Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Aynasını kendim yonttuğum, odaklayıcı ve ikincil aynası dışında herşeyini kendim yaptığım 10" F.7 amatör teleskopumu bitirdim. Henüz kaplanmamış aynayla (ışığın sadece % 4'ünü yansıttığı belirtiliyor) afokal (fotoğraf makinasını gözmerceğine tutarak) çektiğim 2 ay fotoğrafını da ekliyorum. Başta ATM_TURK ekibi olmak üzere yardımı dokunan herkese, ayrıca Amerika'dan bıkıp usanmadan e-mail yoluyla yardımcı olan bay Jerry'e (soyadını bilmiyorum) en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sıra, cilalamasını bitirdiğim ve biçimlendirmesinde çok az bir parabolizasyon daha vermem gereken 15" aynamda.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Saygı ve sevgilerimle,
En son Lütfü Çakmak tarafından 18 Haz 2008, 10:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
Süper olmuş Lütfü bey , ellerinize sağlık , eminim bir çok amatör astronom bu başlıktan feyz alacaktır ...

Güzel fotoğraflarınızı bekliyoruz :)

Kolay gelsin ...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Lütfü Çakmak yazdı:Merhabalar,

Aynasını kendim yonttuğum, odaklayıcı ve ikincil aynası dışında herşeyini kendim yaptığım 10" amatör teleskopumu bitirdim. Henüz kaplanmamış aynayla (ışığın sadece % 4'ünü yansıttığı belirtiliyor) afokal (fotoğraf makinasını gözmerceğine tutarak) çektiğim 2 ay fotoğrafını da ekliyorum...
Kaplanmamış ayna ve elde afokal çekim ile bu fotoğraflar!
İKÜ ATY Çalıştayında; Uğur İkizler'in ( ayna, kundak, takip sistemi dahil ) el yapımı teleskobu ile, bendeki konus-1796 maksutow teleskobu tabir yerinde ise kapıştırdık. Ayna açıklıkları hemen hemen aynı idi. Odak uzaklıkları: bendeki 2000mm. diğeri ise 1000mm. idi ( yanlış hatırlamıyor isem). Her iki teleskop ile Jüpiter'e aynı zaman ve mekandan bakma imkanım oldu. Uğur beyin el yapımı teleskobu ile jüpiter gezegeninde oldukça fazla detay ( bantlar, noktasal benekler ) gördüğüm halde ticari maksutow teleskopta sadece bantlar silik birer kuşak halinde görünebildi. Bu nedenle el emeği göz nuru el yapımı aynaların harikalar yarattığına inanırım :)

Kendi el yapımı aynam için, darısı benim başıma. Tecrübelerinizden faydalanmayı umuyorum.

Lütfü bey, 8" ayna yapım ve kalite ölçümünde ( 1 adetlik te olsa ) tecrübem var. Ayna açıklığı büyüdüğünde tool çapını da büyütürsek yontmanın ne kadar zor olacağını tahmin edebiliyorum. 10" aynayı yontarken kullandığınız tool aynı çaptamıydı? Bilginiz var ise 16" ayna için sizce tool çapı ne olmalı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba Lütfü Bey,

Elinize sağlık. Kıskandım desem yanlış anlaşılmaz sanırım. Elimde hala cilalanmayı bekleyen iki tane 8" cam bekliyorken sizin peş peşe teleskop üretmeniz beni gereçekten çok kıskandırıyor :D
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Lütfü Bey,
Yeni teleskobunuz hayırlı olsun.Gerçekten güzel görünüyor.Desenize dobson'a bir arkadaş geldi :D Ama gözlem yerinize bakınca da ayrı bir imrenti tutuyor.Benim de böyle bir gözlem yerim olsa ben de çabalar didinir böyle bir teleskop yaparım,hıh :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Maşallah netlik tavana vurmuş vaziyette... :lol:

Kaplanmamış haliyle bu parlaklık ve netlik en karanlık noktalardan bile nice ayrıntılar çıkacağa benziyor.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ercan DOLU
Harika bir çalışma olmuş

bendede 350mm çap 40mm genişliği olan cam halen oyulmayı bekliyor. doğrusu cesaret edemiyorum başlamaya. sanıyorum tecrubelerinizi bizimle paylaşırsanız bize cesaret vermiş olacaksınız. kaldıki forumda başka ayna yapan arkadaşlarımızda var ama çoğu halen bitiremedi onlarınkinide sabırsızlıkla bekliyorum. belki sizin bu çalışmanız onlarada ilham olur.
gönderen tayfun uçar
Keşke seri üretim yapsanız da biz de sebeplensek. Çok ayıptır sorması ama kaça mal oldu ?
gönderen Lütfü Çakmak
Arkadaşlar hepinize cok tesekkur ediyorum. İnsanın kendi yaptığı teleskopla gökyüzüne bakmasının keyfini tarif edemiyorum.

Tüpler sac borudan, baglantı çubukları süpürge sapından :-), ama önemli olan işlevi değil mi ?

Sevgili Tahir üstadım öğrendiklerimizin çoğu sizlerin sayesinde, tekrar tekrar teşekkürler.

