Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Tahir bey üstadım,

Konuyu çok güzel anlatmışsınız, çok teşekkür ediyorum. Bu takdirde de benim teleskopların tasarımlarını tekrar gözden geçirmem gerekecek. Zaten bunu devamlı yapıyorum ve de yapmaya devam edecek gibiyim herhalde. Çünkü hergün şurasını şöyle yapsam veya böyle yapsam daha iyi olacak diye insan düşünmeden duramıyor. :-)

Ben hesaplamalarda aşagıdaki siteden faylanmıştım ama tüp genişliği opsiyonel;

http://www.catseyecollimation.com/designie5.html

Daha önce ölçmüştüm ama şimdi hatırlayamadım, bir de 8" f/6 orjinal orion teleskopumda bu boşluk ne kadar bırakılmış tekrar bir ölçeyim; sanırım bu boşluğun 2 katından daha fazla bir boşluğu 15" teleskopta bırakmam gerekecek.

Tahir bey resimlerinizi görünmüyor, url'lerde bir hata mı var acaba.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:... Bu takdirde de benim teleskopların tasarımlarını tekrar gözden geçirmem gerekecek. Zaten bunu devamlı yapıyorum...
Ben de aynı durumdayım (yakınlarım her teleskopla uğraştığımı gördüklerinde "bu hala bitmedi mi ?" diyorlar)...
..Ben hesaplamalarda aşagıdaki siteden faylanmıştım ama tüp genişliği opsiyonel;...
Evet, burada tüpün aynadan geniş olduğu görünüyor ama genişlik hesaplanmıyor sanırım.
Tahir bey resimlerinizi görünmüyor, url'lerde bir hata mı var acaba...
Benim hatam. Yahoo sayfalarının Türkiye'de kapalı olduğunu yine unutmuşum. Şimdi düzelttim.
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Tahir bey,

İkincil ayna kafesinin iç çapı ile birincil ayna çapı arasında olması gereken genişlik farkı ile ilgili olarak Atm_turk grubumuzdan sevgili Basar bey soyle bir mesaj yazdı;

"Ikincil kafesin (secondary cage) ic capini veren formul, David Kriege & Richard Berry'nin The Dobsonian Telescope kitabinda 153. sayfada var: Tsc = D + F/100 Bu formule gore, D= 20" capinda bir teleskopta F odak uzakligi 100" (f/5) ise, Tsc = 20 + 100/100 = 21" olarak hesaplanabiliyor."

Bu formülün sonucuna göre ikincil ayna kafesinin iç çapı ile birincil ayna çapı arasında çok da fazla bir büyüklük farkı çıkmıyor (20" f5 bir teleskopta 1") . Ancak sizin anlattığınız konu da bana çok mantıklı geliyor, bu konu Kriege'nin kitabının başka bir yerinde ayrıca mı geçiyor acaba?

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:"Ikincil kafesin (secondary cage) ic capini veren formul, David Kriege & Richard Berry'nin The Dobsonian Telescope kitabinda 153. sayfada var: Tsc = D + F/100 Bu formule gore, D= 20" capinda bir teleskopta F odak uzakligi 100" (f/5) ise, Tsc = 20 + 100/100 = 21" olarak hesaplanabiliyor."
Evet, bu formülü biliyorum (Kriege & Berry'nin fevkalade kitabı bende var). Ancak bana bu pay biraz az geliyor. Her şey kullandığınız okulerlere bağlı aslında. Benim verdiğim örnekte, çok geniş açılı bir okuler kullanmıştım. Dediğim gibi, siz kullanacağınız okulere göre farklı sonuç alabilirsiniz. Kriege 20mm lik bir Naglere göre hesab etmişti yanılmıyorsam (ben 31mm Nagler için yaptım). Ayrıca Kriege (ikincil ayna çapı belirlemede de ayna çapını küçük tutmak için), örtülmeyen alanın genişliği konusunda tavizler veriyor ve bu yeterli diyor. Yani kenarlarda kısmi bir örtülmeye razı oluyor, çünkü göz zaten sadece orta kısıma konsantre olur, insan görmek istediği cismi ortalar diye düşünğüyor. Bense daha geniş bir alanda örtülme olmasın istiyorum. Bazen bir kaç sönük gökadayı birden görebilmek istiyorum veya bir yere bakarken, kenarlarda başka bir ayrıntı dikkatimi çekiyor. Benim yaptığım hesap, kafes nedeniyle hiç örtülme olmaması için. Tabi bunun kullanıabilmesi için, ikincil ayna çapının da aynı kriterlere göre hesaplanmış olması gerekir.
Ben ilk kafesimi aynadan sadece 1+1cm daha büyük yaptım ve örtülme sorunu 31mm Nagler ile bende görünür şekilde ortaya çıktı. Bunun muhtemel başka bir sebebi de, benim teleskobun yapısından kaynaklanıyor. Bende ayna silikonla sabitlenmiş değil ve kafes sopaları ayarlanabilir tripod ayaklarından yapılmış olduğundan, bazı uzunluk farkları meydana gelebiliyor. Dolayısıyla, orta nokta birazcık kayabiliyor ve en azından bir tarafda örtülmeye neden olabiliyor; yani her şey 100% hesaplı, ayarlı değil.
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Tahir bey,

Açıklamalarınız için çok teşekkürler. Evet şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Benim en büyük okülerim 2" 30 mm'lik 80 derece açılı bir university optic ama onu da henüz fazla kullanma imkanım olmadı. Genellikle 25 mm + 2x barlow yada 15 mm kullanıyorum.

