Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Ben de amatör gökbilim için konuştum, çünkü limit 40 inçe kadar dayanmış. Obsession 30'a kadar yapıyor, gerçi 30 herhalde yapımdaki zorluklardan dolayı yakın zamanda kaldırılmış.

ATM için ise belli bir limit yok elbette, 42 inç olanı da var. Tabi bizim için epey uzak şeyler bunlar. ATM'ye amatör teleskop yapımı dersek herhalde 42 ile bile amatörlük limitlerinde kalırız :)

Bir diğeri de 41'lik Dan Bakken'in teleskobu. 41-42 civarındakileri en büyük amatör teleskop diye söylediklerine göre bahsi geçmeyen 36-40 arasındaki teleskopların sayısı kimbilir kaçtır.

Gerçi bunları istisna saysak bile 30'lu rakamlar çok rahatlıkla amatörlerin sınıfında.. Obsession yapıyor, equatorialplatforms 32 inçe kadar teleskobu olanlara platform satıyor, servocat ise 30-36 inç arasındaki teleskoplar için özel motor üretimi yapıyor, hatta 36-50 arasında teleskobunuz varsa fiyat için arayın diye de ekliyorlar :)

İyi akşamlar.
Şöyle bir misal vardır:

İnsan gözlerinden bir tanesi terazinin bir kefesine, diğerine ise dünyayı koymuşlar. Sonuçta ikisi de küre ama göz yine de ağır gelmiş! Hem dünyaya göre küçük hem de gözlerden sadece bir tanesi...

Normal bir insanda bir çift göz ve el vardır. Eller çatlasa da, cüzdan suyunu çekse de yine o gözler doymaz. Dolayısıyla insanlık tarihinde bir gün el yapımı olmasa bile elektromotor kuvvetiyle 100" ayna üreten insanlar çıkacaktır. Niye rekorlar kitabı var?

Bence yarışmalarda veya iddialarda kendini tatmin etmek isteyenler ile bundan kazanç sağlayanlar amatör değiller. İşin içerisinde yarış ve para girerse profesyonellik doğar. Keza biz amatör gözlem yapanların bir kaç seviye üstüne amatör demeye çekindiğimiz gibi. Usta, efendi (master) gibi ifadeler kullanmak istiyoruz.

Başarılar...
Bence yarışmalarda veya iddialarda kendini tatmin etmek isteyenler ile bundan kazanç sağlayanlar amatör değiller
Salih, bu sözü 1950'lerde 10 inç teleskop için milyarlarca lira harcayıp haliyle bunun pazarını oluşturanlar için de biri söyleyebilirdi, o zamandan biri bakıp "4-5 inç teleskopla gül gibi gözlem yapılırken ne gerek var 10 inç için dünyaları ödemeye, bu adamlar performans için değil kişisel tatmin için alıyorlar, çok gereksiz" diyenler muhakkak ki olmuştur. Bugün 10-12 inç teleskopları alabilmek için evi arabayı satmak zorunda kalmıyorsak bunun arkasında talebi karşılamaya çalışan girişimciler ve bu girişimciler arasındaki rekabet sonucu fiyatların düşmesi var. Dikkat et, çocuğun yada torunun ilerde 30 inç teleskobu cep harçlığıyla alıp kullanmaya başladığı zaman onu da şimdiden amatör olmamakla suçluyor konumuna düşebilirsin.

Bana kalırsa bu ölçekte teleskopların yapılıp satılıyor olmasında başka sebepler aramaktansa daha güzel gözlem yapılıyor olma ihtimalini benimsemek daha doğru. Neticede bunları kullananlar tecrübesiz insanlar değiller, performans için aldıklarını düşünmek daha makul bence.

Bu performansın neden felaket olmadığını da önceki mesajlarımda yazdım, sözün özü o sebeplere dayanarak performans alındığını düşünüyorum ben..

Keşke vaktimiz, paramız ve imkanlarımız yetse de 30 inçlik bir teleskop alıp bunun doğruluğunu deneme imkanımız olsa.