Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Merhabalar,

Düz aşındırmaya bugün başladım. Bunun icin daha önceden 15" ayna yapımından kalan aşındırma aleti elime gecti;

Resim

Bu alet dış bükey kalmış idi ama olsun, elimde mevcut 80 grid ile MOT (mirror on top-ayna üstte) ve 1/3 CoC (center over center-merkezler arası) hareketlerle hem bu alet düzleşecek hem de cam bir miktar aşınacak. Alette, alt tarafta torbasi (icinde 100 den fazla var herhalde) 1 TL'na satılan Çin boncukları yapışılı durumda, onun üzerinde de bir kat cam mozaik yapışıtırılmış durumda.

Resim

Asindirma aleti düzleştikten sonra tekrar epoksi ile bir kat mozaik yapistirarak devam edeceğim. Ancak 80 grid ile ilerleme sağlamak zorca. Acilen 60, hatta 40 grid edinmeliyim.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Evet 15 inç aletimiz biraz çalışmayla düzleşti ve üzerine bir kat mozaik yapıştırıldı. Şimdi var güçle camın kenarındaki kırık giderilene kadar düz aşındırmaya devam, bakalım camın üzerinden 0,5 cm mi, 1 cm mi malzeme kaldıracağım :-) . Sanırım şimdiden 1,5 - 2 mm kaldırdım.

Resim

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhaba Sevgili Burak,

Yapacağına ve başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Bunun için sadece istemek yeterli zaten ve senin de yeterince istekli olduğunu görebiliyorum.

Evet şimdi biraz kenar pahlama zamanı. Aynanın kenarlarında keskinlik olmaması ve aşındırma ve cilalama esnasında küçük kırıklıklar oluşmaması için kenarların 45 derece açıyla ve takribi 1 mm genişliğinde olmak üzere aşındırılarak pahlanmasında fayda var. Pahlamayı aşağıdaki resimde görüldüğü üzere; sağ tarafta görülen 80 grit silisyum karbürden yapılmış bir bıçak bileleme taşı kullanarak elle ya da benim yaptığım gibi bir matkapa taşlama ucu takarak, daha az emek harcayarak daha kısa zamanda yapabilirsiniz.

Resim

Dediğim gibi camın kenarındaki kırık yeri yok edene kadar düz aşındırma yapmam gerekli ama 80 gridle fazla yol alamıyorum. ATMTURK grubumuzdan sevgili Başar Titiz İstanbul'dan daha kalın numara grit gönderecek. Bu gelene kadar ben de bu arada zamanı değerlendirmek için cilalama lap kalıbını imal etmeye karar verdim.

Yine bunun için önceden 15" silikon lap kalıbı dökmek için kullandığım ters alçı kalıbı kullandım. ;

Resim

Bu kalıbı 12,5" göre yeniden şekillendirmek için kenarları tekrar çizdim, alçı kalıba biraz su püskürterek kesilmesini kolaylaştırdım ve bir kaç saatlik çalışmadan sonra kareler tek tek kesilerek 12,5" ölçünün kenarları yapılmış oldu; (Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var, cilalama sırasında aynada astigmatizm oluşmaması için üretilecek lap lalıp içindeki kareler simetrik değil asimetrik olması lazım)

Resim

Şimdi kenarlar mukavvaden kesilmiş şeritlerle kapatılarak RTV2 silikon, kalıp üzerine dökülerek silikon lap kalıbı imalatı tamamlanmış olacak.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Büyük dikkat ve heyecanla çalışmaları takip ediyorum, insanın kendi teleskobunu yapması başka bir duygu olsa gerek ? :)
Merhabalar;

Evet, cilama için eritilmiş optik reçineyi içine dökmek için gerekli olan Rtv2 silikon lap kalıbı çalışmalrına devam ediyoruz;

Alçı kalıp 12,5 çapında kenarları kesildi ve ters pah yapıldı, kenarları kapamak için mukavva şerit kesilerek bantla sarıldı;

Resim

Dökümü yapmak için platformumuz da hazır. Burada dikkat edilecek husus rtv2 silikon çok akıcı bir madde olduğu için dökümü yapacağınız platform tam düz olması gerekiyor. Resimde civa terazi bu kontrol ediliyor.

Kenarları kapattık;
Resim

Ve rtv2 silikon alçı kalıba döküldü;
Resim

Burada silikona karıştırılan dondurucu ajanı doğru oranda katmak ve iyice karıştırmak önemli. 24 saatlik süre sonunda kalıbımız hazır olacak.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar,

İşte silikon lap kalıbımız; alçı kalıptan çıkarıldı. Jilet ve makas kullanılarak kenarları düzeltilecek, rötuş yapılacak.

