Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Kendi yaptığım metalden alman tipi ekvatoryal kundak tecrübemi paylaşmak istedim. Oldukca agir ve stabil olan kundagin,
kutup ayarini yaptiktan sonra tek eksen elle takip yapilabiliyor. Ancak 8" ve daha buyuk boyuttaki bir teleskobun bu sekilde kullaniminin pek de konforlu olmadigini gördum. Ozelikle guneydeki objeleri gozlemlemek bayagi zahmetli. Ben daha once bu tur bir kundak kullanmadigim icin benim icin de tecrube oldu. Sanirim bu tur kundaklar refractor ve cassagrainler icin daha uygun.

En iyisi ben daha once yaptigim ekvatoryal platformu gelistirmek icin ugrasayim. Dobson turu buyuk teleskoplar icin kullanimi daha rahat.

Saygi ve sevgilerimle,

Lutfu Cakmak

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba Lütfü Bey,

ellerinize, aklınıza sağlık başarılı olmuş.

haddimi aşmadan bir şey önermek istiyorum. bina üzerinde kullanacak olsanız bile, kısa bir pier için bile kalın bir şayler düşünün.

birde sorum olacak sonsuz dişliyide siz mi yaptınız yoksa satın mı aldınız?

iyi çalışmalar..
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Teşekkürler arkadaşlar. Sevgili Çağdaş, resimde belki ince görünüyor ama 70 mm çapında ve etli tabir edilen boru oldukça stabil ve terazili olarak terasa monte ettim. Hatta tripod da yapacaktım ve onun için kundak başlığının daha geniş çaplı olmasını istemedim, sonradan tripod'tan vazgeçtim. Dişlileri sanayide frezesi olan bir tornacıya yaptırdım ama tam istediğim gibi olmadı, özellikle yatay eksen takip dişlisi istediğimden çok büyük oldu. Yine de sonsuz dişli çapı küçük olduğundan rahat takip yapılabiliyor. Büyük olması da stabiliteyi arttırıyor bu arada. Diğer parçaları bizim atölyedeki torna makinasında ustayla birlikte yaptık. Ama dediğim gibi büyük newtonian teleskopları bu tür kundakla kullanmak bana rahat gelmedi, özellikle güneydeki objeleri izlemek için. Çünkü pozisyona göre focuser ve finder'in yeri değişiyor bu durumda ota ring'lerini gevşetip otayı kendi ekseninde döndürmek gerekiyor ki hiç de konforlu değil. Diğer büyük newtonian kullanan arkadaşların görüşleri nedir bilmiyorum.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü bey,

Tebrikler, çok ciddi bir çalışma yapmışsınız!
Lütfü Çakmak yazdı:... Ama dediğim gibi büyük newtonian teleskopları bu tür kundakla kullanmak bana rahat gelmedi, özellikle güneydeki objeleri izlemek için. Çünkü pozisyona göre focuser ve finder'in yeri değişiyor bu durumda ota ring'lerini gevşetip otayı kendi ekseninde döndürmek gerekiyor ki hiç de konforlu değil. Diğer büyük newtonian kullanan arkadaşların görüşleri nedir bilmiyorum.
Evet, bu bilinen bir sorun. Odaklayıcı birçok defa uygun olmayan bir konumda kalıyor. Bunun tek bildiğim çözümü "rotatin rings" kullanarak tüpü monte etmek ama bu ne derece başarılı oluyor (zira odaklayıcı ve gözmerceği bir dengesizlik oluşturuyor) bilmiyorum.

Ben ekvatoryal kundağı görsel gözlemde sadece refraktör ve fotoğraf çekerken newtonian ve refraktörle kullanıyorum.
gönderen Lütfü Çakmak
Tahir Bey Merhaba,

Teşekkürler. Sizin de onayladığınız gibi, demekki tecrübelerimde haklıymışım. Şimdi tekrar ekvatoryal platformu geliştirmeye odaklanacağım ve ilk iş bir dişli ya da motorlu takip sistemi geliştirmek.

