Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Selçuk Karayakalı yazdı:
Burak Yakut yazdı:Merhaba;

İsmet bey ayna çalışmanızda size başarılar dilerim. Çok takdir ediyorum ATM leri. İnsanın teleskobunu kendi yapması ve bu yaptığı ayna ile evreni incelemesi çok heyecan verici.

Bende hazır konu sıcakken size ve Selçuk' a bir soru sormak istiyorum. Şimdi 8" lik bir ayna yapmak istesem, dobson tipi düzenek ile birlikte toplamda bana kaça mal oluyor? Yani elimde hiçbir malzemem yok. En basitinden mercek, helical odaklayıcı vs. dahil. kaça geliyor.

Syg.

Burak ortalama bir hadi masraf çıkartalım
2 adet 200 mm çapında 19 mm kalınlığından rodajlanmış cam. 50 lira
tüm aşındırıcı malzemeleri kalıp vsr tüm kit 50 lira
aynayı aliminyum yada krom kaplattırma 25 lira
helical odaklayıcı 75 lira
göz mercekleri ile ilgili çok bilgim yok ama tücari teleskolpların yanında verilen göz merceklerinin 3 adetinin 150 lirayı geçeceğini sanmıyorum belki 100 lira bile tutmaz bu tamamen nasıl bir şey almak istediğne bağlı.
cnc kesimde bilgisayar ortamında kontrplak malzeme ile toplam 100 lira kundak.buda isteğe bağlı ben ilk kundağımı 25 liraya mal etmiştim.
ikincil ayna 8 inç için ortalama 50 ile 100 lira arası f7 yapacaksın bu 60 lira civarı tutar ama f4-5 arası 100 lirayı bulur çap büyüdükçe
benim kullanmış olduğum ikincil ayna tutucusu maliyeti 3 lira tabi ticari amaçlı 100 lirayada satılıyor bunlar piyasada ama gerçekten benim kullandığım sistem gayet kullanışlı.buda çok değişken fiyatlara ve modellere çıkabilir benimki sadece çok basit bir sitem olduğu için bunu kullanıyorum uğur abininde çok düşük maliyete yaptığı çok daha kullanışlı örümcekler var ama dediğim gibi o uğur abi benim o konularda çok becerim yok.
tüp konusuna gelince bu konuda çok esnek eğer karton tüpten yapmayı düşünürsen ben buna ücret ödemedim sonoco bu konuda yardımcı oluyor bir çok kişi tüpten yapıyor şu an en yaygını o ama istersen sac metaldande yapabilirsin bununda maliyeti ortalam 50 liradır.aslında sadece ayna hakkında net konuşabilirim onun fiyatı hemen hemen sabittir.diğerleri ise tamamen isteğe göre değişiyor.
Selçuk geç oluyor ama bilgiler için teşekkür ederim. Bu iş gerçekten ekonomik. Acaba bende bir gün bir ayna yapacak mıyım? Yapmam lazım... O kadar uğraşıyoruz, bir tane de kendi yaptığım teleskobum olmalı ama bu tempoda iken zor. Şimdilik İsmet bey' i izlemek benim için yeterli :)

Çalışmanız tekrar başarılar dilerim...
gönderen ismetereol
ronchi resimlerini yarın çekip sizle paylaşacagım
bu kundak vesaire yukarıdaki fiyatlar güncelmi zamanı gelince temininde yardımcı olurmusunuz ?
gönderen ismetereol
cilalamada biçimlendirmeye takıldım ne yaptıysa olmuyor sonuç başarısızlık
aynayıda lapıda kaldırdım rafa 2 aydır duruyor öyle yamuk lap kalıplarında çıkan lapları onarmakla
geçen günler beni yıldırdı biçimlndirmeye devam ettikçede bozulan ronchi bantları beni yıldırdı
aklımdan çıkarmış degilim ama elimgidip yapamıyorum.
gönderen ismetereol
yeniden başladım aynamıda teleskobumuda yapacam inşallah
bir sorum olacak bu reçineyi kırıp yeniden kaynatsam özelliğini yitirirmi?
birde benim reçine sert ve kırılgan. balmumu eklesem olurmu?
yardımlarınızı esirgemeyin hocalarım sizlerinde yardımıyla bu iş olacak inşallah.... :D
gönderen mehmet GÖKÇE
Reçine tool a yapışık sanıyorum. Buzluğa atıp bi 10 dakika sonra rahatlıkla tooldan ayırabilirsiniz. ısıtınca gene eski haline ulaşır. Reçinenin tarifini unuttum doğrusu Atila hocayı bir arayın isterseniz o size daha sağlıklı bilgiler verecektir.
Kolay gelsin :)
gönderen ismetereol
mehmet GÖKÇE yazdı:Reçine tool a yapışık sanıyorum. Buzluğa atıp bi 10 dakika sonra rahatlıkla tooldan ayırabilirsiniz. ısıtınca gene eski haline ulaşır. Reçinenin tarifini unuttum doğrusu Atila hocayı bir arayın isterseniz o size daha sağlıklı bilgiler verecektir.
Kolay gelsin :)
ben eritmeyi 7 kez yaptım sorumda bu 7 kere eritilince içindeki terebentin çam sakızı veya bal mumu uçarmı??
gönderen mehmet GÖKÇE
Terebentin uçmuş olabilir,yanılıyor olabilirim. Reçine kırılgan bir yapıda olabilir. İyisi mi Atilla beye söyleyin size hazır bir tane göndersin.
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]