Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Bu da ilk yaptığım 25 mm kalınlığındaki soda-kireç camından henüz kaplanmamış 8" ayna ile ay resmi. (8" aynayı geçici olarak el yapımı 10" teleskopun içine tuturdum). 25 mm gözmerceği - kodak c613 - afokal.

Resim

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

10" f/7 aynam da nihayet kaplanıp geldi. Ve ben bu arada teleskopta modifiyeler yaptım;
Yeni tasarım, yeni ayna hücresi ve kenarlardaki yaylar sayesinde mükemmel şekilde dengeli oldu.

Resim
Resim

Silikonlar tam donduktan sonra teller çıkarılacak.

Ve tesadüf hep dolunay zamanlarına denk geliyor. Kaplanmış aynayla dolunay fotografı; afokal,

Resim

Salih bey, kaplanmamış aynayla dolunay resmi mi daha iyi yoksa bu mu? :-)

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Tebrikler Lütfü Bey, harika görünüyor.
gönderen Lütfü Çakmak
Tesekkurler, Tahir bey üstadım. Şimdi bir de fan ilave edip, aynanın sogutulmasının görüntü üzerindeki etkisini denemek lazım.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Tebrikler Lütfü bey fotoğraf gayet güzel görünüyor, çalışmalarınızda başarılar dilerim...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Cüneyt bey,

Teşekkür ediyorum. Bugün SPC 900nc aldım bakalım webcam ile daha iyi fotograflar elde edebilecek miyim? Size de çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen unsurpassed
Pyrex cam ile soda-kireç camı arasında ki farkı görmemek mümkün müdür? :wink:
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]