Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Lütfü abi şu senin 8 inç Orion teleskobuna da test yapman mümkün olursa beni çok sevindirirsin, en azından evimdeki teleskobun ne durumda olduğunu üç aşağı beş yukarı görüyor olurum. Onun durumu neyse benim teleskobumun kalitesi daha da kötü olacak kesin. Malum hem daha büyük, hem f oranı daha düşük. İkisi de fabrikasyonsa optik kusurlar açısından benim teleskop daha zengin olsa gerek.

Universal optic diye bir firma hiç duymamıştım ama 30mm'lik oküleri 2 inçmiş, tahminimce geniş açıyı görmeye olanak veren bir okülerdir şöyle 60-70 derecelik. Onunla koma çok belirgin görünmeli, onun testini yapabilir misin?

Koma, düzeltici mercek filan konusuna gelince ben bu konu hakkında ancak "arada sırada okuyan biri" olarak yazdıklarım ne kadar doğru olur bilmiyorum ama. Koma problemi sadece ve sadece f oranı yüksek teleskoplarda karşılaşılan bir bozulma diye biliyorum. Yani sizin F9-10 civarında çıkınca kendiliğinden kaybolacak olmalı.. Field flattener olan ise düzeltici mercek değil, ikincil aynanın ta kendisi olmalı. Yani alan düzleştirebilmek ve görüntüyü tek bir odak noktasında toplayabilmek için dışbükey ayna kullanılıyor olmalı bu sistemde? Schmidt düzeltici merceği ise küresel aberasyonu düzeltmeye yarıyor sanırım bir tek. Mesela daha da gelişmiş modeller Aplanatic diye geçiyor, yani küresel aberasyonun hemen hemen 0 olacağı noktaya kadar düzeltilmiş daha profesyonel araçlar Aplanatic SCT diye satılıyor. Sedat abi'nin EdgeHD teleskobu gibi. Onda küresel aberasyon da yok, koma da yok.. Yani herhalde? :)
Merhaba Onur,

Öncelikle maske yapmam lazım. Fırsat bulursam 15" le birlikte 8" orion aynayıda yaparım. Üniversity optic yerine yanlışlıkla üniversal yazmışım özür :-)

http://www.universityoptics.com/eyepieces.html

Buradan aldığım gözmercekleri hep geniş açılı ama, yeni yaptığım aynayı kaplamasız, kolimasyonsuz igreti bir biçimde 15" teleskopun içine koyarak denemek nasıl sonuç verir bilmiyorum. Hatta, hesaplamadım newtonian olarak kaç küçük eksen çaplı bir ikincil ayna gerektiriyor (15" teleskopubum ikincil ayna küçük eksen çapı 2,76")

Hayır, field flattener yada corrector olarak geçen ve cassegrain teleskopların önüne konulan mercek ikincil ayna değil. Ama genellikle ikincil ayna bu merceğin ortasına (ve bazan tümleşik durumda) yerleştirilmiş durumda.

Sanırım bu "field diameter" ya da "fully illuminated field" ilgili olmalı. Benim projemde bu 43 mm (0,62 derece), bunu araştırmak lazım. (Bu gidişle bu yaştan sonra optik bilimcisi olacağız yahu :-) )

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Sevgili Lütfü,

Hiç el atmadığım ve çok yabancısı olduğum bir konu bu....fakat senin yaptıklarını görünce insan heves ediyor :) ellerine sağlık, muhteşem bir ayna olmuş anladığım kadarıyla...bu işe kalkıştığımda bu başlık gerçekten çok faydalı olacaktır...heyecanla devamnı bekliyorum.

Sevgiler
Teşekkürler Sevgili Sedat,

İnan ki kendi ellerinle yaptığın ayna ve teleskopla gökyüzüne bakmak kadar güzel bir duygu yok. Umarım zamanla senin de ellerini cam çamuruna bulanmış olarak görürüz.

