Alt Başlık 3.3.5

Alt başlık açıklama veya slogan.

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Merhabalar,

Yorumların için teşekkürler sevgili Burak.

Foucault test aletimde ceşitli modifikasyonlar yapıiktan sonra epeyce bir ilerleme kaydettim.

Test aletinin üstteki hareketli parçasinin alt tarafindaki, rot uzerinde kayan U seklindeki parçalar delrinden idi, bu da sadece ileri-geri 3 - 4 mm'lik bir yoldaki hareketinde duz bir çizgi izlemediginden devamli dikey eksen vidasi ile oynama gereksinimi doguruyordu. Dolayısı ile golgelerin baştan sona dogru tüm hareketini olçmem olanıksızlaşıyor idi. Bunlari metal parça ile degistikten sonra sorun cözüldu. Simdi golgeleri ve hareketini bastan sona gorebiliyorum.

Fakat olçümlemede oldukça tecrübesiz oldugum icin bu günku 5 - 6 olçme deneyimimde 5 bölgeli maske ile her 4 okumada; bir bölgeden digerine 0,50 ila 0,90 mm arasinda degerler ölçtüm. Bu 4 bıcak kenarı okuma degerlerinin, hemen hemen her bölgede (benim aynamda 12,5 inc, f:3,65) yaklasik 0,90 - 1 mm olması gerekiyor. Bu da zaten aynanın hali hazırda undercorrected (sanirim % 60 - 70 civari) oldugunu dogruluyor. Yani halen % 30 - 40 daha düzeltme yapmam lazım. Testi sevgili Jerry'nin destegiyle sürdürüyorum, bakalım ölçümleri tam yapabilir hale geldikten sonra neler yapacagız.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfu Çakmak
Merhabalar,

Sanırım bugun ilk foucault ölçümlemelerimi yaptım; 5 bölgeli bir maskede sonuçlar;

Ölçüm sayısı: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - Average

Zone 1-2 0,40 - 0,40 - 0,40 - 0,50 - 0,50 - 0,44
Zone 2-3 0,62 - 0,50 - 0,53 - 0,51 - 0,53 - 0,54
Zone 3-4 0,55 - 0,62 - 0,70 - 0,64 - 0,52 - 0,61
Zone 4-5 0,58 - 0,65 - 0,55 - 0,60 - 0,55 - 0,59

Rakamların yuvarlak 0,94 olması gerekiyor (hemen hemen her bölge aralıgı da aynı olmak üzere), demekki aynamız % 60 civarinda düzeltilmiş diye düşünuyorum. Sevgili Jerry'nin de görüşlerini alarak düzeltmeye devam edecegim.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Sevgili arkadaşlar, ikinizin de dediği değil. Henüz birincil aynayı bitirmedim. Aslında bitirmiştim, olması gereken foucault değerlerine çok yaklaşmıştım (% 90'nın üzerinde) ve ölçümlerde 1/3 lambda değerini yakalamıştım. Artık bitireyim dedim ve hatta sevgili Uğur'cuğum gönderdiğin ikincil ayna camlarının kenar pahlarını bile bitirmiştim. (Bu arada camlar için tekrar teşekkürler.)

Ama sevgili Jerry, +,- % 2,5 hata payı ile (tüm zone'larda) aynayı bitirdiğimde 1/10 lambda'yı yakalayabileceğim fikrini aklıma sokunca devam edeyim dedim. Çünkü çok az bir düzeltme yapmam gerekiyordu, özellikle zone.5'e % 5'lik bir ek düzeltme yetebilecekti. Ama bundan sonra daha da geriye düştüm. Çünkü bir bölgeyi düzelttiğinizde diğeri bozulabiliyor. Şikayet etmiyorum, bu şekilde de epeyce tecrübe ediniyorum. Aslında son zamanlarda özlel işlerimden dolayı fazla vakit de ayıramadım. Eğer çok ekstrem bir şeyler çıkmazsa birkaç gün içinde bitirebilirim ve sonuçlarını paylaşırım.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak

PS: Aklıma geldi, başka bir yerde sevgili Onur "undercorrected" ve "overcorrected" için ne kullandığımızı sormuş. Hemen
hemen türkçe kelime anlamı, yani "eksik düzeltme - parabolizasyon" ve "fazla düzeltme - parabolizasyon.
Merhaba Arkadaşlar,

Evet, neredeyse 2 ay geçmiş. Bu süreçte bazan özel işlerimden dolayı aynaya biraz daha az zaman ayırabildim. Biraz da en iyisini yapalım derken daha da geriye düştüm ve biçimlendirme işine yeniden başlamak zorunda kaldım. Atm_turk grubumuza attıgım mesajı tekrar yazmamak için buraya da kopyalıyorum;

