Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Arkadaşlar,
Ben de sonunda Çağdaş Abi'nin vermiş olduğu fikir doğrultusunda hareket ederek büyük boy tekerlekli bir bavul aldım(yaklaşık 80 cm).Tüp tam olarak sığdı!Bavulun kenar kısımları taş gibi sert.Anllayacağınız içine sünger koymasam dahi hiç bir zarar gelmez fakat ben yine de tabanına ve kenarlarına sünger döşedim.Mis gibi oldu.Yanında artan bir bölüm var,oraya da (tüp ile arasına sünger koymak şartı ile) kundağı yerleştirdim.Başka bir çantaya da üç ayağı ve ağırlıkları koydum.Artık teleskobu nasıl taşıyacağım derdi ortadan kalktı.Nereye koyarsam koyayım hiç bir zarar gelmez diye düşünüyorum 8)

Almış olduğum tekerlekli bavulun bir benzeri;
http://www.hepsiburada.com/productdetai ... ksdel20972

Not:Şu sıralar BİM Market'te büyük bir fırsat var!3 boy tekerlekli bavul 110 YTL.Ve bavullar gerçekten de çok sağlam.Test edildi,onaylandı.Bence kaçmayacak fırsat.Bir gidip görmenizi tavsiye ediyorum.Dışarıda yalnızca büyük tekerlekli bavul 300 YTL civarında iken...Ve gerçekten teleskop taşımak için çok rahat bir yöntem :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Ben bugün kendime çok güzel bulduğum Lowepro marka bir çanta aldım.Bununla hem fotoğraf makinemi hem de Eylül ayında almayı planladığım William Optics Megrez 88 refraktör teleskobu gönül rahatlığıyla taşıyabileceğim.

Resimde gördüğünüz gibi bir hayli büyük bir çanta.Bölmeleri istenildiği gibi şekillendirilebiliyor.Arkasında 17" ekranlı bir dizüstü bilgisayarın koyulabileceği korunaklı bir bölme var. Ön tarafında ise tripod taşıma yeri mevcut. Omuz askıları insanı rahatsız etmeyecek şekilde yapılmış ve hem göğüs hizasından hem de belinizden sizi kavrayan iki adet kuşak geçiyor.Ben çanta işini hallettim.Refraktörü aldıktan sonra büyük teleskobumu seyehatlerde yanımda taşımayı artık pek düşünmem heralde. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba çantalar güzel görünüyor....
Mahmut bey, William Optics Megrez 88 refraktörünü nereden almayı düşünüyorsunuz?
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba çantalar güzel görünüyor....
Mahmut bey, William Optics Megrez 88 refraktörünü nereden almayı düşünüyorsunuz?
Başarılar...
Büyük ihtimalle Almanya'dan veya OPT Telescopes firması ozamana kadar ürünü stoklarına eklerse oradan alabilirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Arkadaşlar Praktiker'de harika alüminyum sandıklar gördüm. İlk aklıma gelen bunların teleskoplar için mükemmel taşıma çantaları olabileceğiydi. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi 3 ayrı model ayrı ebatlarda gayet sağlam sandıklar. Oldukça hafif bir yapıları var. İçlerini sünger benzeri malzemeyle gerekli şekilde donattıktan sonra güvenli bir şekilde teleskobunuzu taşıyabilirsiniz.

