Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
Merhaba gökyüzü hayranları,

Atm-Turk ile de paylaştığım mutluluğumu sizinlede paylaşmak istiyorum aynaya başlamak başka bir zevk bitirmek ise bambaşka bir zevk ve tecrübeydi. edindiğim bilgiler inanılmaz. Camın dağasını onu hissedince daha iyi anlıyorsunuz. bu sevdiğin bir kızın elini tutmak gibi heyecan veren bir duyguydu benim için. bittiğinde sanki kör bir insanı tekrar dünyaya gözlerini açtırmışcasıa anlam yükledim aynama ve artık ayamın dünyayı görebileceğini hissettim. bu heyecanı bu deneyimi herkezin tatması gerekiyor diğer aparatlarda yolda onları da tamamladıkta sonra teleskop bitirilmiş olacak.

Aynanın bitirilmesinde hep yanıda olan Başar Titiz Beye çok teşekkürler.

Saygı Ve sevgiyle
Burak GÜDER
süleyman demirel üniversitesi fizik bölümü.

Evet aşama aşama aynamızı anlatalım: :merhaba

ilk aşama aynamız yavaş yavaş çiziliyor
Resim

diger asamalar
sırasıyla 60 - 120 - 220 grit kullanılarak kaba aşındırma yapılıyor

Resim

220 grit seryum oksid
bu giridler yarımşar kilo almak için akyol taşa döktüğüm lafı anlatamam :)

Resim

ince aşındırma
bu aşamada artık beyaz alüminyum okside geçmiş bulunmaktayım 5 mikrona kadar 4 çeşit malzeme ile çalıştım

Resim

ve aynamızı bitirdim ama sevinemedim :(
Resim

İlk ronchi
bu yüzden aynanın bitmesine sevinemedim :(

Resim

aynada çok büyük kusurlar vardı
aynadaki bu kusurlar alet alarak kullandığım madeni paralardan kaynaklandığını sonradan başar bey ile konuştuğumda öğrendim

Resim

berbat küresellik ve akıl almaz çizikler
Sanırım en başa dönmeli
Resim

ilk kullandığım cilalama aleti
kendi yaptığım optik reçine kıvamı çok iyi olmasına karşılık lap yüzeyine doğru yapiştıramdım. (mumda altını eritip yapıştırmak zor iş)

Resim
En son burak güder tarafından 16 Mar 2009, 10:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
Evet Devam ediyoruz

Ronchi test aleti yapımı
Bu alet için bir resim çerçevesinden biraz parça kestim

Resim

ronchi test aleti
güzel bir şekilde iki tarafııda deldim

Resim

ronchi test aleti
ve çakmaktan söktüğüm led lambasını zımparalayarak düz bir hale getirdim
Resim

ronchi test aleti
şekildeki gibi ekran ile ledi yerleştirdim
Resim

ronchi test aleti
ve basit ronchi test aleti kullanıma hazır hale getirdim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
Devam ediyoruz...

Yeniden en başa döndüm
ronchi testi uygun görüntü vermeyince bende en başa 120 grite kadar geri döndüm ilk önce çizikleri aza indirmek için aynanın arka yüzeyini ve kenarları 45 derece olmak üzere pahladım

Resim

pahlama
arka yüzeyde pahlandı ronchi görüntüsünde arkadaki çizikler gözükmesin diye

Resim

ikinci lap denemesi kalıpla
bu sefer başar kemal beyin gönderdiği lap kalıbıyla dökümü gerçekleştirdim en alta aynanın çukur kısmı onun üstüne gazete ve daha sonra lap kalıbını koydum (lap kalıbı 8 " içindi)

Resim

optik reçine
yine kendi optik reçinemi yaparak lap kalıbına dökmek için ısıtıyordum
Resim

kalıba döküldü
lap kalıbına döktüm ve a simetrik olması için çaba harcadım
Resim

kalptan sökme
Kalıptan çok rahat bir şekilde söküldü

Resim

yeni cilalama lapım
Resim

küresellik aleti
ilk denememde olmayan aleti tornacıda yaptırdım artık herşeye daha çok dikkat etmek istiyorum

Resim

küresellik aleti
altına eş kenar üçke çizip kenarlara 8mm lik bilyeleri epoxi ile yapıştırdım
Resim

ilk bir saat cilalama işlemi
seryum oksid ile ilk cilalama işlemine başlıyorum

Resim

1 saat sonunda ronchi testi
herşey yolunda gözüküyor şimdilik :)

Resim

1 saat ronchi
kenarlarda hafif içe doğru kıvrımlar göze batıyor
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
evet devam edelim...

3. saat ronchi
bu aşamaya gelince kusurlar belirginleşti acaba neden ?

Resim

ronchi 3. saat
kusurlar çok belirgin orta bölgede bölgelenme açık bir şekilde gözüküyor.

