Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
XCel lx kargo dahil 71$ (yaklaşık 210 lira), astromaster ise kargo dahil 58$ ( yaklaşık 170 lira) arada yaklaşık 40 TL fark var. 40 TL için 15 mm kellner ve 6 mm plossl olmak üzere iki merceğe para vermektense uygun bir mm'de xcel lx seçmek daha uygun olur bence. Setteki 6 mm'liği kullanmıştım tavsiye etmem. Arkadaşım LX 200 gibi iyi bir teleskopta denemiş o da tavsiye etmemişti. Setteki barlow da iyi değil demişti ayrıca. 40 lira fazla vermiyeyim derken 170 liranızdan olmuş olmayın. Tabi çok çok ta kötü mercekler değiller ama daha iyisini biraz daha fark ekleyipte alabilirsiniz demek istiyorum.
Türkkan yazdı:Astromaster setini kullanan arkadaşım keşke almasaydım demişti. Bende kellner ve plossl kullandım ama bunlara para vereceğinize meade hd 60 serisi kullanın veya daha uygun fiyatlı olan celestron xcel lx serisini kullanın. Bunların eyereliefleri ve mercek kaliteleri çok daha iyi. 10 mm altı plossl göz açısından kullanımı biraz rahatsız eder ama hd 60 ve xcel lx serisinde böyle bir sorun olmaz. BH photo video sitesinde 6 dolar kargoyla geliyor.
Bahsettiğiniz siteye göz attım . Meade series 4000 plossl 15mm ve Celestron omni plossl 9mm gozmerceklerini buldum . Bu ürünleri getirirsem kaç günde yetişir ? Kargo ücreti ne kadardır ? Gümrükte sıkıntı çıkarır mı ? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.
kenan01 yazdı: Bahsettiğiniz siteye göz attım . Meade series 4000 plossl 15mm ve Celestron omni plossl 9mm gozmerceklerini buldum . Bu ürünleri getirirsem kaç günde yetişir ? Kargo ücreti ne kadardır ? Gümrükte sıkıntı çıkarır mı ? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Şimdi hesaplattım. 55,85 USD tutuyor, kargo dahil. Kura göre 170-180 lira eder.
kenan01 yazdı: Peki bulduğum bu mercekleri önerir misiniz? Gümrükte sıkıntı çıkarmı ?
Gümrükte sorun olmaz. 75 doları geçmiyor sonuçta.

Fakat bunlar plossl, yani dört elemanlı. Arkadaşın size önerdikleri, altı elemanlı daha üst düzey merceklerdi. Hem görüş açısı, hem göz rahatlığı olarak daha kaliteli, elbette üçer kat pahalı şeyler. Seçim sizin.