Resim
Bu tip çanta vs. gibi şeylerin daha çok refraktörler için uygun olduğunu düşünüyorum. SCT, Newtonian vs gibi iri cüsseli teleskopları Orion ürünü soft çantalara koyup yine bebeğinizi taşır gibi taşımanız ve arabada emniyet kemeri benzeri bir teşkilatla bağlamanız yerinde olacaktır....mümkünse arka koltuğun üstüne, sert zemine, kapılara ve kapı kollarına vs temas etmeyecek bir şekilde bağlanmalı...bagaja koyacaksanız, ya altına kalın bir sünger koymalı ya da benim yaptığım gibi orijinal ambalajı muhafaza edip onunla taşımalısınız. Sonuçta karanlık bir yer bulmak için kötü yolları takip etmek zorunda kalacağız ve optikler tangır tungur sallanmaya bırakılmamalı... ne kadar fazla şok emebilirsek o kadar iyi olacaktır.
Singapur amatör astronomi forumunda (http://www.singastro.org/viewtopic.php? ... t=moisture) her sünger ya da köpük tipinin teleskopların uzun süreli muhafazasında kullanmaya uygun olmadığını okumuştum. Bazı türler havadaki rutubeti bünyelerinde tutuyorlarmış, teleskop da bundan etkilenebiliyormuş. Elinizdeki süngerin nemi içinde hapsedip hapsetmediğini test etmek için, bir gece dışarıda bıraktıktan sonra naylon bir torbaya hava geçirmeyecek şekilde sarıp güneşe bırakın, bir süre sonra torba içerden ıslanıyorsa sünger rutubeti tutuyor demektir diye yazmışlardı. Rutubetten dolaylı olarak korunmak için ayrıca silikajel paketleri kullanılabilir, teleskop kutusunun içine 1-2 tane atılabilir, renk değiştirdiklerinde saç kurutma makinesi ile kurutursunuz yeniden kullanabilirsiniz.

Selamlar,
Özgür
Merhaba,

İnternette gezerken kendi teleskobum için aşağıdaki gibi bir çanta gördüm ;

http://www.jimsmobile.com/images/case_nex6se_open.jpg

Daha sonra internet ten alüminyum çanta yapan B&B çanta isimli bir firma buldum. Linkteki çantanın resmini ve elimdeki köpük muhafazanın ebatlarını yollayarak fiyat istedim. Son olarak 200TL +KDV olur diyorlar, sizce makul bir fiyatmıdır veya önerebileceğiniz başka bir alternatif varmıdır.

Teşekkürler.
gönderen Fatih_K
Süngeri düzgün bir şekilde kesebilecek bir teknik bilen var mı?
Benim aklıma gelen tek bir yöntem var. Rezistans özelliği olan bir kabloyu süngerin içinden geçirme, daha sonra uçlarına elektrik vermek ve ısının etkisi ile kesmek. Kendi çantamızı kendimiz böyle yapabiliriz belki.
Taşıma meselesi gerçekten dert olabiliyor insanın başına.
Daha önce Burak'ta gördüğüm, çanta çok hoşuma gitmişti, ancak bu sektördeki fahiş fiyatlarda bu çantalarında etkilendiğini görünce, her zaman yaptığım gibi daha ekonomik bir ürün elde ettim. Sizlerinde faydalanmasını isterim.

Çantalar arasında en kullanışlı bulduğum ürün boru çanta şeklinde olan idi.
Resim

Ümit usta sağolsun güzel bir çanta yapıverdi. Renk konusu benim özel bir talebim değildi, ancak kendisi paintball sektörünede hizmet verdiği için elindeki malzemeyi değerlendirmiş :)

Çantanın resimleri
1.jpg
1.jpg (73.89 KiB) 1615 kere görüntülendi
2.jpg
2.jpg (81.44 KiB) 1615 kere görüntülendi
3.jpg
3.jpg (80.01 KiB) 1615 kere görüntülendi
4.jpg
4.jpg (82.08 KiB) 1615 kere görüntülendi
500-600 liraya satılan, bu çantayı Ümit Usta bana 150 liraya yaptı. Aslında maliyeti çok daha düşük biliyorum ama, elinde şablon kalıp hiç bir şey olmadan sadece teleskoptan ölçü alarak yapıp uğraştığı içinde çok görmedim açıkçası.

Düşünürseniz, doğrudan kendisini arayabilirsiniz. Ancak kendisi teleskop ölçüsü filan bilmez :) siz tüpün en geniş, yerini, ve uzunluğunu ona söylemelisiniz.

Ümit Demir
(beş üç iki) 302 99 43
Cok degerli bir bilgi bu Ilker, tesekkurler.
Abilerim her iki çanta da şık olmuş. Güle güle kullanın.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]