Sevgili Mehmet bey, evet büyük aynalar için subdiameter tool kullanılabiliyor ama bu durumda uyguladığınız aşındırma ve cilalama hareketleri farklı oluyor. Ben 10" ve 15" aynalarımı full diameter tool ile aşındırdım ve cilaladım. 10" pek zor değil di ama 15" için aşındırmadan ziyade cilalamada oldukça zorlandım ama yine de zor sayılmaz zaten kilo fazlam var dı :-) Bir de büyük aynalar teleskop boyu fazla uzun olmaması için mecburen hızlı oluyor (benimki f:4,9) bu durumda parabolizasyonu ölçebilmek için foucault testi ön plana çıkıyor, oldukça zor ve hassas olan bu testle uğraşıyorum bu günlerde. 8" aynanızı bitirebilmeniz için elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.

Sevgili Çağdaş, 8" in birini bitirip, gökyüzüne bakarsan diğerleri de peşpeşe gelecektir. Umarım bir an önce bitirirsin.

Sevgili Semih'ciğim, gözlem yaptığım yer 20 km şehir dışında sıradan bir bağ evi, karşı tarafımda barajlar ve organize sanayi var şehir içi kadar olmasa da ışık kirliliği var.

Sevgili Özgür ve Salih beyler, ayna kaplanınca inşallah yeni fotoğrafları paylaşmak kısmet olur.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Lütfü Çakmak yazdı:...
8" aynanızı bitirebilmeniz için elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.
...
2007 İKÜ ATY çalışmalarında Barbaros Kurt ile eşleşmiştik. 8" aynayı birlikte yaptık. Aynayı (Dick Parker imzalı) Barbaros'a bıraktım. Şu anda ayna kaplanmış, teleskop bitmiş ve kullanımdadır. 09.09.2009 İKÜ sempozyumu ve yine yapılır ise ATY çalışmaları için 8" ve 16" ayna camı alma, kaba aşındırmasını yapma ve ATY çalışmalarında sıkı bir kalite kontrol eşliğinde cilalama planım var. Bu çalışmalarda birlikte hareket etmeyi ve yardımlaşmayı umuyorum.
gönderen Lütfü Çakmak
Ercan DOLU yazdı:... bendede 350mm çap 40mm genişliği olan cam ... sanıyorum tecrubelerinizi bizimle paylaşırsanız bize cesaret vermiş olacaksınız...
Ercan bey,

Teşekkür ediyorum. Ne demek, tabi ki paylaşırım. Bu arada 40mm kalınlığındaki camı nereden temin ettiniz, soda-kirec camı mı? pyrex mi?. Bildiğim kadarıyla yurt içinde 25 mm'den kalın cam bulmak mesele.

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Lütfü Çakmak
tayfun uçar yazdı:... ama kaça mal oldu ?
Merhaba Tayfun bey, haklısınız, fikir vermesi açısından maliyetlerden bahsetmekte fayda var.

Birincil ayna (10" 50 mm pyrex) = 130 - 140 $ ( 60 - 70 ylt 25 mm kalınlığında soda-kireç cam da olabilir)
İkincil ayna = 40 - 50 $
Odaklayıcı = 60 - 70 $
Gövde için toplam yaklaşık = 100 Ytl
Aşındırıcı toz, reçine vs. = 50 Ytl

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Lütfü Çakmak
Mehmet Koyuncu yazdı:... Şu anda ayna kaplanmış, teleskop bitmiş ve kullanımdadır. 09.09.2009 İKÜ sempozyumu ve yine yapılır ise ATY çalışmaları için 8" ve 16" ayna camı alma, kaba aşındırmasını yapma ve ATY çalışmalarında sıkı bir kalite kontrol eşliğinde cilalama planım var. Bu çalışmalarda birlikte hareket etmeyi ve yardımlaşmayı umuyorum.
Merhaba Mehmet bey,

Tabi ki sizlerin İstanbul'a yakın olmanız bir şans. Benim çalıştaya katılma imkanım olmadı, üstelik bu taraflarda bu işle ilgilenen kimse de yok. İnanın şimdiye kadar ne bir ayna yapan kimse gördüm, ne de bana gösterebilecek birini buldum. Tamamen internet vasıtasıyla ve çok değerli Atm_turk grubu üyesi arkadaşların ve sevgili üstadların uzaktan yardımlarıyla ve kendi kendime deneye-yanıla ögrenmeye çalıştım. Umarım bir sonraki çalıştaya katılma ve yardımlaşma fırsatımız olur.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Ercan DOLU
Kesinlikle haklısınız bende çok araştırdım fakat 40 mm cam satan yok. bendeki cam, soda-kireç, iki tane 20 mm nin film ve özel birleştirme yöntemi ile birleşmiş hali... cam işiyle uğraşan müşterimden edindim. en azından şöyle düşündüm, Bildiğim kadarı ile ortalama cam kalınlığı, yapacağımız ayna çapının altıda biri kadar olmalı o yüzden büyük çaplı ayna yapmayı düşünüyorsam camıda max. kalınlıkta tutmalıyım, biliyorum çok sağlıklı değil ama 20 mm lik tek cam kullanmaktan iyi olduğunu düşünüyorum.
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]