Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Öncelikle Merhaba ;

Yeni başladım ve bir teleskop alıp gezegenleri incelemek istiyorum.Bütçem 350-400 Civarı.Önerdiğiniz,kullandığınız güvenilir bir marka teleskop varsa öneririmisiniz.Birde teleskobu aldım diyelim nasıl inceleneceği hakkında bir fikrim yok tamam Ay büyük teleskobu çevir gör fakat diğer gözle görülmeyenleri nasıl bulacağım ve gözleyeceğim sadece gezegende değil yıldızlar :D

Şimdiden Teşekkürler..
Öncelikle merhaba
Şöyle bir teleskobum var elimde
Resim

bu teleskopla karayı izlediğimde görüntü ters oluyor sadece 1.5x yazan bi aparatı merceklere takınca düzeliyor ama görüntü bozuluyor izlediğim yer tepe konumda önünde en az 100km görülebilecek mesefa var. Ayrıca teleskobun üzerindeki dürbündede ters görüntü var. Marmara denizinde ki gemilere bakıyorum ama tam ayarını beceremiyorum . lenler 20mm 25mm veya 2 2.5 tam olculerını bılmıyorum. bu teleskopla ayı izlersem nasıl bir performans alabilirim şimdiden teşekkürler.
Merhabalar

Uzun süredir teleskobumla etkili gözlem ve çekim yapmıyorum.Biraz ayarlarına bakıyım dedim hemen aklıma kolimasyon ayarı geldi ortasına delik açtığım bir kapak yaptım eşit koymaya çalıştım bana biraz yamukmuş gibi geldi ama resimlerinden belki sizde anlayabilirsiniz. Yıldızlarda bozulmada yaptım yani yuvarlaklaştırdıkça normal gidiyor kuyruklu yıldızmış gibi görünmüyor pek.

Yaptığım kapak
Resim

İç görünüşü

Resim

Kapağın deliğinden bakış
Resim
Resim

Kapaksız hali
Resim

Yıldız ın büyütülmüş hali(Resimdeki tozlara pek aldırış etmeyin :) )
Resim
Maksutov Cassegrain olduğu için bahsedilen teleskop ikincil aynaya müdahaleye izin vermiyor zaten. Ama birincil aynayada tam anlamadan dokunmasan daha iyi olurdu bence:) Yani kontrol edip kesin, hımm bu bozuk denince kolimasyon yapılmalı.
Yok hiç dokunmadım ikincil aynaya. Cesaret edemedim açıkcası bozulur, birşey olur diye Harun ağbinin yanına gitmem gerekiyorda kadıköyde uzak.Ayarlamaya çalışıcam birara
Bu teleskoplarda kolimasyonu star test ile yapabilirsiniz. Parlak bir yıldızı hedef alıp görüntüyü odaktan çıkartırsınız. Gördüğünüz halkalar eşit uzaklıkla ve düzgün olmalı. Corrector' un üzerindeki vidalarla çok yavaşca oynayarak kolimasyonu yapıyoruz bu tip teleskoplarda.

Vidalar;

Resim

Solda kolimasyon iyi, sağda ise aynaların kolimasyonu bozuk (kolimasyon=paralelleme...)

Resim
Merhaba.

Arkadaşlar birkaç gün önce nihayet 8" lik bir teleskop alabildim.
hava şartlarından dolayı bakmak nasip olmamıştı ancak bu gece saat 23 gibi hava temizlenince üşenmedim çıkardım dışarı ve baktım.
Ancak takdir edersiniz ki noktalardan başka birşey göremedim.

Ekvatorel kundağın nasıl kullanılacağına, nasıl ayar yapılacağına dair bilgi aradım ancak yabancı kaynaklarda var ve onlardan birşey anlamadım.
sadece kundağın içindeki mercek ile kutup yıldızını göstererek vidalarını sıkıştırdım.

Bu konuda görsel bir anlatım kaynağı var mı?
Ya da sizler yazarak anlatabilir misiniz? Ekvatorel kundak ile ayarlama nasıl olur ve stellarium ile bakacak olduğum cismin koordinatlarını kundağa nasıl yansıtırım?

9 yaşındaki oğlum benden sabırsız şekilde her gece yukarı bakıyor hava güzel mi diye :wink:
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Şuraların bir tozunu alalım :) Herkese selamlar, y[…]

Yıldızların Doğumu

Yıldızların en temel özelliği; evrene enerji […]

DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]