere iken aynanın kaplanması konusunda ciddi sorunlarla karşılaşmştım. O zaman Alüminyumun üzerine Silisyumdioksit (veya Quarz) katmanı çekemiyorlardı. Bu durumda aynayı her ay asite batırıp tekrar kaplatmak gerekecekti. Sonunda ayna yapmaktan vaz geçip İngiltere'den bir ayna aldım. Bunun bir sebebi de şuydu:

İki tür amatör var: Teleskop yapmaktan hoşlananlar ve teleskopla bakmaktan hoşlananlar. Bunu o zaman bir kitapta okumuştum. Bunun üzerinde düşününce kendimin ikinci grupdan olduğumu anladım... Tabi herkes için değişir. Tanıdığım başarılı ATM cilerin hepsi devamlı teleskop yapıp, yaptıkları ile bir türlü tatmin olmuyorlar... Eski amatörlerden biri olan Rolan Christen bunların belki en aşırısı. Kurduğu Astro Physics firması ile üretime karıştı gitti...

Ayna yapmamamın diğer sebepleri şunlardı:
-Ayna yapım sanatı yapa yapa öğreniliyor. Özellikle yanımda usta biri olmadan acaba ne kadar zaman gerektirecek diye düşündüm.
-Ayna yapmak aynayı almaktan o kadar da ucuz olmayacağını anlamam. Zorluklara rağmen sonunda Türkiye'ye 25cm lik bir ayna getirttim.

Bugün ayna yapma sanatı yavaş yavaş kayboluyor... Bunun en büyük sebebi Çin'den gelen ve hiç de kötü olmayan teleskoplar (300mm ye kadar). En azından hiç ayna yapmamış bir kimsenin ilk denemede Çin teleskoplarından daha iyi bir sonuç alması oldukça zor. Dolayısıyla amatörlerin çoğu bu zahmete girmekden kaçınıyorlar. Buna rağmen hala Münih'de Stathis Kafalis ayna kursları düzenliyor. Kurslara meraklılar ve çok büyük teleskop yapmak isteyenler katılıyor. Zamanım olsa ben de çok katılmak isterim.

http://www.stathis-firstlight.de/atm/
http://www.stathis-firstlight.de/spiege ... /index.htm

