Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Merhabalar. Yaklaşık 3 yıldır meade etx-90 pe teleskobu kullanıyorum. Özellikle gezegen gözlemlerinde (jüpiter-Satürn) netleme ile ilgili sorunlar yaşıyorum. Gezegene odaklandığımda görüntü sanki buharlaşıyor gibi bozuluyor. Ne kadar netleme butonuyla ayarlamak istesemde istediğim sonuçları alamıyorum. Acaba bunun nedeni yeryüzündeki buharlaşma mı? Ayrıca elime henüz ulaşan t-ring ve t-mount adaptörleriyle gece jüpiteri bekleyip fotoğraf makinesi ile deneme yapıcam. Umarım sonuç göz merceği ile yaptığım gibi olmaz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
Görüntü sanki su altındaymış gibi dalgalanmalar oluyorsa bu hava akımlarından falan kaynaklanıyor bildiğim kadarı ile. Bu dalgalanmaları çekeceğiniz video ile ortadan kaldırıyorsunuz. Bir çok kare elde ediyorsunuz ve programlar o dalgalanmalı kareleri yok sayıp sağlam olanları istifliyor ve güzel bir sonuç elde ediyor. Aparatlarınız hayırlı olsun.
Onur bey her ikinizide öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Az önce jüpiter henüz ufuktan çıkmışken Nikon d5100 ile bir deneme yaptım ancak çok başarılı olmadı.Bulunduğum yerde inanılmaz ışık kirliliği var. Bir de üstüne ay semalarımızı süslüyor. Haliyle iyi fotoğraf çok zor oluyor. Video dan bahsetmişiniz. Acaba çektiğim videoları hangi programda işleyebilirim.
Merhaba arkadaşlar, Tuna beyin sorununu ben de kendi teleskobumda yaşıyorum ama sorun benim de tek göz merceğimin olması. ben de 6mm gözmerceği mevcut sadece, teleskobum da el yapımı odağı 6 olan bir teleskop. Ay'ı gözlemlerken sıkıntı yaşamıyorum ama jüpiter ve venüste netleyemiyorum. doğal olarak sorunu göz merceğine bağlıyorum. bu durumda sorum şudur: gezegen gözlemleri için hangi göz mercekleri ve/veya ekipmanları kullanabilirim. Bu arada teleskobum biteli bir yıl oldu ama göz merceği alamadığım için bu zamana sarktı. alırkende 6 mm ile daha önce başka bir teleskopla aya baktığım için bildiğim bişeyi almak istedim.
vidaların sıkılığı derken anlayamadım... 6mm göz merceğini kullanırken netleme tüpün içinde sona nerdeyse dayanıyor. acaba diyorum aynayı biraz daha yukarı alırsam netliği de tüpün dışına kaydırmış olur muyum? soru garip gelebilir. ama aynayı 2-3 cm yukarı alabilecek mesafem var.
1 ncil aynamı 1 cm yukarı alınca netlik tüpün dışına kaymaya başladı. bu arada jüpiterin görüntüsü tam net olmamasına rağmen çizgilerini belli belirsiz seçebiliyorum. Emin olmak için stellariumdan kontrol ettim aynı yönde görünce biraz daha sevindim. özür dileyerek tekrara düşecek soruyu sormak istiyorum. hangi göz mercekleri ve/veya aparatlar ile ddaha net (örnek olarak jüpiterin çizgilerinin netliği) görüntü alabilirim.

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]