Resim
Resim

Düz aşındırmada 80 girit ile fazla yol alamadığımı belirtmiştim. Sağolsun Sevgili Başar'ın hızır gibi temin ederek gönderiği 46 grit dün elime geçtii. Kendisine buradan da ayrıca teşekkür ediyorum. Dün 46 gritle 4 saatlik bir aşındırma oturumu sonrası istiridye (sevgili Jerry camın kenarındaki bu kırığı böyle adlandırıyor :-) .
kabuğunu bıraktı :-)

Resim

Bugün de aralıksız 5 saatlik 46 grit düz aşındırma sonrası istiridye kabuğundan sonra gövdesini de yavaş yavaş kaybetmeye başladı :-)

Resim

Eh bu kadar aşındırmaya mozaik mi dayanır, işte aşındırma aletinin son hali; bir kaç gün önce yapıştırılan bir kat mozaik tamamen eridi ve alttaki Çin boncukları tekrar ortaya çıktı. Çok az düz aşındırma işi kaldı, umarım Çin boncukları dayanır da tekrar mozaik yapıştırmak zorunda kalmam.

Resim

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Lütfü bey harika gidiyorsunuz :) Mozaik'e ne olmuş öyle :shock: Eğimli olan mozaik düzleşmiş resmen...İstiridye kötü olmuş :( Ama bu hıza ve azime ne dayanır :) Harika bir iş çıkaracağınızı hayal edebiliyorum :)

Saygı ve sevgilerimle

Düzeltme : Yazım hatası
En son Ögetay Kayalı tarafından 01 Tem 2010, 12:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Merhaba Ögetay,

O bahsettiğin mozaik eğimi 15" ayna yapımından kalmaydı. O mozaikler eriyip düzleştikten sonra, bir kat daha mozaik yedi cam. Tam ölçmedim ama tahminen 0,5 cm'den fazla cam kazıdım aynanın yüzeyinden. Zaten aynamızın sagitta'sı (camın orta derinlik değeri) 5,5 mm civarında olacak, demek ki bu hesapla; camın kenarındaki bu kırık oluşmamış olsaydı, kaba aşındırma iki defa bitmiş olacaktı. Bir başka deyişle, şu ana kadar iki adet 12,5 inç, f:3,5 aynanın kaba aşındırmasını bitirmiş olacaktım :-) Neyse sağlık olsun, emekle her işin üstesinden gelinebiliyor. Zaten Amatör ayna ve teleskop yapımına girişmiş bir insanın, her zaman böyle aksiliklerle karşılaşabileceğini ve bunların kendisini yolundan alıkoymaması gerektiğini biliyor olması lazım.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Dün iyice küçülen camın kenarındaki kırık;

Resim

Bugün de tamamen kayboldu. Yani Pis istiridyeden kurtulduk :-)
Resim

Şimdi 12,5 inç çapında kendi normal aşındırma aletimizi yaparak kaba aşındırmaya başlayabiliriz;

Resim

Mermercilerin mutfak tezgahlarının lavabo oyugundan fire verdikleri mermerlerden 2 adet temin ettim. Normalde kesim için 10 TL aldıkları mermerlerden bu defa para da almadılar. Çünkü kesim gerekmedi, tam 32 cm çapında ellerinde mevcuttu :-) . Sadece spiral kullanarak kenarları düzleme işi bana kaldı :-(
Neden iki adet mermer diyeceksiniz? Çünkü iki aşındırma aletini birlikle kullanacağım. Bunlardan birine mozaik yapıştırılarak asıl aşındırma aleti olacak. Diğerini ise olduğu gibi kullanacağım. Bunun da zamanla ayna uyumlu bir dış bükey yüzeyi oluşacağından, bu yüzeyine optik reçine dökülerek cilalama aleti olacak.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar,

İstiridyeyi açmışsınız :) İçinden ne güzel inciler çıkmış...Bu sefer de başka bir şey dikkatimi çekti,sizi bu işin gücün ortasında yoruyorum ama merakımı mazur görün lütfen.Camın ortası sanki delik?Ama tamamen değil gibi görünüyor,sonuna kadar gelinip bırakılmış gibi acaba öyle mi?Öyleyse neden tamamen delinmedi arasındaki farklar nelerdir?

