Gökbilim

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Merhabalar,

Amatör ekvatoryal kundak projem için 315 diş, 254mm çap, 5mm kalınlıkta bir dişli ve onu döndürecek bir sonsuz dişliye (maliyete göre plastik de olabilir) ihtiyacım var. Bir kaç işletme ile görüştüm ancak çok pahalıya çıkıyor. Bunu uygun bir fiyata yaptırabileceğim bir yer bilen var mı ?

Herkese teşekkürler.
gönderen Cemal Sarı
Dişliyi hangi malzemeden yaptıracaksınız? Eğer ahşaptan (huş kontrplak ya da gürgen tercih edin) yapmayı düşünüyorsanız dişli çizimini yapıp cnc den çıkartabilirsiniz ve maliyetli olmaz. Şuan dişliler üzerine bitirme projemi yapıyorum ve çizimini yapıp cnc den çıkarttım. Bu arada belirtmiş olduğunuz çap bölüm dairesi çapı mı yoksa dış çap mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Merhaba Cemal bey,

Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.Tam adamını buldum o zaman :P

Benim çok anlamadığım bir konu. Bu konuda aydınlatılmaya çok ihtiyacım var.
İstediğim sonsuz dişli ve karşılık dişlisi şu :
Resim

Faydalandığım çizim de bu :
Resim

Şimdi 10 inch çapında bir karşılık dişlisi 315 dişe sahip ve bunu döndürecek sonsuz dişli var.Ahşap hiç düşünmemiştim. Bu bir kundak düzeneği ve 24 saatte bir tur atacak çok yükü olmayacak.
Yine 315 diş olacak şekilde daha düşük çapta yapmak mümkün müdür bu dişliyi. Çap büyüdükçe maliyet artıyor malesef.
Bunu CNC de yaptırmak mümkün müdür ?

Bu arada teleskop yapmaya başladınız mı ? Atilla hoca ile görüştünüz mü ?

Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.
gönderen Cemal Sarı
Dişli sayısı çapa bağlı değil, daha düşük çapta aynı diş sayısında dişli yapılabilir. 50 mm lik bir çarkta 30 tane de dişli olur 50 de bu durumda dişlerin boyutu ve dişlileri yaparken belli formüller var formüle bağlı olarak bazı değerler değişir.

Lazer kesimi ya da su jeti kesiminde çıkartabilirsiniz. Azdırma tezgahında da 315 dişliyi tek tek uğraşarak çıkartabilirsiniz ama çok uğraştırır ve çok zamanınızı alır.

Metal yerine plastikte düşünebilirsiniz.

2 hafta boyunca bitirme projemle uğraşmam lazım sonrasında çizimi için yardımcı olabilirim.

Bu aralar vaktim yok ama önümüzdeki yıllarda teleskop yapacağım zaman Atila hocayla iletişime geçeceğim.
Ahşap veya plastik sağlıklı olmayacaktır. Elbette burada materyalin özellikleri önemli, fakat bir metalin verdiği performansı alamazsınız. Ortam koşullarından etkilenmesi (genleşme gibi) etkiler söz konusu olduğu kadar, mekanik hareket sırasında da problemler olabiliyor. Takip sistemleri hassas ayarlarla çalıştığı için, materyalin sürtünmesi de bütün işlemi olumsuz etkileyebilir. Bir yandan bu sistemlerde en büyük problemlerden biri de, dişlilerin dönerken illa ki bir boşluğa düşmesi. Yay saniyesi mertebesinde çalıştığınızda buradaki hassasiyet önem kazanıyor. Belki iyi bir plastik, amatör açıdan çok problem yaratmaz. Ama ben olsam ne yapar ne eder, metal tercih ederdim. Genleşme önemli bir faktördür, genellikle göz ardı edilir, bunu da göz önünde bulundurmanız ek bir avantaj sağlayabilir.

Eğer böyle bir metal dişli yapacak yer bulabilirseniz, bana da geri dönüşte bulunursanız sevinirim.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Merhabalar Ögetay bey,

Söylediklerinizde kesinlikle çok haklısınız. Bu konu üzerinde uzun zamandır kafa yoruyorum. İnternet üzerinde sayısız araştırma yaptım. Edindiğim izlenim dişli çapı ne kadar büyük olursa yaysaniye cinsinden hata oranı ve sürüklenmenin de o denli az olacağı belirtiliyor. Tabi ki bunlarda maliyeti arttırdığı için plastik dişliyi de seçenek olarak düşünmek durumunda kalıyorum. Dediğim gibi bir kaç işletme ile görüştüm birer adet olduğu için 700 tl civarında bir maliyetten söz ediyorlar alüminyum için.
Yaptırabileceğim bir işletme arayışım devam ediyor. Uygun bir yer bulduğumda bilgi veririm.

Saygılarımla.

Merhabalar Mehmet bey,

Amatör kundak yapımı şeklinde bir başlık gerçekten bu foruma lazım. Lütfü beyin çalışması var fakat o da zaman aşımına uğramış sanırım. Bir diğer kaynak Uğur beyin İkizler.org sitesindeki amatör kunda yapımı. Kendisi amatör kundak demiş ama bildiğiniz profesyonel kundak. Sonuç olarak kundak bittikten sonra bir başlık altında burada anlatacağım.

Saygılarımla esen kalın.
Merhaba,

Benimkisi sadece teleskop denemek için yapılmış son derece amatörce bir çalışmaydı. Asıl kundağı belirttiğiniz gibi sevgili Uğur yapıyor. Ben sonunda bir Celestron Cgem kundak satın alarak o dertten kurtuldum. :)

Araba cam silecek motorlarından çıkma bir sonsuz dişli işinize yarayabilir belki.