"12,5" Cassegrain ayna yapiminda, birincil ayna yapiminin sonuna geldim. Daha once de yazdigim gibi neredeyse % 95 oraninda tamamladigim aynayi biraz daha iyi yapabilmek icin bicimlendirme islemine devam edince simdi nereden kaynaklandigini hatirlamadigim ve bilmedigim seyler oldu ve ayna yuzeyi bozularak su hale gelmisti;

Resim

Ve ben bu resme "aglayan cocuk" ismi vemistim. Korkunc boyutta bir tde olustu ve sirf bunu gidermem bir aydan fazla surdu. Kuresel yuzeye geri donerek (halbuki buna gerek yokmus, sevgili Jerry'nin dedigine gore.) simdi yeniden bicimlendirme asamasinin sonuna geldim. Foucault okumalari 7 bolgeli maskeye gore ve duzeltme oranlari asagidaki gibi;

Zone r^2/R ideal okunan duzeltme yuzdesi

1 - 65,24 - 0,9252
2- 86,24 - 1,6168 - 0,691 - 0,70 - % 101,3
3- 102,96 - 2,3045 - 0,687 - 0,70 - % 101,8
4- 117,29 - 2,9906 - 0,686 - 0,67 - % 100,5
5- 130,05 - 3,6767 - 0,686 - 0,69 - % 100,5
6- 141,65 - 4,3618 - 0,685 - 0,76 - % 110,9
7- 152,37 - 5,0470 - 0,685 - 0,73 - % 106,5

Bu sonuca gore cikan lambda degeri FTA prg. gore /14,5 lambda - 0,993 strehl ratio;

Resim

FigureXP prg. gore; 1/13,55 lambda - 0,985 strehl ratio;

Resim

En dis son iki bolgede birazcik fazla duzeltme mevcut. Bunu giderirsem aynanin lambda degeri biraz daha yukselecek ama bu saaten sonra riske girmeye degermi bilmiyorum. Bakalim sevgili Jerry ne diyecek. Bu arada Jerry'nin aynanin lambda degerini yuksek bitirmemi (en az 1/8 uzeri) istemesinin sebine gelince; cassegrain teleskoplarda ikincil aynada olabilecek muhtemel hata ile birincil aynadaki hatanin birleşim hizinin cebirsel olacagi dusuncesi ile birincil aynayi ne kadar en az hata orani ile bitirebilirsek, henuz hic yapmadigimiz (ikimiz de) ikincil aynada kendimize daha genis bir hata toleransi birakmak icinmis.

Saygi ve sevgilerimle,

Lutfu Cakmak"

Bunlarda son ronchi resimleri;

Resim
Resim
Resim

Merak edenleriniz için kendi yaptığım foucault test aleti resmi; (aynı zamanda ronchi testi için de kullanılabiliyor);
Resim

Bundan sonra şimdiye kadar hiç yapmadığım dışbükey ikincil aynanın yapımına başlayacağım. Bu aynanın yapımını da sizlerle adım adım paylaşacağım.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Foucault test aletine bir uzaylı aracıymış gibi bakıyorum şu an, o derece yabancıyım cihaza, bir tek aynanın nereye konduğunu anlayabildim, o da tahmin aslında :)

Şimdi testi doğru anlayabilmiş miyim diye soracağım.. 6. ve 7. bölgede overcorrection var, onları eritmeye kalkarsanız 4. ve 5. bölge undercorrected olabilir diye çekiniyorsunuz, hatta FigureXP verilerine göre orası undercorrected, yani risk çok daha büyük? Diğer yandan 1. ve 2. bölgeler mükemmel, çekinmenin belki biraz daha ufak bir diğer sebebi, bunların da hafif de olsa zarar görebilecek olması?

Önümüzdeki senelerde zaman bulabilirsem 10" f6 düşünüyorum, sadece ayna çalışması olacak, tüp vs yok. 1500mm'yi bilerek seçtim, Orion XT12'ye gerekirse yedek olur diye :) (gerçi ayna hücresi yapmak da gerekecek tabi 12 inç olmadığından) Buna "atılım" teleskobu adını vermek istiyorum şimdiden. Orta-iri olup da f6 gibi görece yavaş bir teleskop, bir sonraki adımda iddialı bir çalışma yapabilmek için bana gerekli tecrübeyi ve "zorluğu" verir diye.. O nedenle foucault testinizi ilgiyle izliyorum. İlerde de öğrenmeyi umuyorum.