Son günlerde havalar güzel gidiyor buralarda. Biraz bağ-bahçe işlerim var, yağışlar başlayınca artık hergün bağa gidemeyeceğim için malzemeyi eve getirip evde çalışmayı düşünüyorum. Ee ne de olsa artık işimiz küçük :-)

Resim

İlk defa yapmaya çalışacağım dışbükey cassegrain ikincil aynayı artık kış boyu evde yapabilirim. 98 mm çapında olan ikincil aynamız için neden 4 tane cam diye sorarsanız;

- bir tanesi ayna
- ikincisi ayna için aşındırma aleti
- üçüncüsü ayna için cilalama aleti
- dördüncüsü aşındırma aleti için cilalama aleti

Bilin bakalım bu durumda yukarıdakilerin hangisi en sonunda ayna olacak? :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Yanlış cavap !

Ece Ezgi olacaktı. :-) Espiri anlayışına hayranım sevgili Sedat.

Şaka bir yana, normalde aşındırma aleti olarak kullandığımız cam bu işlem sonunda ayna olacak (dışbükey)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
:) tabii bu resime bakarak milimetrik bir ölçüm yapma imkanı bulamadığım için kaybettim yarışmayı :) en ufak çapta olanın ayna olacağını düşünmüştüm prensip olarak...o iki küçük ayna eşit çapta mı yoksa farklı mı ?

Bu arada emekli olur olmaz kocaman bir ayna yontmaya başlayacağım....hatta bunu yontacak makinayı kafamda tasarladım bile :) tek sorun bunu kaplatacak yer bulmak ise onu da kendimiz yapacağız demektir :)

Sevgiler

Sedat
Sedat Bilgebay yazdı:Balık yağı meme kanseri düşmanı ?
Arkada bir de tutulma haberi çıkmış :P .

Lütfü hocam, dış bükey çalışmanızı merakla bekliyoruz. Sanırım bu ilk olacak forumda? Daha önce dış bükey yapılmış mıydı? Keyifle izleyeceğim. Başarılar, iyi çalışmalar.

Syg.
Sevgili Sedat bey,

4 cam da aynı boyutta 98 mm. birbirinden farklı değil. İçlerinden sadece birisinin cass. ikincil aynası olacak olmasına rağmen 4 tane olmasının sebebi; bir diğerinin aşındırma aleti olması zorunluluğu, ayrıca da hem aşındırma aletini hem de aynayı cilalamak gerekliliği (çeşitli testler için). Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete (böylemiydi bu söz yahu) misali ben de ne yapacağımı daha doğru dürüst bilmiyorum vallahi. Yaptıkça hep beraber göreceğiz bakalım.

Sevgili Ögetay,

Teşekkürler. Bakıyorum hemen bir astronomi haberi yakalamışın gazetede. Maşallah dikkatinizden bir şey kaçmıyor :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Vay canına, göz yanılması böyle oluyor demek:) sanırım bu fotoğrafı çekerken kullandığın kamera ve lens ile de alakalı ... bana alt sıradaki iki cam daha büyük ve sol üstteki de en küçük gibi görünüyor...hepsinin aynı ölçü olması gereği var demek ki.

alamet / kıyamet lafı aynen öyle... ama bu daha keyifli bir iş.. ama çok verildiği için sonuç başarılı olmazsa kıyamete dönüşebilir.. mesela bu işi ben yapmaya kalkarsam :)

Başarılar ve bol vakitler diliyorum.. malum en kıt şeylerden biri vakit

Sevgiler
Merhabalar,

Bugun, 12,5 cass. teleskopun ikincil aynasini yapmaya basladim. 98 mm capinda ve 25 mm kalinligindaki camlari sagolsun sevgili Ugur bey temin edip gondermisti (Kendisine tekrar tesekkur ediyorum);

4 adet olmasina gelince, (Dick Parker'in yontemi) bir tanesi ayna, bir tanesi tool, bir tanesi ayna icin cilalama aleti, bir tanesi de tool icin cilalama aleti. Tool'u cilama nedeni (burada newtonian ayna gibi icbukey olmasindan dolayi) dogru odak uzunlugunu foucault ile olcmek (normalde disbukey yuzeyin odak uzunlugunu bu yontemlerle olcemedigimiz icin) Zaten tool'u mukemmel cilalamayacagiz, sadece ronchi cizgilerini gorebilecek kadar ya da foucault ile olcme yapmamiza yetecek kadar cilalama yapacagiz.