Resim

nedenini buldum
nedeni cilalama lapında orataya yakın bölgenin aynı seviyede olmayışından kaynaklanıyor elimdeki optik reçineyi ısıp oraya sürdüm ve yamaladım daha sonra sıcak bastırma yaparak düzelttim

Resim

4. saat ronchi
bu sefer cizgiler bir türlü düzelmiyordu

Resim

4. saat ronchi
başar beyle yazışmam sonucu W hareketini normal hareketle harmanlamam gerektiğini söyledi ve bende öyle yaptım bakalım sonuç ne olacak:)

Resim

6. saat ronchi
W hareketi çok etkili bir sonuç vererek çizgileri düm düz bir hale getirdi ama yinede biraz yamukluk var
Resim

Resim

6. saat ronchi
bozukluk görülebiliyor ama en azıdan çizgiler daha düz ve bölgelenme sorunu ortadan kalktı bu yolda devam etmeliyim demek ki

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
evet Devam edelim...

8. saat ronchi
ve işte istediğim düzlüğe ulaştım

Resim

8. saat rochi
aynanın yüzeyini anlaşılan pek temiz tutamamışım :)

Resim

9 saat ronchi
ve 9. saatin sonu çizgiler istediğim gibi artık parabollüğe geçebilirim

Resim

Resim

Resim

ronchi test programı
parabollük görüntüsü için ronchi programından görüntü aldım

Resim

ronchi test programı
çizgilerin eğikliği çok az çünkü f/6.85 odak oranına sahip yani fazla hızlı bir ayna değil ona göre W hareketini tek başına uyguladım ve sonuçlara bakalım

Resim

10 saat parabollük tamam
ve 10. saatde parabollüğü yakaladığımı dşünerek çalışmaya son verdim görüntülerdeki bulanma ve kontras eksikliği çektiğim makineden ve beyaz ışıktan kaynaklaıyor.

Resim

10. saat parabollük tamam
Resim

10 saat parabollük tamam
Aynanın yapımında emeği geçen ATM türke ve Başar Beye çok teşekkür ediyorum diğer aparatları da tamamlayarak gövdeyi de en yakın zamanda bitireceğim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Elinize sağlık, güzel bir paylaşım olmuş...

Sorabilir miyim; neden 6 inç?

Yani merak ettiğim 8 inç ile arasında yapım zorluğu olarak çok fark var mı? Bende de bir tane 6 inç var ve 8 inç bir aynadan görüntü almayı isterdim. Sanırım 6 inç'i biraz küçük bulduğumdandır. El yapımı için 8 inç ile başlamayı düşünüyorum.

Sevgiler, saygılar...
gönderen atila tınkılıç
Merhaba
Ben bu forumun acemisi yeni üyeyim o yüzden forumu kullanma konusunda biraz zorluk cekeceğim.
Öncelikle Burak beyi ATY TÜRK üyesü olarakta tebrik ediyorum.
Neden 6" :Çünkü ayna yapmak (iyi bir ayna) hele büyük ve f 5 gibi hızlı bir ayna yapmak oldukca zor bir iş.O yüzden 6" ile bşlayıp cesaretlenmek faydalı olur.Bende büyük ayna yapma hevesiyle üçüncü aynayı 30 cm olarak kestirdim ama kaba aşındırma bitipte cilaya başlayınca iş orda tıkandı çünkü elde büyük ayna yapmak neredeyse imkansız.Bende sonunda makina yapmak zorunda kaldım. Büyük aynaları artık makimada yapıyorum.Niçin küçükle başlamak gerektiğini zannedersem anladınız.
Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
Herkeze merhaba

ilgi için herkeze çok teşekkür ediyorum. ilk önce neden 6" sorusunu yanıtlayayım. Çünkü ilk deneyim için bir eğitmen yoksa yanınızda kesinlikle başlamanız gereken seviye 6" bence. ben bundan önce 25 cm lik camımla çalışıyordum ve üstesinden gelemeyeceğim sorunlarla karşılaştım, pek çok kez geri döndüm, ama yine de bir sonuç alamadım. ikinci soru, 8" ile 6" arasında yapımı için bir fark yok ozaman neden 6"? Öncelikle 6" yapımı tabiki 8" den daha kolay teleskopun kalitesini sadece aynası değil tüm aparatlarıyla değerlendirmeniz gerekiyor. Lütfü çakmak Bey'in 15" teleskopunda karşılaştığı problemleri okuduysanız eğer orada da görmüşsünüzdür. ve Uğur İkizler Bey'in internet sitesini gezdiyseniz (http://ikizler.org) eğer 6" ile çektiği fotoğrafları görebilirsiniz. ışık kirliliği ne kadar az ise teleskopunuz o kadar güçlü demek. hatta ışık kirliliğinden büyük teleskoplar daha çok etkilenirler.

Saygılarla
Burak GÜDER
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
Herkeze merhaba

ve işte telescop tüpü olarak kullanacağım 20 cm çapında pvc boruyuda buldum. kimse bana 1,20 metrelik pvc boru kesemeyeceğini söylüyordu. en az 2 metre kesilebilirmiş :roll: Bende dedim ki abi ver testereyi şu arkadaki kırık borulardan beyeneyim ve iki ucunuda kesip alayım. Adamda kesebiliyorsan kes valla ben uğreşmam dedi 8) Bende başladım kesmeye ve en sonunda 1,50 metrelik borumu almış oldum boru gerçekten de çok güzel ve hiç bir şekilde esneme yapmıyor. :kitap

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen burak güder
Bir telescopu yapmanı birden çok yolu vardır. 150mm lik bir ayna için tüplü olanı daha ideal olur diye düşündüm. daha büyük bir teleskop yapacak olursam eğer ozaman kesinlikle kundak tipi yapacağım.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]