Ben teleskopta 2,76" kücük eksen çaplı bir ikincil ayna kullandım, sanırım bu büyüklük 15" f/4,9 'luk bir teleskop için sınır degerlerinde.
Tahir Şaban yazdı: ...Bende ayna silikonla sabitlenmiş değil...
Sanıyorum siz teleskopunuzda birincil ayna için "slang" yaptınız. Benim ayna hücresi;

Resim
18 noktada silikon damaları

Resim
Hücreye monte edilmiş ayna

Resim
4 adet allen civata ile monte

Resim
Kolimasyon vidaları ve arkadan görünüş.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Bir şey sormak istiyorum. Eğer bu ikinci resimdeki aynaysa neden hiç yansıma yok üstünde ?
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Onur bey,

O hakikaten bir ayna buna inanabilirsiniz :-) . Fotografta ayna evin terasının üstünde tam gök yüzüne bakıyor. Fotoğraf da yandan çekildiği için üzerinde bir yansıma görülmüyor.

Bu fotoğrafta yansımayı ve kolimasyon sırasında ayna ortasındaki laser ışıgını göreblirsiniz;
Resim

Kolimatörde aynadan yansıyan ışıgın kaynagına dönüşü;
Resim

Teleskop, denge için arkasına ağırlık takıldı;
Resim

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü Bey,

Çok ilginç resimler!
Lütfü Çakmak yazdı:Ben teleskopta 2,76" kücük eksen çaplı bir ikincil ayna kullandım, sanırım bu büyüklük 15" f/4,9 'luk bir teleskop için sınır degerlerinde.
Anladım. Bense başka özelliklere ağırlık verdim. Örneğin gezegenleri görmek, benim için 12" lik Dobson için öncelikli olmadığından, ikincil aynayı büyük yaptım: 12" için 3.1".
Sanıyorum siz teleskopunuzda birincil ayna için "slang" yaptınız.
İlk başta kullandım, ama hep esnediği için sonradan ahşap bir "cradle" (kundak) ile değiştirdim.
Benim ayna hücresi;
Demek sadece 3 noktalı bir hücre. 15" için az değil mi? Belki de ATM ler biraz abartıyor. Benim aynam ince olduğundan 18 noktalı bir "flotation cell" yaptım.
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Merhaba Lutfu bey ;
Size inanmadigimdan degil mika gibi duruyordu resimde onun icin sasirdim. :)
Sizin bu captaki aynanizla jupiterin uydu gecisleri gozukuyormu acaba. 10 inc lik bir ayna ilede gozuke bilirmi ?
Son olarakta bir soru daha sormak istiyorum bilmiyorum sacma mi ama arkadasim bana sordu bende bilmiyorum dedim. Bu aynalari sonradan aliminyum kaplama yapiyorsunuz galiba. Yaparken cam yerine direk aliminyum kullanilsa olurmu.
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Tahir bey,
Tahir Şaban yazdı:...Demek sadece 3 noktalı bir hücre. 15" için az değil mi? Belki de ATM ler biraz abartıyor. Benim aynam ince olduğundan 18 noktalı bir "flotation cell" yaptım.
Sanırım fotografta gözünüzden kaçmış, cell 18 noktalı (eşit uzaklıktaki noktalarda silikon var) sadece "flotation" değil, sabit.
Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Onur bey,
onur tok yazdı:... jupiterin uydu gecisleri gozukuyormu acaba. 10 inc lik bir ayna ilede gozuke bilirmi ?
Son olarakta bir soru daha sormak istiyorum bilmiyorum sacma mi ama arkadasim bana sordu bende bilmiyorum dedim. Bu aynalari sonradan aliminyum kaplama yapiyorsunuz galiba. Yaparken cam yerine direk aliminyum kullanilsa olurmu.
Uydu geçişleriyle neyi kastetdiğinizi anlamadım ama uydular görülüyor, tabii ki 10" le görülür.
Evet, aynaların en son aşamada ön yüzü aliminyumla kaplanıyor. Gruptan Barbaros bey tümüyle metaldan bir ayna ve teleskop yapmıştı. Ama maalesef hiç bir materyal cam gibi olamıyor.
saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:Sanırım fotografta gözünüzden kaçmış, cell 18 noktalı (eşit uzaklıktaki noktalarda silikon var) sadece "flotation" değil, sabit.
Yok, gördüm o noktaları, ama üzerlerinde silikon olduğunu bilmiyordum. Demek silikonun yumuşak olması, aynayı 18 noktadan desteklemeye yetiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
onur tok yazdı:... Yaparken cam yerine direk aliminyum kullanilsa olurmu.
Olmaz aslında. Cam çok sert ve şeklini iyi tutan bir malzeme. Ayrıca çok güzel cilalanabiliyor. Alüminyum ise çok genleşen yumuşak bir malzeme.
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Uydu geçişleri derken jupiterin uyduları jupiterin önünden geçerken gözüküyorlarmı ve Uydularının gölgeleri jupiterin üzerinde gözüküyormu onu kastetmek istemiştim ...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
onur tok yazdı:Uydu geçişleri derken jupiterin uyduları jupiterin önünden geçerken gözüküyorlarmı ve Uydularının gölgeleri jupiterin üzerinde gözüküyormu onu kastetmek istemiştim ...
Gölgelerin 15" lik bir teleskopta mutlaka görünmesi lazım. Uyduya gelince iş daha zor. Biraz uyduya, teleskoba ve atmosfer şartlarına, Jüpiter'in üzerinden geçtiği bölgenin rengine bağlı. Ganymed ve Callisto oldukça kolay görünmesine karşın Io ve özellikle Europa'yı görmek kolay değildir.
En son Tahir Şaban tarafından 21 Ağu 2008, 21:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]