Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen ismetereol
slm
ben aty olayına yeni girdim
ilk olarakta 8inch f6 yapmaya çalışacam sizden her türlü yardıma açıgım
şimdiden teşekkürler
şuan kaba aşındırma ve ince aşındırma bitti cilada takıldım
çünkü beyaz seryumoksit ve cilalamanın diger kitlerini bulamıyorum

camların son halinin resimlerini paylaşayım istiyorum aceminin hevesi işte :) :) :D

http://i1102.hizliresim.com/2011/2/27/16191.jpg
En son ismetereol tarafından 24 Kas 2014, 16:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen ismetereol
enson 1200 grid çalıştım iki tane çizik oluştu tahmini 80grit bir tanecigin yapabilecegi türden..
1200 ile ugraştım ama 3 gün devam etsem gene bitmezdi haliyle aşındırma az bende 500 grid denedim önce
çizikler kaybolunca 800 ve 1200 ü tekrar yaptım kalem testi yaptım kendimce bittigini düşündüm ve şimdi cila malzemelerini toparlayıp cilaya başlayacam tahminim o zaman sizlere çok ihtiyacım olacak lapı hazırlama rochi testinin yapılışı cilalama hareketleri falan.. çok şey okuyorum bu iş üstüne ama canlı performans a gelince takılıyor insan.tüm ATY cilerin yardım edecegine inanarak kalkıştım bu işe şimdiden emegi geçen herkeze teşekkürler.
gönderen ismetereol
ugur ikizler hocam seryumoksiti hediye etti sagolsun
başar titiz hocam lap ve rochi test düzenegini gönderecek bende aktardan
karasakız,kolofan,balmumu bulup alacam tezgahı toparladıkmı hazırım cilalamaya :)
gönderen ismetereol
selçuk bey öncelikle sizede kolay gelsin
ben şu sıralar bu işe kafayı taktım ve sabırsız bir insanım hemen olsun istiyorum ama gerçekten meşaketli bir iş
aynayı yapmakla bitmiyorya o sebeb biraz uzun sürecege benziyor. iki günede kaba ve ince aşındırmayı bitirdim
bakalım cila ne kadar süreecek hiç bir fikrimyok tabi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Merhaba;

İsmet bey ayna çalışmanızda size başarılar dilerim. Çok takdir ediyorum ATM leri. İnsanın teleskobunu kendi yapması ve bu yaptığı ayna ile evreni incelemesi çok heyecan verici.

Bende hazır konu sıcakken size ve Selçuk' a bir soru sormak istiyorum. Şimdi 8" lik bir ayna yapmak istesem, dobson tipi düzenek ile birlikte toplamda bana kaça mal oluyor? Yani elimde hiçbir malzemem yok. En basitinden mercek, helical odaklayıcı vs. dahil. kaça geliyor.

Syg.
gönderen ismetereol
selçuk bey ben şey soracam
simdi kargo geldi başar hocamın gönderdigi daha ona sormadım ama
şimdi bu pakette rochi ızgarası var onun takılacagı led li düzenek var tamamda birde silikonlu kalıp mı? kare oyukları olan bir kauçuk ayna büyüklügünde
şimdi bu tabirler biraz komik gelebilir size ama ben şimdi bu kalıbı nasıl kullanacagım..?
gönderen Ömer Sözer
Merhaba İsmet bey, Kolay gelsin.

Reçine için kullanılacak malzemeler bunlar
Resim
(Çam terebentini, balmumu, karasakız, çam sakızı reçinesi)

Bu da reçine yapılırken bir görüntü
Resim
gönderen Lütfü Çakmak
Şu sayfalarda;

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php ... 9&start=30

Silikon kalıpla lap dökümünün resimlerini görebilirsiniz. Ayrıca, 8" ayna yapımcılarının dikkatine;
Pelin Öztürk (yanılmıyorsam Eskişehir'de) hocamda benim silikon 8" lap kalıbım var idi. Sanırım şimdiye kadar işi bitmiştir. İhtiyacı olanlar kendisi ile irtibata geçip isteyebilirler. Kalıpla işi bittikten sonra da bir sonraki ihtiyaç sahiplarine gönderebilirler.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak

