Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gerçekten de yaptığınız takdire şayan lütfü hocam. dobson bitti sıra cas. lere geldi. gerçekten burak esamemiz okunmayacak ama bir açıdan da bizim için çok güzel neler görünüyor bu teleskoplardan görmüş olacağız. cas. açısından lütfü hocam çıtayı yükseltiyor foruma sırayla cas. 14'' ve 16'' gelmesi lazım :D . çünkü newtonda 19'' gördük zaten... ellerinize sağlık :tap :tap
Lütfü Bey, şapka çıkarıyorum bu çalışmalarınıza. Çok özenli yapılmış bütün parçalar. En kısa zamanda ilk ışık haberlerinizi duyarız inşallah.

Sevgiler

Sedat
Sevgili Sedat, Başak, Onur ve Burak beyler,

Hepinize bu şevk verici sözleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Onur, elle yapım konusunda sanırım rekor hala bana ait :-) . Bildiğim kadarıyla 15" üzerinde ayna yapan arkadaşlar hep makinalardan faydalandılar. Yanlız sevgili Selçuk, Mahmut beyin makina önerisini nazikçe geri çevirerek sanırım elle yapım rekoruna göz dikti :-)

Bak sevgili Selçuk, ne güzel makinalar bu işi yapıyor hem bir sürü zaman ve emek harcayacaksın nene gerek senin elde ayna yapmak :-) Şaka bir yana tabii ki rekor senin olsun yeterki aynanı mükemmel bir şekilde bitir ve bunun için ne gerekiyorsa "foucault test" desteği de dahil elimizden gelen her türlü yardımı yaparız.

Sonraki aşamaya gelince (umarım öncelikle bu cass.'de başarılı olurum) ben büyüklükten ziyade teleskop türleri yapımı olarak bakıyorum konuya. Yani bundan bir sonraki aşama ya bir achromat doublet ya da RC olabilir. Eğer bir crown ve flint cam tedarik edebilirsem bir mercekli yapabilirim. Bu mümkün olmaz ise plate glass'dan bir 8" ya da "10" RC yapapilirim. Diyeceksiniz ki RC yapıp ne yapacaksın? sen derin uzay fotoğrafcısı değilsin?

Eee ben de yapar, derin uzay üstadı sevgili Sedat bey'e armağan ederim. Böylece RC'lerden çekilen derin uzay fotografları nasıl hep birlikte onun ustalığında görmüş oluruz değil mi?

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Selçuk Karayakalı yazdı:....cam ince olduğu için foucault testine değermi uğraşmaya bilmiyorum ilerde belki bir pyrex camla olabilir.
Dün yazdığım şeyler gönder tuşuna basınca; oturum açma ekranı geldi ve yazdıklarım uçtu. Sanırım cevap yazma süresi biraz uzun sürer ise bu oluyor. Her seferinde bunun olabileceğini tahmin edip yazdığınız yazıyı kopyala-yapıştır yapmak, benim gibi foruma girmek için kısıtlı zamanı olan üyeler için büyük bir sorun. Bu süreyi biraz uzun tutmak mümkün değil mi? Ya da uyarıcı bir arayüz? Yazık, emek verip bir şeyler yazıyorsunuz sonra bir anda uçuyor :-(

Sevgili Selçuk, foucault testinin camın kalınlığıyla bir ilgisi yok. F:5 ve daha hızlı aynalarda "düzeltme" -correcting- yani yeterli ve tam ölçüde parabolleştirme yapılıp yapılmadığıyla ilgili. Eğer sadece ronchi testindeki çizgilerin eğriliğini simulasyon programlarının ürettiği eğrilerle kıyaslayarak -göz kararı- bu ayna bitti derseniz, bu olsa olsa benim 15" aynada olduğu gibi ancak 1/3 lambda olur ki şansınız yaver gitmişse :-) . Yani, hızlı aynalarda düzeltmeyi, aynayı bölgelere (zones) ayırarak, her bölgenin gerekli düzeltmenin % de kaçına ulaştığı sayısal olarak foucault testi ile ölçülebiliyor.

Ya da interferometre testi ile aynanızın PV, strehl ve RMS değerlerini ölçebilirsiniz. Bunun için ATM'erler genellikle "Bath İnterferometre" test aletini kendileri yapıyorlar. Bu test aletini ve testi yapmak ise foucault test aletini ve testini yapmaktan çok daha zor. Ama mükemmel bir test ve hızlı aynalar için şart.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]