Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Merhaba,
Yaklasik 1 yil önce aldigim National Geographic NG76AZ serisi 76 mm 'lik teleskopu bir türlü fırsat bulamadigimdan dolayi yeni kurdum ve kullanmaya basladim.
Orjinal kutusu üzerinde saturn'nün uydularını rahatlikla görebileceğim yazmasina rağmen ben toplu iğne başından daha büyük hiçbir gezegen ya da yildiz göremiyorum. Hemen hemen her gece ısrarla denemelerime rağmen sadece ay ile yetinmek zorunda kaliyorum. Bir seyleri yanlis yaptığıma eminim ama teleskopun kutusundan ne ingilizce ne de türkçe kullanma kılavuzu çıkmadı. (Sadece kurulum klavuzu var) İnternetten de araştırdığımda hiçbir veriye ulaşamadım.
Ayrıca kurulum kılavuzunda da bahsi geçen fotograf makinesi bağlantı aparatı nedense teleskop üzerinde hiç bir yere bağlanmıyor ya da bağlayamıyorum. Bu konu kurulum kılavuzunda da yeralmıyor. Hoş bağlanıyor olsada dijital bir makine ile hangi ayarlarla fotograf çekilmesi gerektigini de bilmediğimden bir işe yaramayacak sanırım.

Sizin anlayacağınız epey bir hayal kırıklığı oldu bu iş benim için, çıplak gözle gökyüzüne bakarken bile daha bi zevk alıyordum.
Bu teleskop ile ilgili tecrübesi ya da bilgisi olan birileri varsa aramızda yardımcı olursa sevinirim..
gönderen Akın Özdemir
teleskopunuz hakkında yeterli bilgi yazmamışsınız.
kullandığınız oküler fazla büyütme yapmıyor.var ise diğer okülerle de deneyin gezegen gözlemleri için küçük bir şekilde
en az 100 büyütme şart.
odak mesafesini belirtirseniz nasıl bir oküler kullanacağınız hakkında arkadaşlar bilgi verebilir.
----------------------------------------
sanırım teleskop'unuz resimdeki.

Resim

özellikleri:

Recommended Usage: Astrophotography , Viewing the Moon , Viewing the Planets
Brand: National Geographic
Usage: For the Enthusiast
Clearance: Yes
Weight Complete: 12 lbs.
Lens Coating: Standard
GPS: No
GoTo: No
Good for Astrophotography: Yes
Telescopes Series: Astronomical Telescopes
Optical Design: Reflector
Aperture: 76mm
Focal Length: 700mm
Mount Design: Altazimuth
Eyepiece 1: 4mm
Eyepiece 2: 12.5mm
Eyepiece 3: 20mm
Highest Useful Magnification: 525x
Star Diagonal: 1.25 inch
User Level: For the Enthusiast
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Yusuf bey, teleskop kurulumu, oküler tercihleri konusunda tecrübem olmadığı için yetkin değilim fakat;
Orjinal kutusu üzerinde saturn'nün uydularını rahatlikla görebileceğim yazmasina rağmen ben toplu iğne başından daha büyük hiçbir gezegen ya da yildiz göremiyorum
Yıldızları zaten büyük göremeyecek olmanızın yanı sıra Satürn ve uydularının şu aylarda gözleme pek müsait olmadığını söyleyebilirim. Gökyüzünde büyük görmek isteyebileceğiniz objeler arasında bir tek Jüpiter bulunuyor tarih itibariyle. Merkür, Venüs, Mars, Satürn pek müsait zamanlarında değiller. Uranüs ve Neptün gözlemi için şu an uygun zaman olmasına rağmen yine noktaya benzer ufaklıkta görüneceği söylenebilir.

1 ay sonra Merkür (bunun noktadan farklı görünüp görünmeyeceğinden emin değilim), 2 ay sonra Venüs, yılbaşına doğru Satürn, gökyüzünde noktadan daha büyük görünecek cisimler olacak. Gözlem yapmak için elinizde bir program bulundurmanızı ve onunla birlikte gökyüzünü tanımanızı öneririm.
Kullanıcı avatarı
gönderen Yusuf Vona
Akın Bey, ilginizden dolayı teşekkür ederim. Telekopum sadece montaj konusunda bilgiliyim içinden tabiki bir takım mercekler çıktı ama hangisinin neyi nasıl göstereceğini bilmiyorum.

Kutu içeriğinden iki adet farklı boyda "image erector" diye bişey çıktı, (bunlar sanırım biraz daha büyütmeyi daha uzağı görmeyi sağlıyor) üç adette farklı mesafeler için mercek çıktı

Neyse sanırım deneme yanılma yolunu denemeye devam edeceğim...

Teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
gönderen Yusuf Vona
Onur Bey,
Gökyüzü oluşumları ile ilgili programı nereden temin edebilirim.

Teşekkürler...