Bu konuda bildiklerim buraya kadar. Bundan sonrasini, yani disbukey aynayi cilalama ve bicimlandirme surecini onumuzdeki gunlerde (sevgili Jerry ile birlikte) hep beraber yapip ogrenecegiz umarim.

Cassegrain teleskoplarin onune konulan "corrector" merceklerin islevini sevgili Jerry'e sordum. Ben ayrica "field flattener" ile bunlarin ayni sey olabilecegini dusunmus ve butun bunlarin coma ile ilgisini de merak etmistim. Sevgili Jerry'nin anlattiklarindan anladigima gore, bir kere field flattener ile corrector lens'ler aynı sey degil. Field flattener, odaga konulan kucuk bir mercek (bizim de yapabilecegimizi soyluyor Jerry). Ama hepsi de alan, sacilma ve coma ile ilgili. Sevgili Jerry diyor ki; bir optik yuzey size sadece bir sacilma alani ile ilgili sans verir (on-axis). Ama yaptiginiz dizaynda birden fazla optik yuzey varsa sadece merkezdeki degil diger alanlardaki sacilmayi da kontrol etme imkanina sahipsiniz. Mercekli teleskoplarda buna renksel sapinclar da dahil oluyor. Dolayisi ile schmidt veya maksutov'larda kullanilan corrector'larin her biri dizayna gore degisik bir amaca sahip. Benim anladigim yanlis ya da farki olabilir, yanlis
anlasilmalara sebebiyet vermek istemedigimden Jerry'nin mesajinin ilgili bolumunu oldugu gibi buraya kopyaliyorum;

Saygi ve sevgilerimle,

Lutfu Cakmak

PS: Umarım sevgili Onur askere gitmeden önce bu mesaji okur (Bu arada nereye gideceği belli oldu mu?) Ve böylece bizlerin de bu konuda aydınlanmamıza yardımı olur.

>As for my question; I have not seen yet a cassegrain telescope except telescope >pictures. The "field flattener" >or "corrector" that we have seen on the front of schmidt or maksutov cassegrain telescope, what does it do?

"The lens on the front of Schmidt and Maksutov Cassegrains are used to allow more “degrees of freedom” to correct aberrations.
For example:
The parabola of the Newtonian corrects spherical aberration perfectly on axis (the very center of the field of view). But the parabola has coma and astigmatism off axis. This reduces the quality of the image off axis. The single optical surface of the Newtonian allows only one degree of freedom in the design. That degree of freedom allows fixing only one aberration. To use a different conic curve (oblate ellipses, sphere, prolate ellipses, parabola, and hyperbolas) on the Newtonian mirror might improve one aberration, but it will degrade the others. The Coma could be made better but the spherical aberration will be worse. The secondary mirror is a second surface, but it must be flat, so it does not allow a second degree of freedom.

Your Cassegrain has a curved secondary. This allows another degree of freedom in design. This allows correction of another aberration. By using different conic curves on the primary and secondary correction can be made on two aberrations.
Actually you have a third degree of freedom… the focal ratio of the primary. You could have the same Cassegrain focal length with different primary focal lengths. This allows you to control another aberration, such as field curvature. The Ritchey-Chretien design uses different conic curves (a degree of freedom) than the classical Cassegrain to reduce or eliminate coma.

The Schmidt corrector and the Maksutov correctors have front and back surfaces and thicknesses that are degrees of freedom. Also there is the spacing of the corrector from the primary mirror. That is another degree of freedom.
The basic reason for the corrector is to eliminate spherical aberration with a mirror that is not a parabola. There are numerous variations of the designs that use different conic curves on the mirrors and spacing of the corrector and mirrors. These numerous designs have features that may be chosen to suit the particular use of the telescope or the ease of making the optical elements.

The thickness of the Maksutov corrector is used to control chromatic aberration of the corrector lens. The thickness of the Schmidt is not used as a degree of freedom, a suitable thickness is chosen to be mechanically practical. But the Schmidt corrector curves have a profile that can be designed to place the thinnest part of the lens at a chosen radius from the center of the lens. This allow chromatic aberration to be reduced to a minimum. So the zone location of the lens that is thinnest is a degree of freedom.

