Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen murategri
Öncelikle herkese iyi akşamlar,

Foruma yeni üye oldum. Adım Murat Eğri, Gazi Üniversitesinde Makina imalatı alanında okumaktayım. Bende küçüklüğümden beri gökyüzü meraklısıyım. Bende daima bir teleskobum olsun istemişimdir ama fiyatlar can yakıcı olduğu için daima bir hayalden öteye geçmemiştir. Daha sonra internette araştırmalarım neticesinde ATY ile ilgili siz değerli abi ve kardeşlerimi bulduğumu düşünmekteyim.

Öncelikle ben derin uzay cisimleri ve güneş sistemimizdeki gezegenlerimizi incelemeyi düşünüyorum. Örneğin; Ay'da inceleme yapmaya başladığımda Ay'ın yüzeyine ne kadar yakınlaşabilirim? Bazı arkadaşların yaptığı çekimleri görüyorum neredeyse Ay'da yürüyüş yapacağımı sanıyorum.

Ben bu işlerde kullanmak üzere nasıl bir teleskop yapmaya çalışmalıyım. Mesela ayna iki tane ayna yapıp birinde yakınlaştırmada ve netlikte maksimum değerleri zorlayacağım diğerinde ise derin uzay cisimlerinde maksimum değerleri alma olanağım var mıdır? Tabi bu iki aynayı 10" olarak yapmayı planlıyorum. F değerini gezegen ve derin uzay cisimleri için nasıl hesaplanır onuda bilmiyorum. Aynaların yerleşeceği tübü tek yapacağım yalnız boyutu elle değiştireceğim bir sistem yapacağım. Yani aynaları değiştirdiğimde ikinci ayna ile arasındaki mesafeyi elle değiştireceğim sistem yapacağım. Tabiki bunlar benim fikirlerim. Siz değerleri arkadaşları fikirlerini almaktan mutluluk duyarım. Beni bu konularda bilgilendirirseniz çok memnun kalacağım. Kusura bakmayın şimdiden çok soru sormaya başladım :)

Saygılarımla,
Merhabalar,

Hoş geldiniz öncelikle. Güzel bir başlangıç, aynı zamanda cesurca. 10" olarak başlamak zordur, genelde ya 6" ya da 8" olarak başlanılıyor. Ben 8" olarak başladım, daha başlamadan gözüm korktu. Önceden tecrübe etmekte fayda var, çünkü bir sorunla karşılaşsanız ne yapacağınızı bilmeniz gerekecek. Elbette yardım edilir, ama insanın gözünü bir korkutur.

Gezegenlerde kısacası Güneş sistemi gözleminde yüksek F(6 ve üstü) oranına sahip aynalar tercih edilir. Bunlara yavaş teleskop deniyor, çekimlerde... Az ışık toplar. Derin uzay için ise hızlı teleskop olan F oranı düşük teleskoplar tercih edilir(6,5...). F/5 bir teleskopta her ikisini birden yapabilirsiniz. Ama elbette oküler ve barlow desteği şart olacaktır yakınlaştırmada. Bu da ek masraf demek.

Tüp konusunda ise takip istemiyorsunuz sanırım, öyleyse tüpü kendiniz tasarlayabilirsiniz. Ama bunun belirli kuralları olmalı. Etrafta yaptırabilecek (makine imalatı okuduğunuza göre muhtemelen bulmanız ve yapmanız kolay olur) yer bulursanız yapabilirsiniz. İkincil ayna uzaklığı, okülere olan mesafe vs teferruatlar da girecek işin içine. Öncelikle aynayı yaptıktan sonra makine konusunda kafa yorabilirsiniz. Ben de değişik tasarımlar düşündüm, hatta değişik motor eklemeleri de düşündüm. Tüp aşamasına gelince uygulamayı düşünüyorum. Ama takip olayı tamamen farklı, go-to teleskop yapmak için ise elektronik de gerekiyor. Bunu yapanlardan yardım alabilirsiniz, her türlü destek vereceklerdir.

Ben yaratıcı olmayı severim. Tüp üzerinde 2 motorla hiç zorlanmadan işin içine biraz fizik katarak, ufak bir takip yapabileceğimi düşündüm, hesap ettim. Deneyeceğim, olmazsa da olmaz. Tüpe etkiyen bir durum olmayacak.

10" cesur bir seçim, bu yüzden tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Bu süreçte bilginize biraz daha ekleme yapabilirsiniz.

Syg.
Sistemle ilgili konuşacak olursak, ikincil ayna ile birlikte oküler yuvasının da hareket etmesi gerekecek. Bunun için kızaklı bir sistem olmalı. Bu da aradan ışık sızdırmamalı, tabi bir de kolimasyon unutulmamalı, tabi aynayı yerinden çıkarmak pratik olmalı. Muhakkak eksik yanları vardır, fakat aşılamayacak şeyler olacağını sanmıyorum. Kundak daha pratikleştrilebilinir.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Tübümü resimdeki gibi yapmayı düşünüyorum. f değerlerimi ya da tüm hesaplamalarımı nasıl yapabilirim. çünkü buna göre solidworks programında bütün yapacağım parçaların tasarımlarını yapıp işe koyulmayı düşünüyorum. Tek ayna ile iki ayrı ayna yaparak alacağım görüntüyü alma şansım var mıdır?

Saygılar,

Resim
Yalnız şunu da hesaba katmanız gerekecek. İkincil ayna çapı da değişecek bildiğim kadarıyla. Burada kolimasyon için uygun bir şeyler yapmak gerektirecek.

Zamanında Nurcan abla ile olan mesajlarımda bir site olduğunu hatırlıyordum. Biraz baktığımda bunları bulabildim. İşinize yarayacaktır. Burak abinin dediği gibi, ATM Yahoo grubuna da kaydolursanız oradan büyük yardım alırsınız.

http://www.catseyecollimation.com/designie5.html
http://fezamen.com/2010/06/hesap-kitap-isleri-onemli/
Ben o zaman ilk etapta bütün hesaplamaları yapmaya başlayım. bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Örneğin; ordak uzaklığını neye göre ayarlıyoruz ya da f değerlerini nasıl belirliyoruz?
saygılarımla,
odak uzaklığı aynaya paralel gelen ışınların tek bir noktada toplandığı yer. f değeri ise aynanınodak uzaklığının çapına oranı. örneğin 25 cm çapında bir aynanız var ve bu aynanın odak uzaklığı 150 cm ise 150/25 ten f 6 olur.
bir de aynanın derinliğini bulmak için kullanılan formül var. s=(r^2)/2R burada s (sagitta) = aynanın derinliği, r= aynanın yarıçapı, R= eğrilik yarıçapı (odak uzaklığının 2 katı).
örnek verecek olursak (az önceki değerler mm cinsinden): s= (125^2)/(2.3000) = s=15625/6000 buradan aynanın derinliğini s= 2,604 mm olarak buluruz.

çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]