Belki Stathis'den malzeme edinebilirsiniz? Galiba bu tür şeyleri, gümrüğünü ödedikten sonra Türkiye'ye ithal etmek bu gün sorun değil? Bir ayna insanoğlunun ürettiği ürünler arasında en yüksek presizyonu gerektirenler arasında yer alıyor. Kaliteli bir optik ile orta veya zayıf bir optik arasında dağlar kadar fark var. Düğru malzeme sonucun hem kalitesini yükseltir hem de yapımı hızlandırır.
gönderen Emre Evren
Merhaba Tahir Bey
Yönlendirmeleriniz benim hevesimi kırmadı bilakis yanlış bir yatırım yapmakdan alıkoydu diyebilirim.
sizinde değindiğiniz gibi, 2 ay önce sanayide incelediğim yklaşık 25 cm ebatlı camdada saydığınız sorunlar olduğunu biraz farketmiştim, o yüzden acele edip sipariş vermedim. sadece fiyat aldım.
Satıcı bana camın kalınlığını 3.5 cm olarak söyledi fakat dış kenarlarını incelediğimde bazı pah kırıkları olduğunu ve her noktanın kalınlığının aynı olmadığını farkettim (belkide bana öyle gelmiş olabilir çünki bi kere içime kurt düşmüştü) tam bilmiyorum ama galiba ayna yapımı için bu ciddi bir sorun olmalı diye düşünüyorum,
fakat konuştuğum satıcı pencere camı olmasına karşın annealing, (tavlanmış) bir cam olduğunu yani kaliteli cam olduğunu söylemişti.
galiba hevesim kırılmasada biraz boyutları ufaldı diyebilirim. ayna yapımına beni heveslendiren, büyük çaplı teleskopların yüksek fiyatları olmuşdu, ama işin çok acemisi olduğum için 15 cm civarında ve kalın(- gerçi 1/6 oranı önerilir- ama 4-5 cm de uygun olur heralde ) bir cam soruşturmaya karar kıldım. zira kaba aşındırma sırasında sagitta'yı (iç bükeylik) ve yüzey derinlik homojenliğini tutturamayacağımı düşünüyorum o yüzden ince aşındırmaya geçmeden bir iki kez başa dönebilmek için kalınbir cama ihtiyaç duyabilirim.
Silisyum karbür meselesinde ise yine sanayide 60 grit zımpara tozu 5 kg lık poşet olarak satılıyordu. ama ne kadar gerekir tam kestiremediğim için bir torbası makul gelmişti bana.
alçı temini ve cam mozayiklerde çok sorunlu malzemeler değil camı satın aldıktan sonra kendim yapabilirm diye düşünüyorum, fakat yakın zamanda atmturk.org da incelediğim makale mozayiklerin altıgen olmasını öneriyordu, çok büyük fark yaratırmı bilmiyorum.
Bu arada çin malı aynalar hakkında vaktiniz olduğunda biraz daha detaylık bilgi rica edeceğim. belkide satın almak daha kolay bir çözümdür ve montaj yapmak üretmekten daha hızlı ve sağlıklı olur. sadece ayna olarak türkiyede satılıp satılmadığını merak ettim. ÇİN TEDARİK MERKEZİ adlı firmaya bilgi için mail gönderiyorum ama bildiğiniz başka kaynaklar için sizden bilgi rica ediyorum, yanlız yurtdışından ithalat olayını pek beceremediğimi eklemek istiyorum.
son olarak hafif atm tasarımınızın ve dobson kundağının ödül aldığını bildiğim için haklı olarak panoda bu konuda fikir sormak için ilk önce size danışmanın yararlı olduğunu düşünüyorum, atm ile uğraşmak kolay iş değil o yüzden bence övgüyü hakediyorsunuz.
yardımlarınız için teşekkür ediyorum
Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Emre bey,
Emre Evren yazdı:...Satıcı bana camın kalınlığını 3.5 cm olarak söyledi fakat dış kenarlarını incelediğimde bazı pah kırıkları olduğunu ve her noktanın kalınlığının aynı olmadığını farkettim (belkide bana öyle gelmiş olabilir çünki bi kere içime kurt düşmüştü)
Kırıkları önlemek için cam etrafı 45 derecelik bir açıyla traşlanmalıdır. Almanca'da buna 'phase' deniyor. Örnek olarak şu resime bakınız

Resim

ve

Resim

Bildiğim kardarıyla kalınlığın her tarafda aynı olmaması o kadar önemli değil, en azından iki cam ile çalışıldığında (60 lık Carbo ile) bu nispeten kolay düzeltilebiliyor diye duydum. Arada ne kadar fark var? Birkaç mm sorun olmasa gerek.
...konuştuğum satıcı pencere camı olmasına karşın annealing, (tavlanmış) bir cam olduğunu yani kaliteli cam olduğunu söylemişti.
Bakın, bu iyi (sayenizde 'tavlanmış' tabirini öğrendim). Cam tavlanmışsa ayna yapımında kullanılabilir.
... 15 cm civarında ve kalın(- gerçi 1/6 oranı önerilir- ama 4-5 cm de uygun olur heralde ) bir cam soruşturmaya karar kıldım. zira kaba aşındırma sırasında sagitta'yı (iç bükeylik) ve yüzey derinlik homojenliğini tutturamayacağımı düşünüyorum o yüzden ince aşındırmaya geçmeden bir iki kez başa dönebilmek için kalınbir cama ihtiyaç duyabilirim.
Bence 15cm için 35mm kalınlıkta bir cam gayet uygun.

Bir alternatif olarak f8 veya daha büyük bir aynayı da düşünebilirsiniz. Böylece aynayı parabolize etmek gerekmeyebilir (ama bunu bir kontrol etmem lazım, 15cm için f10 da gerekiyor olabilir). Parabolize etmek işin en zor tarafı olsa gerek.
Silisyum karbür meselesinde ise yine sanayide 60 grit zımpara tozu 5 kg lık poşet olarak satılıyordu. ama ne kadar gerekir tam kestiremediğim için bir torbası makul gelmişti bana.
60 başlangıç için ideal ama aşındırma ilerledikçe 80, 120, ... 320 hatta 400 tozlarına geçmek gerekiyor.
alçı temini ve cam mozayiklerde çok sorunlu malzemeler değil camı satın aldıktan sonra kendim yapabilirm diye düşünüyorum, fakat yakın zamanda atmturk.org da incelediğim makale mozayiklerin altıgen olmasını öneriyordu, çok büyük fark yaratırmı bilmiyorum.
Ben 4-köşeli de görmüştüm ama altıgen daha makul geliyor.

