Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Merhaba Lütfü bey çalışmalrınızı merakla takip ediyorum,kesim işleminin kazasız belasız atlatılmasına sevindim. :D
Sanırım bu aşama size en çok soğuk ter döktüren aşama oldu,geçmiş olsun...
Selamlar,
Cüneyt
Bir sorun çıkmadan geri kalan kısmın da çıkmasına sevindim :) Artık pek zorlu bir aşama kalmadı sanırım.

Uğur abinin kundağı halen aklımda. Ben de kalkışmayı düşünmüyor değilim, 8"e başlayıp bitirebilirsem elbette. Komparatör saatini bulduğum gibi başlayacağım.
Sevgili Lütfü beyciğim,
Elimde şu anda kaplamayı bekleyen bir ayna var. Bunu İkitelli de MİM dekorasyonda aluminyum kaplatmak istiyorum, sizin biten Cass. aynayı da bana gönderirseniz ikisini birden kaplatırım. Aynayı kendim götürüp, başında bekleyip, kaplatıp yine kendim getireceğim.
Gözünüz arkada kalmasın. :)
Sevgili Arkadaşlar,

Hepinize çok teşekkür ediyorum, hakikaten ecel terleri döktüm desem abartmış olmam.

Sevgili Uğur beyciğim, sana mail attım. Çok teşekkür ediyorum. Sen de olmasan, ben bizim bu Anadolu'muzun ücra köşelerinde çırpınıp duracağım :-) Senle birlikte bana herzaman desteklerini esirgemeyen sevgili Başar ve Barbaros arkaşlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum.

Evet, bundan sonra (kaplama dışında) pek zorlu bir aşama kalmadı. Bundan sonra "primary cell", "ikincil ayna tutucusu" ve ota yapımını da adım adım sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Böylece bu başlık altında "Classical Cassegrain" ayna - aynalar ve teleskop yapimi süreci baştan sona yer almış olacak.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Lütfü Çakmak yazdı:Sevgili Uğur beyciğim, sana mail attım. Çok teşekkür ediyorum. Sen de olmasan, ben bizim bu Anadolu'muzun ücra köşelerinde çırpınıp duracağım Senle birlikte bana herzaman desteklerini esirgemeyen sevgili Başar ve Barbaros arkaşlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum.
Sevgili Lütfü beyciğim,
Teşekküre gerek yok, lafı bile olmaz.
İlk ışığı aldığın sırada derin bir ohhh çekerken, yüzündeki o mutlu ifadeyi birileri resmeder de, ben de bunu görürsem, bu bana yeter. :)
Sevgili Uğurcuğum,

İşte bu ! Kalpten kalbe giden yol, hepimiz bu duyguyu biliyoruz değil mi? Yine de teşekür etmek bir borçtur :-)

Tebrik ediyorum. 19" ! İnanılmaz. Ama süprizleri seviyorsun :-) Ne zaman bitirdin, ne aşamadasın - bir ara cilama başlangıcdıydı galiba - haricinde hiç gelişmelerden haberimiz olmadı aşk olsun vallahi :-) . Ama tahmin edebiliyorum, cilalama makineni sanırım sürekli modifiye ediyorsun ve en iyi sonuçları alana kadar da beklemek istedin. Mekanik ustalığına hayranım. :-)

Sevgili Gökyüzü severleri;
Müsade ederseniz herkesin dikkatini bir konuya çekmek istiyorum; ülkemizde ATM konusunda (belki parelelinde tüm amatör astronom'culuğu da kastedebiliriz sanıyorum) bütün bu olup bitenlerin hepsi 5 -6 yıllık bir süreçte gelişti. Yani geometrik artışı hepimiz biliyoruz ama inanın bu konu da geometri falan kalmadı. Daha çok yiyeceğimiz fırın ekmek var ama bir kaç yıl öncesiyle karşılaştırırsak inanılmaz bir mesafe katettiğimizi düşünüyorum. Neden iddialı konuştuğumu ya da neden bahsettiğimi anlamayanlar lütfen -uzakta değil- sadece bu forumda 5 - 6 yıl öncesi gönderilen mesajları incelesinler.

