Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
#58539
Aslında tam buraya Lütfü Bey'in yazdıklarını yapıştırmalıyım. Ama bir önceki sayfadan sorunun cevabına rahatlıkla erişebilirsin.

Ama bence obsidyen bir fantezi. Yani deneyenlerin paylaştığı yorumlara göre normal cam göre yumuşakmış. Bu pek iyi bir netice vermeyebilir. Zaten biz camı akışkan olarak nitelendiririz ve kullanmadığımız zamanlar yere paralel tutarız. Tıpkı başucu teleskopları gibi. Bir de yumuşak malzemeye ne olur beni düşündürüyor... :roll:

Quartz ise gerçekten sert bir malzeme. Sanırım elmastan sonra mı geliyordu ne? Ancak malumunuz elektrik uygulandığında fiziksel hareket (piezoelektrik etki) gösteriyor ve mekatronikde çok kullanılır. Basınç uygulandığında da bu sefer zayıf elektrik uyguluyor. Ancak hepsinden önemlisi ısıl kararlılığı çok iyi. Genleşmesi o kadar küçük ki tam teleskop aynası olacak malzeme desem yeridir arkadaşlar... :kanit

Dip Not: Obsidyen yumuşak derken elle tutulduğunda bildiğiniz cam gibi. Ama pencere camından bile kolaylıkla aşındığı yazılır çizilir. Öyleyse daha akışkan olmalı ama ısıl kararlığı iyi olabilir, bilemiyorum...:o
#58554
Sevgili Burak, Ögetay ve diğer arkadaşlar,

Aynalı teleskoplarda; sıcaklık değişimleri, aynanın yerçekiminden etkilenmesi (yani teleskop içindeki duruş konumu) vs gibi nedenlerle aynanın yüzey şekli mikron boyutlarında dahi biraz değişime uğraması ışığın odaklanamasını değiştireceği için aynanın yapıldığı malzemenin stabilitesi çok önemlidir. Bugünkü şartlarda en kaliteli cam olmasa da (teknoloji yerinde durmuyor) günümüzde en uygun cam pyrex'tir diyebiliriz.

Mercekli teleskoplarda ise durum biraz farklı. Mercekli teleskoplarda ışık bir ayna tarafından yansıtılmıyor. Işık ikili (doublet) veya üçlü (triplet) mercekler grubu tarafından kırınıma ugruyor. Basit bir dille mercek ya da mercekler grubunun bir yüzünden giren ışık diğer yüzünden kırınıma uğramış bir şekilde çıkıyor. Bu merceklerin kimisi ince kenarlı kimisi tektarafı kalın kenarlı şekilde vs. olabiliyor. İşte burada çeşitli cam türleri ışığı farklı kırdıkları için, mercekli teleskopların yapımında farklı cam türlerinin kombinasyonu kullanılıyor. Örneğin akromat bir mercekli teleskopta crown ve flint denilen iki farklı cam kullanılıyor. Bu teleskoplarda ışık kırıldıktan sonra renklere ayrışarak farklı mesafelerde odaklandığından, tüm mesele -prizmadan ışığın tayfı konusunu hatırlayacaksınız - bu cam ve mercekler ile mavi, kırmızı ve yeşil (ve bazen diğer renkler de olmak üzere) aynı noktada odaklayacak mercek yapısı yanında kullanılacak camın da kırınım indislerinin bilinmesi gerekiyor.

Kısmet olursa; cassegrainden sonraki hedefim önce doublet bir akromat mercekli, sonra da triplet bir apokromatik mercekli teleskop yapmak.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
#114169
Salih Dinçer yazdı: Bir de esnek aynalar varmış ama çok tutmadı sanırım. Geçen sene ATM Türk'de değinilmişti. Esnek parlak bir yüzeyi ortasından gerdiğinde teleskop aynası oluveriyor!
Burada adı geçen esnek parlak bir yüzeyden acaba kastedilen ne olabilir?

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]