Refractors have multiple surfaces, usually 2 for each element. I say usually because if two lenses are cemented there is only one curve between them. If you change the radius of one you must change the other to match. A triplet lens has more degrees of freedom in design than a doublet. A doublet has more than a singlet lens. A single lens of a particular glass type has 3 degrees of freedom. The curve of the first surface, the curve of the second surface, and the thickness of the lens. The type of glass used is another degree of freedom. A doublet lens has these degrees of freedom for each element and also the spacing between the lenses.

Having more degrees of freedom in designing the optics does not necessarily mean that you can bring all the aberrations to zero. It gives you more control to lessen more aberrations. Some aberrations can be brought to zero at some location in the field of view, but not over the entire field. These are the sorts of things that the designer considers in designing the system. How large do you want the usable field to be, how much aberration can you allow in the center of the field in order to improve the aberrations in the outer parts of the field? How much chromatic aberration can you allow while improving coma or astigmatism or spherical aberration?

There is much more all this than I can say here J J.
Needless to say… This is what keeps the mathematicians busy, and why there is no perfect optic. But as with your Cassegrain, we who are less capable with numbers use what the mathematicians have already calculated to design our telescopes.

The field flattener for the Cassegrain is a smaller lens near the focus. It would need to be designed for the particular telescope. A field flattener designed for one Cassegrain design (Ritchey-Chretien or Classical or other design type, primary diameter and focus, secondary power, back focus and so on, would not work well on a different Cassegrain design. Measure carefully the curves of both mirrors when finished, and spacings after the telescope is properly aligned, then we can work on designing a field flattener. If you make a good design (I might be able to help J) the lens will be small and should be relatively easy to make."
Merhaba Lütfü bey çalışmalarınızda başarılar dilerim,gerçekten zor ve çok emek isteyen bir süreç.Bittiğinde ay ve gezegen fotoğrafçılığı için çok avantajlı bir teleskop olacağı belli...
Keşke yakın bölgelerde olabilseydik bittiğinde teleskobunuzu bendeki Atlas'ın üzerine koyar denerdik...
Kolay gelsin,
Cüneyt
Teşekkürler Cüneyt Bey,

12,5" Cass. teleskopumun ikincil aynasi yapimi ile ilgili surecleri paylasmak istedim. Kaba asindirmaya ayna kucuk oldugu icin 120 grit ile basladim. Ayna ve tool'un asindirma, sadece tool'un (concave yuzey icin) ise cilalama islemi bitti;

Resim

Hemen sunu belirteyim. MyCassegrain programi ile dizayn calismamiza gore ise baslamistik (Jerry ile, o da su anda kendi aynalarini yapiyor). Program ciktisinda ikincil ayna RoC : 908,8 mm ve sagitta 0,65 mm gorunuyor idi. Ben bu sagittaya ulastiktan sonra ince asindirma ve cilalamayi bitirip RoC'u olctugum de olmasi gerekenden tam iki kati yuksek cikti. Yani bu program sagitta olcusunu 1/2 oraninda yanlis hesapliyor. Bu programi kullanacak olanlar buna dikkat etmeli.

Ben tekrar kaba asindirma safhasina geri donerek ve sonra da ince asindirma ve cilalama islerini bitirdim. Simdi ikincil ayna RoC 896 mm. Disbukey ikincil aynayi tam olarak cilalayip, petal lap ile bicimlendirdikten sonra (yani hiperbol bir yuzey elde ettikten sonra - conic constant - 3,26 olacak), "Test plate" de denilen bu kuresel ic bukey aynayi (yani tool'u) interferometre (fringe) testi icin kullanacagiz. "OpenFringe" programini da kullanarak bu testin nasil yapilacagini Jerry ile birlikte ogrenip uygulayacagiz.

Asamalari sizlerle paylasmaya devam edecegim.

Saygi ve sevgilerimle,

Lutfu Cakmak
Kolay gelsin diyelim... hem heyecanlı hem de keyifli bir çalışma ama çok da bilgi, emek ve sebat istiyor elbette.

Sevgiler

Sedat
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]