Almanca olmasına rağmen şu forumda atm ile ilgili birçok bilgi var:

http://www.astrotreff.de/forum.asp?FORUM_ID=5

Optik ve testler konusunda

http://www.astrotreff.de/forum.asp?FORUM_ID=37

Belki resimlerden yararlanabilirsiniz? Sayfayı Google ile otomatik olarak İngilizce'ye çevirtmek de mümkün. Anlaşılmayan bir şey varsa ben yardımcı olmaya çalışırım.
Bu arada çin malı aynalar hakkında vaktiniz olduğunda biraz daha detaylık bilgi rica edeceğim. belkide satın almak daha kolay bir çözümdür ve montaj yapmak üretmekten daha hızlı ve sağlıklı olur. sadece ayna olarak türkiyede satılıp satılmadığını merak ettim.
Bu benim hatam, ben pek açık ifade etmedim. Çinliler sade ayna değil teleskop satıyorlar. Son senelerde özellikle gözlük camı üretimine yönelik yeni cam fabrikaları yapıldı. İhtiyaç fazlası cam ile, cam kullanılan sektörlere yöneliyorlar, bunlardan biri de amatör astronomi. Kurdukları fabrikalarda aynaları elden değil makinelerle birkaç dakika içinde traşlayıp cilalıyorlar. Orion'un ve Meade'nin Türkiye temsilciliği var diye duydum (ne yazık ki Optronik hiç Dobsonian teleskop getirmiyor galiba). Orion ve Meade'nin Dobson teleskopları Çin malı işte ve değişik markalar altında dünyanın her tarafında satılıyorlar:

http://www.oriontel.com/shopping/produc ... tID=250637

Belki Türkiye'de 750-1000USD isterler ama içinde birçok ekstra da var: İkincil ayna (bunu yapmak en zor), Crayford odaklayıcısı ve hatta kamera adaptörü. Bunları tek tek almak herhalde 200USD yi geçer, Türkiye'de belki daha fazla tutar. Bu sadece tüp, geri kalan aksamı (tahta ve teflon) kendiniz ucuz ve kolayca yapabilirsiniz.

Veya şu

http://www.oriontel.com/shopping/produc ... tID=252216

bence bu daha bile hesaplı, çünkü bütün telekop dahil üstelik uğraşmaya da gerek yok! Hem de 9x50 bulucu, laser colimatörü, yıldız haritası falan filan var. Tabi epey para ama herşeyi kendiniz yaparsanız kaça mal olacağını hesapladınız mı? Arada ne kadar fark var?
gönderen Emre Evren
Selamlar.
Verdiğiniz linklerin hepsini heyecanla inceledim, özellikle stathis ustanın 6'' travel dobstasarımı tam benim hayalimdeki yapmak istediğim tarz dobsona benziyor.
fakat orion'un ürettiği SkyQuest XT10 Classic 550$ lik (amerikan piyasasında) dobsonu amerikadan getirtmek benim gibi bu işin başında olanlar için teleskobu yapmaktan daha makul gözüküyor.
Sorduğunuz fiyat listesini tam çıkaramadım ama yaklaşık 300-400 liradan aşağıya mal edilemeyecek gibi çünki teleskopun optik tüpünü 300 lira civarında mal etsem bile sonuçda almam gerekecek gözmercekleri
http://www.scopetronix.com/meade_ep.htm neredeyse teleskoptan pahalıya mal olacak bulucu olsun teleskop kundağı için gerekecek malzemeler, odaklayıcı ve 45* eğimli ikincil ayna olsun, bunları atm acemisi birinin yardım olmadan yapması(ki gözmerceği yapmak zaten olası bir şey değil) hem zor hemde daha pahalıya gelecek.
bu arada http://www.astrotreff.de sitesine hayran kaldığımı belirtmek isterim. Vallahi lisede almanca derslerini astığıma bin pişman oldum :aah
google 'ın çeviricisi ise tam bir komedi, kardeşimin almancası iyidir, oturduk beraber yarı almanca-yarı ingilizce cümleleri anlamaya uğraşırken saatlerce gülmekten kırıldık. :lol:
Bu yaza kadar gerek atm hakkında gerekse kitle üretim teleskopları hakkında daha fazla bilgi toplayacağım, henüz erken ama kendi teleskobumu yapma fikrinden kolaylıkla vazgeçmem diye düşünüyorum, çin firmasına gönderdiğim maile cevap geldiğinde ilgilenen arkadaşlara duyuracağım.
İlginiz için çok teşekkür ediyorum
Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

