Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Çok teşekkürler cevaplarınız için Tahir bey.
İlk yapmayı düşündüğüm aynam 10" olacağı için o zaman daha beklemem gerekecek geçişleri görebilmem için.
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Tahir bey,
Tahir Şaban yazdı:.... Demek silikonun yumuşak olması, aynayı 18 noktadan desteklemeye yetiyor.
Cell üzerinde işaretlediğim 18 noktaya matkap (n10) ile oyuklar açtıktan sonra buraları silikon ile doldurdum. Silikon kalınlığının her noktada aynı olması için araya 2 adet 5 mm kalınlığında tel koydum ve aynayı cell'in üzerine bırakarak, silikonlar donduktan sonra telleri çıkardım ve fotograflardan görüldüğü üzere 3 yerden kenar desteklerini vidaladım. (Vidaların baş kısmında lastik malzeme var)

Açıkcası doğru yaptım mı bilmiyorum siz ne dersiniz Tahir bey?

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:Açıkcası doğru yaptım mı bilmiyorum siz ne dersiniz Tahir bey?
Bilemiyeceğim. Sizin yaptığınıza benzer gördüğüm tek uygulama, Almanya'da bir amatörün yaptığı: Tahtanın üzerine silikon noktaları da koymayıp, sadece kabacıklı bir naylon yerleştirdi. Aynayı da üzerine koydu. Söylediğine göre iyi iş görüyormuş.

Kriege'nin kitabına göre, 2 rijit cisim birbirine her zaman 3 ve sade 3 noktada temas eder. Bu nedenle bir flotation cell gerekiyor. Ama sizin silikonlu montajınız tabi rijit cisim değil.

Şayet ayna iyi desteklenmezse astigamtisim görünür (bazan sadece yerel). Bu durumda en azından yüksek büyütmelerde iyi sonuç alınamaz.
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Bu el yapımı teleskopla çekilmiş resimlerden Spaceweather'da yayınlananlar;

http://spaceweather.com/submissions/lar ... 916_fl.jpg

http://spaceweather.com/submissions/lar ... 355_fl.jpg

http://spaceweather.com/submissions/lar ... 623_fl.jpg

Saygı ve sevgilerimle,

Dipnot: Bu mesaj bu forumdaki son mesajımdı. Artık çalışmalarımın bu platformda paylaşımının gereksizliği düşüncesi oluştuğundan başka platformlarda paylaşmaya devam etme kararı aldım. Moderator'ler üyeliğimi iptal edebilirler, istiyorlarsa tüm mesajlarımı da silebilirler. Herkese çalışmalaraında başarılar diliyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Aman Lütfü bey, ne yaptınız? :shock:

Özel bir sebebi varsa elbette karışmak haddime değil fakat en azından gösterdiğiniz gerekçeye ("Artık çalışmalarımın bu platformda paylaşımının gereksizliği") itiraz etmeliyim! Çalışmalarınız ben de dahil bir çok kullanıcı için yol gösterici nitelikte.
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Neden böyle bir düşünce oluştuğunu bizimle de paylaşabilir misiniz acaba? Onur beyinde dediği gibi ben ve benim gibi bir çok kişi çalışmalırınızı ilgiyle takip ediyorduk.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Lütfü bey,

Ben pek gözlem yapıp paylaşımlarda bulunamıyorum, ama sizin gibi gözlem yapan arkadaşların paylaşımlarını ilgiyle takip ediyorum.Ayrıca siz bir amatör için çok zor olan bir işi, büyük çaplara sahip teleskoplarınızı kendiniz yaptınız.Darısı başımıza....
Sizi yine forumda görmek isteriz,....
Başarılar...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Iki yılı geçmiş. Yaklasik 2 yil once bitirdigim(imi zannettigim) 15" f:4,9 aynamın bugun foucault testini yaptim. Iste sonuc; (7 bolgeli maske ile)

Olmasi gereken deger Olculen
1 - ,69 mm - 0,61 mm
2 - ,67 mm - 0,71 mm
3 - ,67 mm - 0,60 mm
4 - ,67 mm - 0,62 mm
5 - ,67 mm - 0,50 mm
6 - ,67 mm - 0,61 mm

Bu sonuca sasirdim, ben daha uzak bir netice bekliyordum. Her ne kadar ayna under- corrected gorunuyorsa da sonucta 1/3,3 lambda cikti. (Not: 70 mm ikincil ayna ortulmesi haric tutuldu)

Ne yapmaliyim, henuz dusunemedim :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]