Bu arada o aynayı ben olsam deldirme kararını verirken çok zorlanırdım herhalde, 12 inç'ten biraz daha iri bir teleskoba sanki 1 metrelik kısa bir tüp çok yakışırdı :) Umarım bir gün 20 inç f3,5 'luk bir teleskobunuzu gözlem partinizde kullanma onuruna kavuşuruz.

İkincil ayna yapımını da takip edeceğim bakalım dışbükey bir ayna nasıl yapılıyor :)
Merhaba Onur,

Vallahi bravo diyeceğim. Teorik olarak baktığını belirtmene rağmen (gerçi teorinin yanında senin biraz pratiğin de var yani, onu göz ardı etmemek lazım) ancak bu kadar isabetli tahmin edebilirdin. Ayrıca bu tahminin bugün doğrulandı da :-)

Söylediklerin doğru idi, son iki bölgede fazla düzeltme var idi ve bunu azaltmak, diğer bölgelerde bozulamaya yol açabilirdi ve aynen orta bölgelerdeki düzeltmeyi olması gerekenden aşagıya indirebilirdi. Ve de aynen öyle oldu. Sevgili Jerry, 2 oturum 1/3 ToT W hareketine devam etmemin iyi olacağını söyledi. Fakat ben bunu bugün korkumdan sadece bir oturum yaptım ve sonuç;

0,70 - 0,69 - 0,65 - 0,67 - 0,71 - 0,71

Dış bölgelerdeki fazla düzeltmeyle (ki normal sınırlarına geldi) birlikte normal düzeylerdeki iç bölgelerdeki düzeltme eksiğe düştü. Neyse ki ve de iyi ki bir oturum çalışmışım. Bu sonuçlara göre ayna 1/16,9 lambda çıkıyor. (Söz aramızda dünkü rakkamlarda bir hata yapmışım; 6.bölge değeri 0,76 olmasına rağmen, ben programa 0,70 girmişim onun için ayna 1/14,5 lambda çıkmış, yoksa 1/5,8 lambdaymış :-) )

Foucault test aleti aslında Ronchi ile pek farklı değil, fark olarak üzerinde sadece mikrometre var. Birbirinin üzerinde hareket eden (doğru bir düzlemde) iki platform var. Üstündekinin ne kadar ileri-geri hareket ettiğini micrometre ile ölçüyoruz. Ronchi'de olduğu gibi ayna yine tam karşıda ve toplam ileri - geri hareket uzunluğu 1 -2 cm'yi geçmiyor zaten (eğer F/1 ayna vs. yapmıyorsanız)

F/6 dan düşük bir ayna yapmıyorsanız (olursa iyi olur tabiki de) çok da foucault testine ihtiyacınız yok. Ronchi de kafi gelebilir.
Aynanın zaten 3/4 oranı kesik, geri kalanını çıkarırken bri talihsizlik yaşamazsak eğer zor olmayacaktır. Tüp uzunluğunun 1 metre civarında olması ise kullanım kolaylığı açısından oldukça "comfortable" olacak.

Dışbükey ikincil ayna yapımına gelince hem Jerry hem de ben ilk defa yapıyor olacağız. Gerçi Jerry daha önce mercekli teleskop yapmış, en azından dışbükey yüzey yontmuş olmalı. Umarım onun da yardımıyla bunu başarabiliriz.

İyi dileklerin için teşekkür ediyorum ve darısı hepimizin başına diyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Nasıl bir kısmet ve tesadüfse son üç aynamı da bitirdigim tarihler hep dolunay civari zamanlara denk geldi. Diger aynalarımda da oldugu gibi ben de yine gelenegi bozmadan yine aynamın henüz kaplanmamış (ışığın sadece % 4'ünü yansıttığı söylenir) hali ile afocal bir ay fotografi çektim.

Resim

Bunun için, 12,5" f:3,65 cass. aynayı, yukarıdaki resimde görülduğü gibi 15" f:4,9 olan teleskopumun icerisine gecici olarak koydum. Biraz ilkel de olsa, kolimasyonsuz da olsa, kompakt makinayi gözmercegine (25 mm) tutarak, sonucu beğenilerinize bırakıyorum :-)

Resim

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
İlk ışık bundan öncekilerde de olduğu gibi yine çok güzel. Tabi optik kusursuzluk eskilerine göre bu kadar fazlayken, yakın çekimde özellikle bir webcamde gerekli kolimasyon odaklama soğutma vs vs halledildikten sonra elde edilecek bir görüntünün nasıl olacağını da çok merak ediyorum o ayrı ama tabi daha bu teleskobun "yarısı" olduğu için bir de onlarla uğraşmanızı bekleyemem :) Nihai sonuçla birlikte bakalım nasıl sonuçlar elde edilecek hep beraber göreceğiz.