İşe yaray göz merceği yapmak (düz ayna gibi) teleskop aynası yapmaktan çok daha zordur. Kısa ve orta odak uzaklıkları (5-15mm) için Plössl (veya Ploessl) türü göz merceklerini uygun fiyata temin edebilirsiniz. Teleskop f8 veya daha yavaşsa uzun odak uzaklıkları için (20-40mm) uygun fiyatlı Erfle türü göz mercekleri tavsiye edilebilir, ama bunlar f6 ve daha kısa teleskoplarda kenarlarda yıldızları ciddi distorsyona uğratıyor.

Almanca sorununa rağmen Astrotreff forumundan yararlanabildiğinize sevindim. Özellikle optik testleri konusunda bir kaynak daha var, o da çok iyi:

http://www.astro-foren.de/forumdisplay.php?f=238

Buraya özellikle Rohr bey gibi bilgili kimseler katılıyor. Ayna yapma sayfası:

http://www.astro-foren.de/forumdisplay.php?f=198

Stathis Rum dur. Ona yazıp Türkiye'de ayna yapmak istediğinizi ve malzeme konusunda sorununuz olduğunu söylerseniz belki de "komşu" olarak yardımcı olabilir. Özellikle Karbo tozu konusunda ben olsam ona başvururum. Bu tozlar pahalı değil, bulmak zor. Bulduğunuz camın kullanılabilirliği konusunda da soracak ondan daha bilgili birini bilmiyorum.

Başarılar dilerim
gönderen fatih akalın
Çok teşekkürler paylasım için...
gönderen burak yılmaz
ARKADAŞLAR BANADA YARDIM EDEBİLİRMİSİNİZ TELESKOP YAPIMINDA DÜRBÜNLE İŞ GİTMİYOR BİR OLSA AMA ÇOK PAHALI 350 YTL DEDİ ANTALYADA ADAM BANA YAPMADA YARDIM EDEBİLİRMİSİNİZ?
Kullanıcı avatarı
gönderen hakan tunçay
Emre Evren yazdı:
baran sönmez yazdı::oops: :o :o :o :o :o :o :o :o :cry: ya çok iyi ama malzeme bulmak çok zor bee..
Merhaba
Aslında malzeme temini çok ciddi bir sorun değil diye düşünüyorum, gerçi ben henüz malzemeleri toplama aşamasındayım ve tamamen bir fiyat listesi veremeyeceğim fakat işe ilk olarak, sanayideki camcılardan 25 cm çapında yaklaşık 10'' bir cam için anlaşmaya vardım yaklaşık 50 ytl civarında, ve ilk aşındırma için Silisyum Karbür 5 kg lik buldum oda 10 ytl ye halledilebiliyor, aşındırma için ise alçıdan bir lap üzerine yapıştırılmış cam mozaikler (tool) yapmaya çalışacağım.. ama onlarda kolayca bulunabilecek malzemelr olduğuna şüpheniz olmasın.
verdiğim bilgiler çok üstün körü , ATM türk adresinde bu işin her türlü detayını bulabilirsiniz ama panoda Tahir Saban gibi "ödüllü" ve deneyimli bir ATM cinin olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Resim
(resmi kullanmak için izin istemedim ama Tahir Bey beni mazur görür )
Ne zamandır kafamın içinde olan bir plandı Amatör teleskop yapımı ve henüz malzeme temini için zaman ve mekan açısından kısıtım var, bu sebepten bir türlü konuyu açmak istemedim, fakat uygun bir zamanda kabul ederse Tahir Bey'i sorularımla bunaltmayı düşünüyorum.
Saygılarımla..