Sizde step motor kontrolü için devre tasarımı olduğundan söz etmiştiniz, size zahmet bana gönderebilir misiniz.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:...Sizde step motor kontrolü için devre tasarımı olduğundan söz etmiştiniz, size zahmet bana gönderebilir misiniz...
Tabi, dokumanı arayıp yollarım. Ancak yine de dediğiniz gibi, ilave hız düşürücü bir dişli takımı gerekecek herhalde. Belki eski bir çalar saat işinizi görebilir? Platform bir saat içinde 15derece döneceği için sektör üzerinden ölçerek bunun kaç cm ettiğini bulabilirsiniz. Buradan motorun devir sürati ve tekeri/dişlisinin çevresini kullanarak ne kadar hız düşürmeniz gerekeceği ortaya çıkar. Step motorun hızını saniyede 10 basamağın altına pek düşürmeyin, yoksa titreşmeler oluşabilir.
gönderen Emre Evren
Lütfü Abi merhaba

Gerçekten harika bir çalışma tekrar tekrar bakıyorum (etikette mühendislik olduğundan da ortaya çıkan ürüne hayranlığım daha da artıyor) yılan hikayesine dönen aynamı bir gün bitirebilirsem benim içinde güzel bir başvuru kaynağı olacaktır tasarımınız(inşallah telif hakkı konusunda yardımcı olursunuz hehe :D )

Bence sizin tasarımınızın en güzel yanı sade olması bakıyorum parça sayısı toplamda bir düzineyi bile geçmiyor. Daha evvel ATY2007 de şahsen tanıştığım Uğur İkizler Beyin tasarımında görmüştüm amatör ekvatoriyel kundağı. Fakat Uğur Bey'in tasarımını uygulayabilmek pek de göze alınabilecek iş değil. Hem parça sayısı hemde parçaların işçiliği yüksek kalitede(elektronik aksamından bahsetmiyorum bile) bu yüzden Uğur Beyi taklit etme hevesim ne yalan söyleyeyim çalıştayda kundağı inceledikten sonra kursağımda kalmıştı.

Sizin tasarımınızdaki parçalara ulaşabilmek ve yaptırmak daha makul gibi duruyor. tekrar tebrik ediyorum sizi.

Bu arada takip sistemi için Uğur Bey'in tasarımı işinize yarayabilir. Link'de burada .
Saygılar...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Emre,

Övgü dolu sözlerin için çok teşekkürler. Evet Uğur İkizler'in tasarımı çok harika. Sanıyorum Atmturk grubundaki bir çok tecrübeli arkadaş da mühendis. Sadece zavallı ben ve bir de Haldun bey bankacıyız :-( (kelalaka değil mi :-)
Elimden ancak bu kadar geliyor. Ama Uğur beyin tasarımını da yapmak inan ki çok zor değil eğer freeze makinası da olan bir tornacı tanıdığın varsa . Dişliler freeze makinasında yapılıyor ve çok tornacının da freeze makinası yok. Motorlu takip için yatay takip ekseninin dönüş hızını dünyanın dönüş hızıyla eşitlemek gerekiyor , en yavaş dönen motor bile çok çok hızlı olduğu için hızı düşürecek dişli takımı gerektiğinden Uğur bey bunu çok güzel hesaplamış ve birkaç dişli kullanarak yapmış.

Ama tekrar belirteyim ki büyük newtonian teleskopları bu tür kundaklarla kullanmak çok rahat değil. Senin aynan kaç inç (sanırım 6 ya da 8") bilmiyorum ama 8" ve daha büyükse eğer, dobsonian türü bir kundakla kullanmak daha rahat olacaktır. Ben henüz aynama başlamadım tatil dönüşü başlayacağım ve zaten truss tube yapmamız gerecek. Eğer ekvatoryal takip de istiyorsak en iyisi ekvatoryal platform yapmaktır diye düşünüyorum. Sevgili üstadımız Tahir bey'in yardımıyla yaptığım platform

http://www.gokbilim.com/amator/ekvatoryal.php

Bunu yapmak çok daha kolay ve büyük newtonianları bununla kullanmanın daha rahat olduğu tecrübesini edindim.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Lütfü Çakmak yazdı:...bu tür kundaklarla kullanmak çok rahat değil. ... dobsonian türü bir kundakla kullanmak daha rahat olacaktır
Görsel gözlem için çok haklısınız Lütfü bey ama fotoğraf çekmek için pratik olarak bir ekvatoryal kundak gerekiyor. Vakıa fotoğrafçılığı iki eksenli bir platform ile başaranlar da var ama anladığım kadarıyla bir ekvatoryal kundak kullanmaktan çok, çok daha zor olsa gerek.
gönderen berkay.y
Merhaba Lütfü bey kundak çok yaratıcı tebrik ederim fakat bir şey sormak istiyorum dişlileri rastgele mi seçtiniz ? Bende bir tasarım üstünde çalışıyorum, tasarımımda motorda yer alıyor fakat dişli işini kurgulayamadım bir türlü. Dişlilerde izlenen mantık nedir ?
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]