Aluminyum yumuşak bir malzeme olduğundan bence dişli yapımına uygun değil. Uygun demir-çelik malzeme bulmak lazım. Ya da tornacıların "sarı" diye tabir ettiği bronz alaşım malzeme de uygundur. Aslında delrin'den de dişli yapılıyor bildiğim kadarıyla.

Selamlar,
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Lütfü Çakmak yazdı:Merhaba,

Benimkisi sadece teleskop denemek için yapılmış son derece amatörce bir çalışmaydı. Asıl kundağı belirttiğiniz gibi sevgili Uğur yapıyor. Ben sonunda bir Celestron Cgem kundak satın alarak o dertten kurtuldum. :)

Araba cam silecek motorlarından çıkma bir sonsuz dişli işinize yarayabilir belki.

Alüminyum yumuşak bir malzeme olduğundan bence dişli yapımına uygun değil. Uygun demir-çelik malzeme bulmak lazım. Ya da tornacıların "sarı" diye tabir ettiği bronz alaşım malzeme de uygundur. Aslında delrin'den de dişli yapılıyor bildiğim kadarıyla.

Selamlar,

Merhabalar Lütfü bey,
Başarılı çalışmalarınızı ve refraktör teleskop başlığınızı ilgiyle takip ediyorum. Alüminyum işlemesi kolay bir malzeme olduğu için tercih ediliyor. Yoğun yük ve devir altında çalışacak bir parça olmaması nedeni ile tercih ediliyor olabilir. Bildiğim kadarı ile "sarı" diye tabir edilen pirinç malzeme oldukça pahalıya çıkacaktır. Amacım bu işi olabildiğince ucuza mal edebilmek.
Delrin malzemeyi de biraz araştıracağım.

Sizin gibi ustaların görüşleri benim için çok önemli.
Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
gönderen TA4B selim
Sayın Arkadaşım, merhaba. Çok uzun süredir giremediğim foruma daha yeni döndüm ve ilk yazım size nasip oldu.
Yukarıdaki yazı trafiğini izledim. Sonuç olarak nereye kadar ilerleme yaptınız bilmek isterdim, elbette isterseniz.
Ben Antalya'dan ATM çalışması olan emekli 63 yaşında birisiyim. Bende 40 - 50 Kg. lık teleskopları rahatça kaldırabilecek bir kundak tasarladım. Bu dişli konusu benimde epey başımı ağrıttı doğrusu. Belki yardımım dokunur diye size bu yazıyı gönderdim. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
TA4B selim yazdı:Sayın Arkadaşım, merhaba. Çok uzun süredir giremediğim foruma daha yeni döndüm ve ilk yazım size nasip oldu.
Yukarıdaki yazı trafiğini izledim. Sonuç olarak nereye kadar ilerleme yaptınız bilmek isterdim, elbette isterseniz.
Ben Antalya'dan ATM çalışması olan emekli 63 yaşında birisiyim. Bende 40 - 50 Kg. lık teleskopları rahatça kaldırabilecek bir kundak tasarladım. Bu dişli konusu benimde epey başımı ağrıttı doğrusu. Belki yardımım dokunur diye size bu yazıyı gönderdim. Kolay gelsin.

Merhabalar Selim ağabey (Ağabey dememde sakınca yoktur umarım)

Yapmak istediğim tasarım şu şekilde:

Resim

Malzeme listesini çıkarttım. Deklinasyon ve Sağ açıklık millerini 2 cm 304 kalite çelik mil yapacağım. Toplamda 4 adet yatak, 2 adet flanş, 2 adette lama olacak tasarımda. 0,5 devir motorum var. Şu ana kadar toplamda 250 - 300 tl civarında tutuyor. 25 kg lık teleskoplara kadar sağlıklı çalışabiliyor. Yerim olmadığı için Pier yapamayacağım. Üç ayak sistemi olacak mecburen sizce stabil olur mu ?

Dişli olayına gelirsek :

Tasarımda 0,5 devir DC motor olacak. Bu dönme hareketini 25 dişli bir dişliye o da 57 dişli bir dişliye oradan sonsuz dişliye gelen hareket 315 dişe sahip bir karşılık dişlisine iletilecek.

Buradan yola çıkarak :

0.5*(25/57*1/315) = 0.0006961849067112 devir/dk olarak hesaplanıyor. Buradan:

1 gün 1436 dakika olduğuna göre :

0.0006961849067112 * 1436 = 0.999721 tur/gün olarak hesaplanıyor.

Sizce bu tur oranı yeterli olur mu ? uzun takip sürelerinde sürüklenme problemi ortaya çıkarır mı ?

İşlerim dolayısı ile henüz montaj aşamasına geçemedim. Tasarımı iyice netleştirip, sizin gibi bu işi daha önce yapmış tecrübeli kişilerden tavsiye alarak ileride çıkabilecek problemleri ortadan kaldırıp montaja öyle başlamak istiyorum.Zaten dişli ile ilgili sıkıntılarımdan dolayı önce kundağı yapıp sonrasında dişli sistemini monte etmeyi düşünüyorum.

Sonuç olarak dişli konusunda problemim büyük hem bütçe hem de güvenilir imalat açısından. Benim amacım bu kundağı olabildiğince az maliyetle yapmak.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim esen kalın.
gönderen Cemal Sarı
Dişli malzemesi olarak hangi materyali kullanacaksınız? Bu hafta veya haftaya okuldaki atölyeye gideceğim eğer bizim atölyede yapılabilirse sizin için yapabilirim. Eğer okulda yapacak makine yoksa atölyedeki ustalardan nereden nasıl yapılabilir gibi bilgiler edinirim.
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]