Merhaba, Emre Bey,

ATM türk'e üye olduysanız 3-4 ayda bir Başar Bey ATM aşındırıcı kiti adıyla bizler için gerekli olan tüm aşındırıcı tozları yeteri kadar paketleyip hazırlıyor ve bizlere gönderiyor.
Ben tozların tamamını bu şekilde bir seferde aldım. Ozamanlar 20 ytl tutmuştu hepsi. Tozlar 8" inçlik bir aynayı cilalamak için yetecek kadar hazırlanmıştı. Ben 6" yaptığımdan tozların çoğu arttı. Bunları bir sonraki aynamda kullanmak üzere saklıyorum.
Tozları teker teker piyasadan almaya kalkarsanız istemedişğiniz kadar çok tozalmak zorunda kalabilirsiniz bu yüzden de masrafı çok olur.

Camın kalınlığına gelirsek, ATM türkte çoğunluk olarak soda-kireç camıyla çalışılıyor.Yurt dışından pyrex cam getirenler de oluyor tabi(genelde toplu halde, anlaşarak ).
Soda -kireç camı kullanarak da çok kaliteli aynalar yapılabiliyor. Kalınlığına gelirsek, birçok ATM'nin sitesinde ultra thin camlar kullanarak ayna yapanlar var. Bahsettiğim kalınlıklar 20-30 cm lik aynalar için 1 cm altı kalınlıklar! Bu iş tabiki özel bir tecrübe gerektiriyor olmalı.
Normalde bir aynanın kalınlığı çapının 1/6 sı kadar olmalıymış ama bu kurala titizlikle uyan ATMci sayısı oldukça az inanın bana. Yani bu konu çok mühim değil.

İnce aynaların en önemli avantajı çabuk soğumaları. Bir ayna ne kadar kalın olursa okadar geç soğuyor bu da çok önemli.

Eğer soda-kireç camı alacaksanız büyük bir firmadan bilgi aldıktan sonra su jeti veya CNC de kestirerek alın ve kanarlarını da mutlaka 45 derece pahlatın.Sanayide bulduğunuz camların nerede nasıl üretildiklerinini bilemeyebilirsiniz. Ben aynamı Gedik Cam'dan sipariş etmiştim. En fazla 25 mm kalınlığa kadar camları mevcut (bu kalınlıkta 16" ayna yapan arkadaşlarımız bile var.)
ve gerilim ve yüzey kaliteleri de oldukça iyi. Kabarcık vs hiç yokru benim camımda ve aynamı bitirmek üzereyim.

ATM türk yahoo grubuna üye olmadıysanız mutlaka olun diyebilirim.

Kolay gelsin
Merhabalar,
Sevgili Burak'ın önermiş olduğu October Sky filmi sayesinde (http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=44&t=3292) o gün içimde şiddetle kendi teleskobumu yapma arzusu uyandı. Forumdan Tuğrul Tezcan arkadaşımıza acaba ben de yapabilir miyim diye sorduğumda kendisinden "ben de başlıyorum yapmaya, siz de neden yapamayasınız" cevabını aldığımda ise iyice motive olmuştum.

Tuğrul'un başarılı olacağından hiç şüphem yok. Ben becerebilir miyim bilmiyorum, ama kesinlikle deneyeceğim. Sonucunda kullanılabilir birşey çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum ama kesinlikle çok şey öğreneceğimden eminim. Ve bu bilgilerin paylaştıkça çoğalması amacı ile deneyimlerimi/deneyimlerimizi Tuğrul ile blogumuzda yayınlıyor olacağız.

Anlatımda ve yazılanlarda sürçü lisan ve hatalar yapar isem şimdiden özür dilerim. Lakin bu konuda türkçe kaynakların çoğalması amacı ile kaynak olamasa bile bir günlük tadında bu paylaşımları gerçekleştiriyor olacağım.

Konunun ustalarının vakit buldukça göz gezdirerek yorum ve yönlendirme yapmaları en büyük arzum.

Blogun adresi aşağıdaki gibi....

Herkese sevgiler, saygılar,

nuRcan

http://fezamen.blogspot.com/search/labe ... %B1m%C4%B1
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]