Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
gönderen poyraz277
Merhabalar . Yaklaşık 10 gün önce Celestron Powerseeker 127eq teleskop aldım . Ayar yaparken birincil ayna da çizikler meydana geldi . Mikrofiber bir bezle temizlemeye çalıştım fakat gitmedi . Acaba gözlemlerimde bir sıkıntıyla kaşılaşır mıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim .
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
poyraz277 yazdı:Merhabalar . Yaklaşık 10 gün önce Celestron Powerseeker 127eq teleskop aldım . Ayar yaparken birincil ayna da çizikler meydana geldi . Mikrofiber bir bezle temizlemeye çalıştım fakat gitmedi . Acaba gözlemlerimde bir sıkıntıyla kaşılaşır mıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim .
Çiziklerin aşırı büyük olmadıkları sürece görüntüye bir etkisi olmaz. Yalnızca çatlaklar-kırıklar etkiler. Fakat aynanızı silmeyin, kaplamasına zarar verirsiniz. Çok tozlanırsa fön makinesi kullanın.
gönderen poyraz277
Ögetay Kayalı yazdı:
poyraz277 yazdı:Merhabalar . Yaklaşık 10 gün önce Celestron Powerseeker 127eq teleskop aldım . Ayar yaparken birincil ayna da çizikler meydana geldi . Mikrofiber bir bezle temizlemeye çalıştım fakat gitmedi . Acaba gözlemlerimde bir sıkıntıyla kaşılaşır mıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim .
Çiziklerin aşırı büyük olmadıkları sürece görüntüye bir etkisi olmaz. Yalnızca çatlaklar-kırıklar etkiler. Fakat aynanızı silmeyin, kaplamasına zarar verirsiniz. Çok tozlanırsa fön makinesi kullanın.
Çiziklerden 4-5 tane var ve aşırı büyük değiller . Zaten alınalı çok olmadı . Şimdi de kolimasyon denen bir ayar ile uğraşıyorum fakat pek başarılı olduğum söylenemez . Çünkü birincil aynamın merkezi işaretli değil . Kolimasyon ayarı yapmak için birincil aynanın merkezinin bulunması gerekiyormuş . Aynayı çıkaramadım . Vidalar çok sıkı (matkap bile kullandım) . O yüzden açamadım . Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum . Yardım ederseniz sevinirim .
Saygılar...
gönderen halill07
poyraz277 yazdı: Çiziklerden 4-5 tane var ve aşırı büyük değiller . Zaten alınalı çok olmadı . Şimdi de kolimasyon denen bir ayar ile uğraşıyorum fakat pek başarılı olduğum söylenemez . Çünkü birincil aynamın merkezi işaretli değil . Kolimasyon ayarı yapmak için birincil aynanın merkezinin bulunması gerekiyormuş . Aynayı çıkaramadım . Vidalar çok sıkı (matkap bile kullandım) . O yüzden açamadım . Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum . Yardım ederseniz sevinirim .
Saygılar...

Sizin derdinizin ilacı şu:

http://tr.aliexpress.com/item/Collimato ... 287.0IfwFn

Bursada olsaydınız teleskobu kapın Atila hocaya götürün, halletsin derdim ama...
gönderen poyraz277
halill07 yazdı:

Ürünün sayfasındaki resimlerde gerek varmış gibi görünüyor.
Efendim ben aynanın merkezini bulamıyorum . Normalde çoğu teleskoplarda işaretli geliyormuş. Ama benimki işaretli değil ve ayna tüpten çıkmıyor. Vidalar çok sıkı . Forumdan okuduğuma göre
bu teleskopta aynı sorunu yaşayan birkaç arkadaş daha varmış . Ne yapmalıyım?
gönderen halill07
poyraz277 yazdı: Efendim ben aynanın merkezini bulamıyorum . Normalde çoğu teleskoplarda işaretli geliyormuş. Ama benimki işaretli değil ve ayna tüpten çıkmıyor. Vidalar çok sıkı . Forumdan okuduğuma göre
bu teleskopta aynı sorunu yaşayan birkaç arkadaş daha varmış . Ne yapmalıyım?

Hangi şehirdesiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Laser Collimator kullanıldığı durumlarda ayna merkezini bulmanıza gerek yok diye düşünüyorum.
gönderen poyraz277
Barisy yazdı: Laser Collimator kullanıldığı durumlarda ayna merkezini bulmanıza gerek yok diye düşünüyorum.
İzlediğim videolarda lazer birincil aynanın merkezine tutuluyordu . O şekilde ayarlama yapılıyordu . Siz neden gerek olmadığını düşünüyorsunuz .
İzlediğim videolardan bir tanesi https://www.youtube.com/watch?v=8G98RTP6jbY
https://www.youtube.com/watch?v=ME-CBtemo7Q
Beni aydınlatırsanız sevinirim .
gönderen atila tınkılıç
Merhaba Poyraz.Kolimasyon ışığı olmadan da hizalama yapabilirsin.Odaklayıcının tam ortasından gözmerceksiz baktığında tüm yuvarlaklar ortalı görününceye kadar vidalarla oyna. Eğer sonuç alamazsan bana gönderirsen yapıp sana gönderirim. Ama öncelikle kendin dene.
gönderen poyraz277
atila tınkılıç yazdı:Merhaba Poyraz.Kolimasyon ışığı olmadan da hizalama yapabilirsin.Odaklayıcının tam ortasından gözmerceksiz baktığında tüm yuvarlaklar ortalı görününceye kadar vidalarla oyna. Eğer sonuç alamazsan bana gönderirsen yapıp sana gönderirim. Ama öncelikle kendin dene.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim . Söylediklerinizi uygulayacağım . Sonuç alamazsam size forum üzerinden özel mesajla ulaşabilirim değil mi ?
gönderen halill07
poyraz277 yazdı: Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim . Söylediklerinizi uygulayacağım . Sonuç alamazsam size forum üzerinden özel mesajla ulaşabilirim değil mi ?

Atila hoca teleskop yapımının piri ve bu alanda Türkiye'nin gururudur. Adam hazır sorununuzla ilgilenmişken bence ondan teleskop yapmayı öğrenin. Fırsat ayağınızda. Malzemeyi gönderir ve uzaktan destekle işi bitirttirir. Çoğumuzu o şekilde el yapımı mükemmel teleskoplara kavuşturmuştur. Kendisi bir daha bu sayfaya bakmasa da telefonunu bizden de alabilirsiniz.
gönderen poyraz277
halill07 yazdı:
Atila hoca teleskop yapımının piri ve bu alanda Türkiye'nin gururudur. Adam hazır sorununuzla ilgilenmişken bence ondan teleskop yapmayı öğrenin. Fırsat ayağınızda. Malzemeyi gönderir ve uzaktan destekle işi bitirttirir. Çoğumuzu o şekilde el yapımı mükemmel teleskoplara kavuşturmuştur. Kendisi bir daha bu sayfaya bakmasa da telefonunu bizden de alabilirsiniz.
Efendim şu an ki mevcut teleskobumu yeni aldım ama bir süre sonra tabii ki değiştireceğim . Aklımda el yapımı bir teleskop yapmak var ileri ki zaman için . Şimdilik bazı deneyimlerimi bu teleskopta yaşayarak tecrübeler kazanmak istiyorum . Görünen o ki Atila hocanın bu konuda ki tecrübesi ve bilgisi tartışılmaz. Telefon numarasını bana özelden verirseniz çok sevinirim . Teleskoplarla ilgili kendisine sormak istediğim bazı şeyler var .
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]