Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Kullanıcı avatarı
gönderen Hamza Usluoğlu.
merhaba celestron nexstar 127 slt'ye sahibim kolimasyon ayarından pek anlamadım açıkcası arkada 3 tane vida gibi birşey var tornavida olmuyor alyanla yapılacak herhalde ama nasıl çevirip çevirip mi ayarlıyacağız teşekkürler
gönderen albatros99_alper
bu başlık altında bende sorumu dile getirmek istedim,teleskobumu bahsetmiş olduğum gibi yeni aldım,Hassan bey lazer ile ayarını yaptığını söylemişti bana,yıldız gözlemi ve ay gözleminde,uzak mesafede bir cisim gözlemi olsun problemsiz olarak görüntü alabiliyorum..Teleskobun kolimasyon ayarını yapabilmek için sanırım bir aparatı var,onu takıpda baktığımda halkaları iç içe olarak görmüyorum..Bu halkaların kesinlikle iç içemi olması gerekmektedir?Sorum inşallah anlaşılır şekilde dile getirebilmişimdir.Kolimasyon ayarıda daha önce hiç yapmadım..
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Alper Bey, kaliteli ve net bir şekilde gözlem yapmak istiyorsanız evet kolimasyon çok önemli. Hatta fotoğrafçılık için en önemli etmenlerden birisi. Dediğiniz gibi, kolimasyon kabından baktığınızda halkaları iç içe, en azından o seviyeye yakın görmeniz gerekiyor. Bunun için birincil aynanın arkasındaki vidalarla oynamanız gerekiyor, eğer gene sağlayamadıysanız ikincil ayna ile oynamanız gerekiyor ama siz şuan kolimasyon kabından bakarak birincil aynanın arkasındaki vidalarla oynayıp ayarlamaya çalışın. Eğer tam üst üste gelmiyorsa ikincil ayna ile o zaman oynarız :)

Sonuç olarak kolimasyon kabından baktığınızda şöyle bir şey görmeniz gerekiyor:
Dosya ekleri
Collimation-RC-korrekt.jpg
Collimation-RC-korrekt.jpg (33.13 KiB) 1874 kere görüntülendi
Cevap için teşekkürler...Dediğiniz gibi yapmaya çalıştım korkarakta olsa,çok az bir düzelme oldu ama daha fazla ellemedim..Tam olarak hakim değilim bu konuya...Noktadan önceki halka nokta ile çakışır durumda son olarak...
bugün biraz daha cesaretlenip ayarlama yapmaya kalkıştım...umarım yanlış birşeyler yapmamışımdır..Resim ekleyerek anlatmaya çalışıcam..Ben ilk olarak resimdeki kırmızı halkalar içersindeki vidalar üzerinden oynama yaparak ayar yapmaya çalıştım..Mavi halka içersindeki merkez kısımda yer alan vida çok sıkı durumda olduğu için açıkcası elleyemedim çok fazla ve bıraktım...Herhalde bir problem olmamıştır diyorum...
Resim

Daha sonra tüpün en alt kısmında yer alan vidalar üzerinden oynama yaparak merkezde yer alan ufak halka ve noktayı ayarlayabildim..Resimde belirttiğim alanı ortalayamadım resimdeki gibi..

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Öner Kurukuz
Arkadaşlar yaklaşık 1 yıl önce aldığım 200mm lik konus teleskobum için kolimasyon gerekir mi diye düşünüyorum.
Görüntü net olmasına net ama belki o kadar da net değildir de ben farkedemiyorum diye de düşünüyorum.
ayna biraz tozlu. Temizlemeyi düşünüyordum ama "önce foruma bir bakayım, millet nasıl temizlemiş" diye düşündim.
Konuları okuyunca temizlemenin çok da gerekli olmadığını hatta tehlikeli olacağını farkedince vazgeçtim.

Kolimasyon için de birincil aynanın arkasındaki ayar vidalarını kurcalamadan önce bir danışmak istiyorum.
Maalesef nasıl yapıldığına dair açıklayıcı bilgi bulamadım forumda.
Eğer şu anki halinden daha iyi bir görüntü alacağıma inanırsam kurcalarım. Eski tabirle elim çekiç-tornavida tutar yani.
:lol:
gönderen atila tınkılıç
Bu teleskobun aynasını ölçme fırsatım olmuştu.Bizim el yapımı aynalara göre parabolü yeterli değil,dolayısı ile bu ayna ile fazla büyütmelerde net görüntü almak mümkün değil.Ayna temizleme işine gelince; saf suyun içinde çok yumuşak bir fırça ile hafif dokunuşlarla temizleyip durulayabilirsin.Kolimasyonu yukarıdaki resim gibi ise kolimasyonu iyi demektir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Öner Kurukuz
Kolimasyon kabı diye birşeyden bahsediyorlar.
O ne ki?
Bende yok galiba.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
35mm film kutularının tam merkezini delip elde edebililyorsun. Yada kinder yumurta kabının tam ortasına bir delik açıp halledebilirsin. Kinder ile denerken içine alüminyum folyodan bir parça koyman gerekebilir.

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]