Aslında benim bunları söylemem pek doğru olmadı galiba, sanırım bu konuda iyi değerlendirmeleri yapacak olanlar sevgili üniversite hocalarımız ve üstadlarımız olacaktır.

Kendi çapında emek sarfeden ve uğraşan herkese saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Lütfü Çakmak
Lütfü abi çok haklısın, yalnız daha yiyecek çok fırın ekmek var diyorsun ama galiba sizler için Türkiye'de fırın kalmadı :).. Pyrex yok, alüminyum kaplama imkanları kısıtlı.. Artık daha da ilerlemek için Türkiye imkanları size yetmemeye başlıyor olsa gerek, yine de olmayan şeyi yaratmak konusunda ATM-Türk olağanüstü bir gelişim kat ediyor. Çok yakında üretilmeyen hiçbir şey kalmayacak gibi. İkincil ayna yapılamıyor mesela ama yazışmalardan anladığım kadarıyla (bir önceki sayfa) Uğur abi ona da göz dikti :)

Barbaros hocam zaten goto yaptı, takip motoru yapılıyor, artık bakir alan olarak sanırım sadece dev dobson aynalar (25-40") ve Ritchey Chretien gibi kompleks tasarımlar kaldı. Schief teleskop gibi birkaç marjinal modeli saymazsak yaygın teleskoplar arasında başka yapılamayan şey sanırım kalmadı Türkiye'de.

Astronominin her alanında çok önemli gelişmeler kaydediliyor, sizler teleskop yapımında uzmanlaştınız, astrofotoğrafçılarımızı saymaya gerek yok zaten (Uğur, Sedat abi, vs), Ay ve gezegen fotoğrafçılığında da önemli adımlar kat ettik. Ben biraz yolu açtım, Burak şovunu yaptı, yapıyor, Güven, Yüce derken her gün forumda birileri kundak, optik, ekipman, filtre gibi ciddi yatırımlar göstermeye başladı (hatırlıyorum 3 sene önce biri 700-800 liralık bir şey alınca forumca heyecanlanırdık, şimdi bunun sıklığının çok daha fazla olması aynı zamanda "ciddi ilgilenen" insan sayısının da arttığını gösteriyor), önümüzdeki sezon fotoğrafçılıkta nerede olacağımız tamamen sürpriz. Gençler de teleskop yapımı olsun fotoğrafçılık olsun sağlam adımlarla geliyor. Ben astrofizik konusunda da kendimi mümkün olduğunca geliştirmeye çalışıyorum bir yandan (doğru düzgün gözlem yapamayıp foto çekemeyince kafamız kitaplara kaydı :) )

Bazen özel mesaj geliyor, yazılarımı okuyan biri "yıllardır uzmanlığınız olduğu için" diye başlayan cümleler kurunca düzeltiyorum, 3 sene önce hemen hiçbir şey bilmiyordum, kendimle de gurur duyuyorum çok kısa sürede yıllanmış usta zannedildiğim için :)

Türkiye amatör astronomi camiası olarak 5 yıllık kalkınma planlarımızda ben çok umutluyum, hayal bile edemiyorum 5 sene sonra astronomi namına neler yapıyor olacağımızı.

Aklıma gelmişken, bir diğer güzellik şu, henüz ortada yok ama ortada ciddi ekipman sayısı artmaya başladıkça 1-2 seneye kalmaz ikinci el pazarı da işlemeye başlayacak ve insanlar daha büyük kolaylıkla ekipman tazelemesi yapabilmeye başlayacaklar, daha yüksek bir "turnover" oranı yakalanacak ekipman döngüsünde. Böylece farklı farklı ürünler deneyerek tecrübe de kazanacağız.