PS: Cezvenin içinde görülen beyaz madde "acculap"tır. Yukarıdaki bahsedilen maddelerden yapılan ve koyu siyaha yakın rengi olan "gugolz" tabir edilen reçine ile işlev bakımından bir farkı yok, sadece (ithal) suni malzeme. Kafa karıştırmasın diye bahsetmek istedim.
gönderen ismetereol
bügün reçine malzemelerini aldım örümcek ayna tutucu üzerine biraz daha çalıştım bitti sayılır geçen haftada focuseri yapmıştım onunda birtek tüp çapına göre oturmasını saglayacak olan rayusü kaldı. bugün yarın cilaya başlarım tüm malzemeleri bir araya
topladım hadi hayırlısı bakalım... :)
gönderen ismetereol
focuserin de örümcek tutucununda son rutuşları kaldı ama onlara ara vermem gerekli şu cilayı halledebilmek için
kalıptan çıkan lap aynaya göre çok yamuk sıcak bastırmada bir kerede düzelmedi ikinci sıcak baskıyı yaptım ...
bakalım olacakmı? :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Kıvanç Eren
Acaba bana sıcak bastıma işleminde bahsedebilirmisiniz bir de soğuk bastırma okumuştum.Bunlardan sadece birinimi yapmak gerekiyor yoksa ikisinide yapmakmı lazım.
gönderen ismetereol
selçuk bey reçine olayını aştım iki akşamdır cila yapıyorum dün 3,5 saat bugün 3 saat cila yaptım sonra aynayı yıkayıp rochi
testine baktım aynanın ama sadece ilk kez rochi yaptıgımdan tecrübe olsun diye baktım şimdi bu maili atınca bilgisayarda rochiz
programını inceleyecegim
bu test sırasında çizgiler dalgalanıyor gibi yani yazın asfaltın üstünde sıcak hava görüntüyü dalgalandırır ya aynı öyle normal mi?
bu test işini dogru yapmalıyım hadi hayırlısı.. :?
gönderen Lütfü Çakmak
Tekrar yazayım;

- lap ile ayna yüzeyi uyumu
- sıcak, soğuk bastırma ve ağırlık uygulaması
- lap karelerinin düzgünlüğü, kalınlığı ve kanalların genişlik ve derinliği, lap kenar pahlaması
- optik reçine sertlik oranı
- lap ve camın ısı uygunluğu ve cilalama ortamının ısı derecesi (en iyi 22-24 derece)
- ayna ve lapın döndürülmesi (en az 12 saat yönünde)
- ayna altta iken (camın incelik durumuna göre) aynanın altının desteklenmesi (astigmatizm oluşmaması için)
- cilalama hareketlerinin uzunluğu, genliğinin aynı olması
- cilalama sırası elle uygulanan basınç
- ToT, MoT oranı
- uzun cilalamar sonrası bazen cam gibi olan lap yüzeyinin tel fırça ile fırçalanması
- CeOx bulamacının yoğunluğu
- test öncesi aynanın yeterince dinlenmesi ve stabil hale gelmesi (biçimlendirme de çok daha önemli)
- test ortamındaki hava akımları, titreşim

"even moon phase" :-)

Mutlaka yazmayı unuttuğum bazı diğer şeyler de cilalama ve biçimlendirmeye etki eden unsurlardır.

"grind more, worry less" :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
gönderen ismetereol
ronchi testinde banları nasıl görünce hahi düzeltme hareketini yapmalıyız?
test görüntüsünü resime çekemiyorum makinam iyi deyil parlama yapıyor o sebeple biçimlemenin bittiginede kendim karar verecegim malisef.
cilaladıgım yüzey saydam güzel bir yüzey oldu ama düz olan kısımda
yanı sırlanacak kısımda derin çizikler var tırnakla bile hissedilir seviyedeler ne olacak onlar hocam kaplanınca kaybolurmu ortaya daha belirginmi çıkar zarar verirmi görüntü kalitesine
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]