Bu arada, Foucault testini öğrendikten sonra eldeki diğer teleskoplar üzerinde test yapmayı düşündün mü Lütfü abi?

Kolay gelsin :)
Sevgili Lütfü beyciğim,
İlk ışığınız hayırlı olsun. Bu kadar uğraşıdan sonra, yarısı da olsa sonucu görmek büyük mutluluk.
f/3.65 aynada nasıl bir koma oluyor, oluyor mu? Merak ediyorum doğrusu. Ancak bunu anlamak oldukça zor.
Yıldız fotoğrafları çekmek lazım, bunun içinde uzun pozlama gerek. Kaplama ve takip sistemi olmadan bu da neredeyse imkansız gibi. Belki Polaris ve civarı 15 - 20 sn. pozlanırsa merkeze yakın olanlarda iz olmayabilir. Sizi yormak istemem ama bunu yapabilir misiniz?

Selam ve sevgiler...
Merhaba Lütfü Hocam,

Kaplanmamış hali yazısını okuduktan sonra alttaki resmi görünce; acaba yanlış mı bakıyorum dedim. Gerçekten kaplanmadan böyleyse kaplandıktan sonraki hali ne olur kim bilir :) İlk ışığınız hayırlı olsun. Sağlıklı gözlemler dileğimle.

Syg.
f/3.65 aynada nasıl bir koma oluyor, oluyor mu? Merak ediyorum doğrusu. Ancak bunu anlamak oldukça zor.
Yıldız fotoğrafları çekmek lazım, bunun içinde uzun pozlama gerek.
Bu o kadar hızlı ki herhalde oküler takınca bile gözle görünüyor olması gerek. Tabi en az 60-65 derecelik AFOV'a sahip bir oküler halihazırda mevcutsa. O kadar muhabbetimiz var ama hala Lütfü abi'nin zulasında hangi ekipmanlar var hiç bilmiyorum :)
Merhabalar,

Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum.

Sevgili Onur,
Evet, 10" f:7 aynam için değil de hemen ilk fırsatta 15" f:4,9 aynamı 7 bölgeli bir maske yaparak kontrol etmek istiyorum. İnşallah over-under corrected çıkar da ben de yeniden yaparım. Boyu uzun olduğu için kullanımı zor oluyor belki de f4'e vs. düşürürm :-)

Ekipmana gelince sayayım:
- 8" f6 orion skyquest dobsonian teleskop
- tamamı el yapımı 10" f:7 (pyrex ayna) truss tube teleskop
- tamamı el yapımı 15" f:4,9 (plate glass) truss tube teleskop
- göz merckeleri; orion plösll 10, 25 mm, epic ed 2 5,1 mm - universal optic 11, 15 mm, 2" 30 mm - xcell 3,1 mm
- orion 2x shorty barlow
- phillps spc900 nc webcam
- henüz motor takılmamış el yapımı ekvatoryal platform
- henüz motor takılmamış el yapımı ekvatoryal kundak alman tipi
vallahi şimdiye kadar hiç saymamıştım, unuttuğum bir şey var mı bilmiyorum :-)

Sevgili Uğur beyciğim,
Atm listemizde de belirttiğim gibi maalesf bir dslr'im yok. Ay fotoğrafını resimde gördüğnüz gibi gayet ilkel bir şekilde digital fotograf makinesi le çektim. Kolimasyon yok, takip yok vs. ki biliyorsunuz, bu kadar hızlı bir aynada kolimasyon limitleri de hayli düşük.

Pekala şimdi aklıma bir kurt düşürdün sevgili Uğurcuğum, bu aynayı newtonian olarak kullanırsak sanırım kesin bir koma düzeltici şart. Peki cassegrain olunca koma sorunu nasıl oluyor? Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin (ben hiç görmedim çünkü) schmidt veya maksutov teleskoplarda, teleskopun önüne konulan "field flattener" yani alan düzleyici diye bir mercek var. Acaba bu merceğin koma üzerindeki etkisi nedir, alan düzlediğine göre komayı da gideriyor olması lazım değil mi? Sevgili Jerry bir ara bunu yapmanın zor olmadığını, gerekirse yapabileceğimizi söylemişti.

Sevgili Burak ve Ögetay,
Teşekkür ediyorum ve kısa zamanda sizlerin de ellerinizi cam çamuruna bulaşmış olarak görmeyi umut ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!