Bu arada Uğur abi, ben şaka yapmıştım, sen yanıt verince 19 inç önümüzdeki yaz hazır olsun gibisinden bir şeye bağlayacaktım lafı, ama şimdi sen bitti diyince açıkçası şok oldum.. Ne ara yaptın yahu vallahi pes :)
Sevgili Onur,

Bir yanlış anlaşılma ihtimalini gözeterek başlayayım; sevgili Uğur bey ikincil aynayı zaten ben daha hiç ayna yapmaya başlamadan önce yapmıştı :-) (sitesinde resimleri mevcut) . Ama genelde f oranı çok küçük olmayan 8" - 16" arası newtonian ikincil aynaları piyasada (yurtiçi -yurtdışı) kolayca bulunabiliyor ve fiyatları da çok pahalı olmadığından genelde ATM'erler bunu yapmak (yapımı da sanırım oldukça zahmetli) ihtiyacı hissetmiyorlar. Ugur beyin bahsettigi ikincil aynalar 16" ve üzeri, f oranı düşük (ki zaten bu büyüklüklerden sonra düşük olmak zorunda -ayrıca f küçüldükçe ikincil ayna küçük eksen çapı büyüyor-) newtonianlar için. Sadece "optical flat" olmak dışında başkaca bir özelliği yok ama bunların ebatı büyüdükçe hem fiyatlar katlanıyor hem de piyasada bulmak zorlaşıyor. Optik düz bir aynayı yapmak ise çukur ayna yapmaktan daha zor herhalde. Bir de kesme zorluğu var ki sevgili Uğur bey bulduğu bir yöntemle bu zorluğu aşmıştı.

Evet diğer konularda sana tamamiyle katılıyorum. Kendinle ne kadar öğünsen de hakkındır. Hakikaten kısa sayılacak bir zaman aralığında çok mesafe katettin (sana bir ara söylediğim söz aklıma geldi yine :-) ) Tabi ki senle birlikte sevgili Burak ve diğer genç arkadaşlar da önemli mesafeler kaydettiler ve bunlarla birlikte sevgili Sedat beyin de katkılarıyla birlikte forum bayağı bir canlılık ve hareket kazandı.

Gene de yiyecek bir değil birçok fırın ekmeğimiz mevcut Onur'cuğum. Biz ne kadar da hızlı ilerliyorsak da hala yurdışındakilerin çok çok gerisindeyiz, ayrıca onlar da boş durmuyorlar :-) Yani farkı kapatabilmemiz için onlar 1 adım atıyorsa bizlerin 5 adım atması lazım. Ha bu sadece bizlerin çabası ile değil ülkemizin genel kalkınma-ilerleme hızı ile de ilintili ama yine de arada yüzde yüz korelasyon olması şart değil hani, değil mi?

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Lütfü Çakmak yazdı:Tebrik ediyorum. 19" ! İnanılmaz. Ama süprizleri seviyorsun Ne zaman bitirdin, ne aşamadasın - bir ara cilama başlangıcdıydı galiba - haricinde hiç gelişmelerden haberimiz olmadı aşk olsun vallahi . Ama tahmin edebiliyorum, cilalama makineni sanırım sürekli modifiye ediyorsun ve en iyi sonuçları alana kadar da beklemek istedin. Mekanik ustalığına hayranım.
Sevgili Lütfü beyciğim,
Çok haklısınız, başlarken haberiniz olmuştu ama bittiğini duyuramadım. Web sayfamda bununla ilgili bölümü de güncellemedim. En kısa sürede güncelleyeceğim.
Cila ve biçimlendirme toplam 351 saat sürdü. Ayna çok ince, hatta süper ince olduğu için çok fazla uğraşmak zorunda kaldım.
Aslında çok iyi olmadı, ancak gözlem yapmak için yeterli biçimlendirme yaptığımı umuyorum.
Şu an teleskobun çizimleri ile uğraşıyorum, bu iş bittiğinde parçaları imal edip, montaj aşamasına geçeceğim. Bu yaz sonuna kadar bitirmeyi düşünüyorum, bir aksilik çıkmazsa tabiki. :)

Selamlar, sevgiler.
İkinci aynanın da yapıldığını bilmiyordum, hem de 5 yıl önce :) Siteye baktım, diyagonal ayna yapımı gösteriliyor ama nasıl düz ayna oldu onu göremedim.