Saygı ve sevgilerimle
Merhaba Sevgili Ögetay,

Estağfurullah, yormak ne demek, bu projeyi baştan sona sizlerle paylaşacağımı belirtmiştim zaten. Soruna gelince, evet aynen dediğin gibi "sonuna gelinip bırakıldı" sanırım gözünden kaçmış olmalı, bu başlığın birinci sayfasının tam sonunda;
Camın delinmeyen tarafı aşındırılıp, cilalanıp, parabollestirilip gerekli testlerden de geçerek ayna haline getirildiğinde ikinci bir işlemle; bu defa ayna yüzünden de 2 cm kesilip delinerek orta kısım tamamen çıkarılacak.
Elbette başka yöntemler de kullanılabilir ama amatörler arasında kullanılan en yaygın yöntem bu. Önce camın arka tarafı, cam kalınlığının 2/3 oranına kadar kesilerek deliniyor. Ön taraf ise ayna yapılıp bitirildikten sonra 1/3 oranında kesilerek orta kısım tamamen çıkarılıyor. Bunun böyle yapılmasının sebebi ise;

a) Cam öncelikle tamamen delinse, bu defa cilalama safhasında problem çıkabilir. Yani ortası delik bir camı cilalama lapı üzerinde hareket ettirmek ve düzgün bir cilalama yapmak problem olacaktır. Camın delik kısmını alçı, balmumu vs. gibi maddelerle doldurarak bu mahzuru ortadan kaldırmak için çeşitli denemeler yapılmıştır. Ayrıca aşındırma sırasında da camın ortasındaki delik kırıklıklara vs. sebep olabilir.

b) Cam hiç delinmeden bütün işlemler yapılıp en sonra delinse ne olur. Bu defa da delinme sırasında kırıklıklar, hasar vs. olabilir.

İşte bunun orta yolu bu şekilde yani benim yukarıda anlattığım şekilde bulunmuş. Önce 2/3 sonra da 1/3 :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Merhabalar Lütfü Bey,

Cevabınız için çok teşekkür ederim,başından deldirdiğinizi okumuştum ama o kısmını atlamışım :( Dikkatsizlik işte.Ama aralarındaki farkları bilmiyordum,sanırım büyük aynalarda böyle yapmak daha avantajlı oluyor.Tam işlem bittiğinde kırığın ortaya çıkması çok kötü olurdu,böylesi hem daha pratik hem de daha güvenilir sanırım :)

Saygı ve sevgilerimle
Merhabalar,

Evet, camın kenarındaki kırık giderildikten sonra artık normal işlerimize dönmek için ilk olarak camımızla aynı çapta olan aşındırma aletimizi yapıyoruz. Daha önce mermercilerden temin ettiğimiz mermerlerin kenarları düzeltildikten sonra Çin boncukları yapıştırıldı. Yapıştırıcı için Devcon 2 ton epoksi kullanıyoruz, çok kuvvetli bir yapıştırıcı. Çin boncuklarının alt tarafı düz ve mermere yapıştırmak için uygun. Fakat üst tarafları düz değil, oval. Bunun için Çin boncuları yapıştırıldıktan sonra bir ve ya iki oturum (15 - 30 dakika) aşındırma yaptıktan sonra, zaten dayanıksız olan Çin boncukları hızla eriyor ve üstleri düzleşiyor. Çin boncuklarının üstleri düzleştikten sonra üzerine de bir kat mozaik yapıştırıyorum.

12,5 inç aşındırma aleti;
Resim

Şimdi, niye dayanıksız Çin boncuğu kullanıyorsun bunun yerine iki kat mozaik yapıştır diyeneleriniz olacaktır. Cevabım; zaten normalde f:6 - f:7 bir ayna yapmak için (çap eğer çok büyük değilse) bir kat mozaik kaba aşındırma için yeterlidir. Ama f:3,5 bir ayna yapınca orta derinlik 12,5 inç bir ayna için 5,6 mm civarında oluyor. Bu durumda bir kat mozaik (mozaik kalınlığı 3 mm civarında) tamamen eriyeceği için daha baştan iki kat mozaik yapıştırmakta fayda var. Yok işiniz bir kat mozaikle bitmedi kaldığınız yerden mevcut mozaiklerin üzerine bir kat daha yapıştırarak devam edebilirsiniz. Bu aletin o anki dış bükeyliğini etkilemez. Zaten mevcut durumu dış bükey olan bir aşındırma aletinin üzerindeki mozaiklere bir kat daha yapıştırınca, gene durumu dış bükey olacaktır ve aşındırmaya devam edince de aynanın iç bükey haline hemen uyum sağlayacaktır.

Benim alt kısımda Çin boncukları kullanmamın sebebi; zaten kaba aşındırmanın sonuna doğru tamamen eriyen bir kat mozik ortadan kalkıyor ve ince aşındırma sırasında, aşındırma aletiniz üzerinde sadece Çin boncukları kalıyor. İnce aşındırma sırasında, çizilmelere karşı hasas hale gelen ayna yüzeyi ile Çin boncukları güzel bir uyum sağlıyor ve çizilmeler asgariye iniyor. Oysa mozaik ince kaldığı kısımlarda kolayca kırılabiliyor ve çiziklere neden olabiliyor.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Fotoğraf makinesinin ekranından çektim bu f[…]

Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları