Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Ruha USLU
Çok güzel çalışma, emeğinizin karşılığını bu güzel fotoğraflarla görmek hoş bir duygu olsa gerek. Tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

İlklere gebe bir ileti yazmışsınız. Önce bunu söyleyeyim istedim. Ben de ilk cevabı vermekle şerefleniyorum. (Bunu sabah yazmıştım...:)) Gerçi size en iyi cevabı 16 inçlik bir ayna tıraşlayarak vermek isterdim. Tıpkı yarışır gibi... :lol:

Ama henüz 8 inçlik aynama bile başlamadım. Üstelik hiç bir tecrübe kazanmamışken buna kalkışamam. Tabi yarışmayı sevdiğimi de inka edemem.

Elinize ve emeğinize sağlık. Sanırım Stathis gibi dünyaya bir Türk yetişmekte, gerçekten! Asıl onunla yarışmak lazım ve onun 32 inçine karşılık biz 41 inç yapabiliriz. Maşaalah... :wink:

Bu arada ayın çok güzel bir evresini yakalamışsınız. Ben dün akşam baktığımda tam yarım olmamıştı. Bu akşam kaçırmamalıyım yoksa bu A4 kağıdına sığabilen yarım ay kaçacak... :roll:

Son olarak ATY Resimleri başlığına çalışma alanınızdan ve/veya sizden resimler paylaşmanızı rica edeceğim! Bir de resimlerden çatınızı bir malzeme ile kapladığınızı görüyorum. Acaba sıvı yalıtımı için mi, yoksa gözlem sırasında havada oluşan dalgalanmaları azaltmak için mi? Eğer gözlem içinse kullandığınız malzeme nedir?

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Lütfü Bey elinize sağlık. Bravo demek istiyorum. Herkesin harcı değil. Tebrik ederim. :)
gönderen Onur Kaya
B@tuhan DERELİ yazdı:Süper olmuş.Acaba bu güzel teleskopun F değeri kaçtır?
Lütfü Çakmak yazdı:15" f/4,9 teleskopu da bitirdim...
Lütfü bey tebrikler, afokal ve kaplamasız olarak bile çok keskin bir görüntü elde etmişsiniz.
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Ruha/Salih/Mahmut/Batuhan/Onur beyler, hepinize tesekkur ediyorum. Daha önce de belirttiğim gibi kendi yaptığınız ayna ve teleskopla gök yüzüne bakmanın keyfi bambaşka.
Salih Dinçer yazdı:...

Son olarak ATY Resimleri başlığına çalışma alanınızdan ve/veya sizden resimler paylaşmanızı rica edeceğim! Bir de resimlerden çatınızı bir malzeme ile kapladığınızı görüyorum. Acaba sıvı yalıtımı için mi, yoksa gözlem sırasında havada oluşan dalgalanmaları azaltmak için mi? Eğer gözlem içinse kullandığınız malzeme nedir?

Başarılar...
Sevgili Salih bey, o gördüğün sadece kireç. Evet badana kireci, betonun güneş ışınlarını daha fazla yansıtarak fazla ısı depolamaması için. İki türlü de faydası oldukça belirgin; hem evin içi nispeten daha serin oluyor hem de beton ısıyı daha fazla depolamadığı için gece gözlem yaparken de fazla ısı yaymıyor. Orası sehir dışında sıradan bir bağ evi ve bir odasını atölye gibi kullanıyorum. Tahmin edebileciğin gibi darmadağın ve karışık bir mekan, aslında fotoğrafı çekilecek pek bir şey yok gibi. Ama teleskop parçaları, aynalar, kullanılan malzemeler vs. gibi ayrıntılı fotoğraflarını isterseniz paylaşabilirim.

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Emre Evren
Lütfü Bey selamlar...

Tebrik ediyorum, çok sık olmasa da ATM Türk'den de takip ettiğim, bir bu sürecin sonunda ortaya çıkan eserin fotoğraflarına bir de Mehmet Bey'in(kendisinin bana gösterdiği tahammül ve anlayışı içinde çok teşekkür ediyorum bu vesile ile) zorunlu misafir ettiği 6" yarım yamalak kaplanmış aynama bakıp tekrar tekrar bakıp iç geçiriyorum, Gördüğüm dobson kurgu olarak bence yurt dışında resimlerini gördüğüm bir çok ATM cinin teleskobu ile iddialı biçimde yarışabilecek seviyede. Bu vesile ile sürekli araştırıp kendini yenileyen başarılı bir ATM'ci olarak bu işe gönül vermiş önceden beri uğraşan bir çok kişinin fersah fersah önüne geçtiğinizi söylemek istiyorum.
Aslında ben hala daha önce ATMTürk ve Gökbilim.com 'da paylaştığınız el yapımı alman ekvatoriyel kundağın resimlerine bakıp cesaret edip etmemek arasında bir yerlerdeyim.

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler, Mehmet Bey(Gerçi bende bu miskinlik varken Mehmet bey bir iki ayna benden önce bitirecektir kanımca :D ) ile 9.9.09'u beklemeden evvel bir hırs ile kaldığımız yerden devam edersek yönlendirmelerinize başvurmak isterim.

çalışmalarınızın devamını heyecanla bekliyorum..

Saygılarımla..
gönderen Lütfü Çakmak
Emre Evren yazdı:...

Aslında ben hala daha önce ATMTürk ve Gökbilim.com 'da paylaştığınız el yapımı alman ekvatoriyel kundağın resimlerine bakıp cesaret edip etmemek arasında bir yerlerdeyim.

9.9.09'u beklemeden evvel bir hırs ile kaldığımız yerden devam edersek yönlendirmelerinize başvurmak isterim.
...
Sevgili Emre'ciğim,

Merhabalar. İnan ki biraz çabaladıktan sonra yapılmayacak bir şey yok. Yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl bu zamanlar ben hedefimi sana söylemiştim. O zamandan bu zamana 3 ayna, 2 teleskop bitirdim ve amatör gökbilim konusunda oldukça fazla şey öğrendim. Aslında kundak işi biraz farklı, orada dışarıdaki insanlara (tornacı vs.) bağlısın. Ama ayna ve teleskop öyle değil, bir çok şeyi kendin tek başına yapabiliyorsun, sadece bir marangoza istediğin ölçüleri verip ahşap parça kestirmek dışında. İkincil ayna ve odaklayıcı vs. konusunda zaten sevgili Haldun Menali ta Amerika'lardan yardımıza koşuyor. İstanbul'da ise sevgili Başar Titiz bu işe gönlünü vermiş her türlü malzeme tedarikinde yardımcı oluyor. Bu işi yapmak ayrı bir zevk, bitirdiğinde (ki bu basit bir teleskop da olabilir benim 10" gibi) onda göreceğin ilk ışığın heyecanı ise anlatılamaz, ancak YAŞANIR!

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Emre Evren yazdı:Lütfü Bey selamlar...

Tebrik ediyorum, çok sık olmasa da ATM Türk'den de takip ettiğim, bir bu sürecin sonunda ortaya çıkan eserin fotoğraflarına bir de Mehmet Bey'in(kendisinin bana gösterdiği tahammül ve anlayışı içinde çok teşekkür ediyorum bu vesile ile) zorunlu misafir ettiği 6" yarım yamalak kaplanmış aynama bakıp tekrar tekrar bakıp iç geçiriyorum,
...
Paylaşımlarınız için çok teşekkürler, Mehmet Bey(Gerçi bende bu miskinlik varken Mehmet bey bir iki ayna benden önce bitirecektir kanımca :D ) ile 9.9.09'u beklemeden evvel bir hırs ile kaldığımız yerden devam edersek yönlendirmelerinize başvurmak isterim.

çalışmalarınızın devamını heyecanla bekliyorum..

Saygılarımla..
Lüfü bey, tebrikler. Daha kaplaması bile yapılmamış aynadan, aldığınız detaylı görüntüyü, ticari teleskoplar ne yazık ki veremiyor. El yapımı teleskoplarda çözünürlük gücü, işçilik ve dikkat ile orantılıdır. El emeğiniz çok güzel sonuç vermiş. Emre'nin de bahsettiği ATY çalışmalarında, ayna yapımı eğitimini aldık. Ne yazık ki, ben ve Emre devamını getiremedik. Balkonda öylece duran, cilalama aşamasındaki 8" ayna bitirilmeyi bekliyor. Malzeme var, zaman var. Kalite ölçümü yapma imkanım yok. Ama İstanbul'da bu imkanı verecek arkadaşlar ve yerler tabiki var. Sevgili Ethem Derman hocamız, Haldun Menali, Başar Titiz, Uğur İkizler ve diğer arkadaşlar ile çalışmalara ne yazık ki devam edemedim. Emre'nin dediği gibi haylazlık var. Sizdeki hırs ve tecrübeye ihtiyacımız var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bence en önemli faktör zaman!

Diğerleri bir şekilde temin edilebilir. Azimle ..çan taşı bile delermiş ya. Zamanınız varsa aynanın alasını yaparsınız. Ama yeterli zamanımız yok...:(

Haa bir de zamanla ilişkili olarak sabıra da ihtiyacımız var! Farzedelim zaman ve para, yani her şeyiniz var. Ama sabrınız yok! O zaman gidip satın alın canım...:)

Sevgiler, saygılar...
gönderen Lütfü Çakmak
Mehmet Koyuncu yazdı:... Malzeme var, zaman var. Kalite ölçümü yapma imkanım yok...
Sevgili Mehmet bey, kalite ölçümü dediğiniz çok basit bir şey. 15-20 cm boyu olan yaklaşık 2 cm genişliği olan bir oklava parçasına metrik 6 veya 8'likle bir delik açıp, içine bir led koyup, önüne de üzerinde ronchi cizgileri olan (gruptan Başar Titiz temin ediyor ki ben de gönderebilirim size) bir film gerisinden yaptığınız aynaya bakıp gördüğünüz çizgilerin şeklini yorumlamak çok zor bir şey değil. 10" hatta 12" kadar aynaları (f6 ve üzeri) sadece Ronchi testiyle bitirmek mümkün.

Sevgili Salih bey'e katılıyorum istendikten sonra yapılamayacak şey yoktur. Ama son dediğine katılmıyorum. Sabrınız yoksa gidip satın alın demiş, hadi 15" bir ayna satın alalım, nereden nasıl satın alacağız? Bence iyiki de satın alamıyoruz, çünkü bu imkan bu kadar kolay olsa (hem temin edebilme hem de fiyat açısından) bu defa biz bu yeteneklerimizi geliştiremezdik belki. (Amatörler ayna yapmanın yan faydalarından birinin de insanın sabrını geliştirmesi diye belirtiyorlar)

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

15" f4,9 aynamı atm_turk grubumuzdan sevgili Ugur bey kaplattı ve gönderdi kendisine ve yardımı olan herkese buradan da ayrıca tesekkur ediyorum. Bir ay ve jüpiter resmi;

Resim
Resim

Ay resmi; 25 mm gözmerceği, aparatsız afokal
jüpiter resmi; 25 mm gözmerceği + 2x barlow, aparatsız afokal

Ay fotoğraflarını kaplanmamış ayna ile çekilenlerle kıyaslayabilir misiniz? arada ne fark görüyorsunuz acaba, özellikle sevgili Salih bey'in düşüncelerini merak ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen hakan tunçay
Lütfü Çakmak yazdı:Merhabalar,

15" f4,9 aynamı atm_turk grubumuzdan sevgili Ugur bey kaplattı ve gönderdi kendisine ve yardımı olan herkese buradan da ayrıca tesekkur ediyorum. Bir ay ve jüpiter resmi;

Ay resmi; 25 mm gözmerceği, aparatsız afokal
jüpiter resmi; 25 mm gözmerceği + 2x barlow, aparatsız afokal

Ay fotoğraflarını kaplanmamış ayna ile çekilenlerle kıyaslayabilir misiniz? arada ne fark görüyorsunuz acaba, özellikle sevgili Salih bey'in düşüncelerini merak ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle,
Lütfü Bey,

Henüz Salih Bey birşey yazmamış, ben yazayım bari :)

Yanılıyor olabilirm ancak aynanızı kaplatmadan önceki fotoğraflarda sanki optik hizalama daha iyi gibi duruyor. Ayna kaplandıktan sonra küçük hizalama hataları hele bu denli küçük bir odak oranında kendini belli edebilir diye düşünüyorum. Özellikle kaplanmış ayna ile alınan ay resminde kenarlarda biraz netlik dağılmış gibi. Ama bunun sebebi afokal çekim de olabilir.

Başar Bey hizalama konusunda lazer işaretleyici yapılmasını tavsiye etmişti, o mesajı hatırlıyor musunuz? Bence bir işaretleyici yapıp çok hassas bir ayar çekseniz çok iyi olur. Fotoğrafları albümlerde vardı.

Saygılarımla...
gönderen Lütfü Çakmak
Sevgili Hakan bey,

Salih bey şu sıralar Saklıkent'te olmalı şenliğin tadını çıkartıyordur herhalde. Kolimasyon konusunda haklı olabilirsin, çünkü o aynanın ortasına yapıştırdığımız yuvarlak sticker'in aynanın tam ortasında olmadığını farkettim tam ortadan 4 mm kadar kaymış. Laser collimator'e gelince benim zaten bir orion laser collimator mevcut, kolimasyon ayarları ile ilgili resimler atm_turk photos arşivinde görebilirsin.

Saygı ve sevgilerimle,
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]