Bu arada cilalama makinesinin fotoğrafları eklenmiş, gerçekten çok şık görünüyor, o mermer tablayı görünce de açıkçası heyecanlandım, sonra aynayı görünce ise uzun zamandır bahsi geçen 19"in ilk defa bir şaka değil de gerçek olduğunu hissettim :)

Not: Uğur abi istersen bu 19 inç konusuyla ilgili yeni bir başlık açalım sana, çünkü bu konu çok su kaldıracak belli ki :) Gerçi projenin sessiz sedasız ilerlemesine bakarsak sürpriz faktörü daha çok dikkate alınıyor gibi, sen bir etkinliğe kamyonet ile gelene kadar kapatabiliriz de konuyu :)

Yazıyı yollamadan önce yazmak istediğim bir şey daha var. Dünyada 20" civarı teleskopları daha kalın aynalardan yapıyorlar çünkü öyle bir imkan var. Türkiye'de böyle bir cam bulunamaması belki daha hayırlı bile olmuş olabilir. Bu incelikte bir aynanın başarılı olması, aynı zamanda dünyanın geri kalan ATMcileri arasında da ilgi uyandırabilir, ben ince aynalı bir dev dobsondan umutluyum, çünkü büyük aynalar kütleleri nedeniyle çok uzun soğuma sürelerine sahip olup kötü görüntü yaratıyor olabilirler. Belki de ultra ince dobson ayna ile Uğur abi devrimsel bir değişim yaratabilir kimbilir?

İlk aşamada aynanın yüksek kalitede olması bence hiç mühim değil, ben büyük teleskopları ışık toplama kapasiteleri için çok merak ediyorum, varsın çözünürlük ilk denemede çamur gibi olsun, astigmatizm ve komadan geçilmesin bence hiç mühim değil, M51'in kolları net şekilde görünecek mi, görünecekse nasıl belli olacak, bunları merak ediyorum daha çok.

Projenin heybetini şu fotoğraf çok güzel özetliyor bence, kullanılan lap 6 inç. İki cam arasındaki oransızlığın güzelliğine bakınız :)
http://ikizler.org/albums/userpics/normal_IMG_2764.JPG
Merhaba Arkadaşlar,

12,5 inc cassegrain teleskop yapımı projesinin yavaş yavaş sonuna geliyorum gibi. Sevgili Ugur bey birincil ve ikincil aynalari kaplata dursun, ben de bu arada ota yapimiyla ugrasiyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

350 mm capinda, 1 metre uzunlugundaki tup, L celik denilen malzemeden 0,50 mm kalinliginda ve 4,5 kg agirliginda. Cass. teleskoplarda kolimasyon cok zor ve hassas oldugundan ( orumcegin 1 mm yer degisikligi, back focus'ta 13 mm tekabul ediyormus) daha once aluminyumdan yaptirdigim tup hafif olmasina ragmen bu celik tup oldukca stabil.

Baseplate, mirror cell ve spider icin aluminyum dokum yaptirdim ve bunlari tornada islettim. Ikincil aynayi yapistiracagim parcayi delrinden yaptirdim. Ayrica resimlerde gorulen diger delrin parca primary baffle'li takmak icin yapildi. Kolimasyon vidalari pull-push olasina ragmen ben gene de araya yay koyacagim. Baseplate'nin ortasindaki cikinti boru, mirror cell'in gobegine takilan bir "O ring" icine tam olarak oturuyor. Tahminimce bu cass. kolimasyon sistemi icin en uygun olani.

Sevgili Jerry ile birlikte 18 point cell yerine (primary kalin ve pyrex oldugu icin) 6 point cell'in daha uygun olacagina karar verdik ve Jerry "Plop" programinda bu dizayni yapti. Oynar cubuklarin uclarina 5 mm capinda teflon parca kesip yapistiracagim.

Tabiki isin sonunda tum parcalari siyaha boyayacagim. Guzel bir teleskop olacaga benziyor. Bu teleskopa bir atlas kundak yakisirdi ama simdi butcem musade etmediginden amator ekvatoryal kundagimla yetinmek zorunda kalacagim. Bu kundagi bir miktar gelistirip modifiye edebilirsem simdilik isimi gorur tahmin ederim.

Saygi ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Teşekkürler sevgili Onur,

O gördüğünüz aynalar tam bir yılımı aldı, üstelik bir teleskopun içinde değillerse bir işe de yaramıyorlar :-)

Öncelikle teleskopu tamamlayıp umduğum sonucu alabilirsem daha sonraki aşamalarda flocking de yapılabilir tabiki.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]