Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Öncelikle herkese merhaba ;

Yaklaşık 15 gün önce Celestron Powerseeker 127eq model teleskop aldım . Fakat içinden sadece 20mm oküler ve 3x barlow lens çıktı . Ben Jüpiter , Satürn , gökada ve nabula gözlemi yapmak istiyorum (henüz gözlem yapma şansı yakalayamadım) . Gözlemek istediğim bu objeler için hangi marka ve ölçüde oküler yada okülerler almalıyım lütfen yardım edin . Şimdiden teşekkürler...
halill07 yazdı:http://www.amazon.com/Celestron-AstroMa ... DKIKX0DER2

Kargo dahil 162 liraya gelir, gümrük vergisi binmez. Türkiye fiyatı 2,5 katı.

Linkini verdiğiniz oküler setine baktım . Zannediyorsam bu set Astro Master serisi için uygun . Bunların Powerseeker serisi için olanları da varmış . Onların fiyatlarına baktım 200 TL . İçinde 15mm Kellner ve 9mm Kellner okülerler mevcut . Bu mercekler gezegen ve derin uzay gözlemlerine yeterli olur mu ? Şimdiden teşekkürler...
kenan01 yazdı:
halill07 yazdı:http://www.amazon.com/Celestron-AstroMa ... DKIKX0DER2

Kargo dahil 162 liraya gelir, gümrük vergisi binmez. Türkiye fiyatı 2,5 katı.

Linkini verdiğiniz oküler setine baktım . Zannediyorsam bu set Astro Master serisi için uygun . Bunların Powerseeker serisi için olanları da varmış . Onların fiyatlarına baktım 200 TL . İçinde 15mm Kellner ve 9mm Kellner okülerler mevcut . Bu mercekler gezegen ve derin uzay gözlemlerine yeterli olur mu ? Şimdiden teşekkürler...

Teleskopunun gözmerceği yuvası 1.25 kardeşim, 1.25" çapında olan gözmerceklerinin hepsi uyar, astromaster powerseeker farketmez. Derin uzay gözlemlemek gözmerceğinden öte daha büyük çapta teleskop kullanmana bağlı, ne kadar büyük o kadar detay. (Diye biliyorum, konuyla alakalı daha çok bilgi sahibi olan arkadaşlar daha güzel açıklama yaparlar)
halill07 yazdı:
kenan01 yazdı: Linkini verdiğiniz oküler setine baktım . Zannediyorsam bu set Astro Master serisi için uygun . Bunların Powerseeker serisi için olanları da varmış . Onların fiyatlarına baktım 200 TL . İçinde 15mm Kellner ve 9mm Kellner okülerler mevcut . Bu mercekler gezegen ve derin uzay gözlemlerine yeterli olur mu ? Şimdiden teşekkürler...

Göz mercekleri çeşitlidir:

1- Huygens: H20mm, H12,5mm vs şeklinde mercekte yazar. İki elemanlıdır, 30 derece açılıdır.

2- Ramsden: R20mm, R10mm vs yazar. İki elemanlıdır, 30 derece açılıdır.

3- Kellner: K20mm, K10mm vs yazar. Üç elemanlıdır, 40 derece açılıdır.

4-Modified achromat: MA25mm, MA10mm vs yazar. Üç elemanlıdır, 40 derece açılıdır.

5- Reversed Kellner: RKE25mm, RKE10mm vs yazar. Üç elemanlıdır, 50 derece açılıdır.

6- Konig: Üç elemanlıdır, 50 derece açılıdır. Piyasada standart olarak bulunan bir tür değildir.

7- Plossl(Stenheil): Plossl ya da PL20mm, PL10mm vs yazar. Dört elemanlıdır, 50 derece açılıdır.

Piyasadaki standart merceklerin en iyileri plossl olanlarıdır.

8- Orthoscopic: Ortho diye geçer. Dört elemanlıdır. Plossl'den hallicedir. Piyasada pek bulunmaz.

9- Erfle: Altı elemanlıdır. 52 derece ve üstü açı sağlar.

10- Monocentric: Üç elemanlı özel tasarımlı, kolay bulamayacağınız bir mercek türüdür.

11- Ultra Wide Angle, Super Wide Angle: 5, 6, 7 elemanlı çeşitleri mevcut. UWA veya SWA yazar mercekte. 52 dereceden 100 dereceye kadar açısı olanları vardır. 50-60 dolardan 1000 dolara kadar fiyat aralığı mevcuttur. En üstünleri Televue firmasının Nagler serisidir.

12- Planetary eyepieces(TMB, Burgess ve Çin klonları): 5 elemanlı, 58 derece açılıdırlar. 50-60 dolar gibi fiyatları vardır.

Yazdığım hususlar dışında şu da çok önemli:

Fullycoated yazanlar tek kat kaplamalı, multicoated yazanlar çoklu kaplamalıdır. Bu kaplamalar ışık kaybını aza indirir. Multicoated en iyisidir.

Derece olayı şu:

Dereceyi büyütmeye böleriz. Mesela 90mm odaklı teleskoba 9mm odaklı göz merceği takınca 100 kat büüyütme olur. Kellner 40 derecelidir, yüze bölünce 0,4 derece kalır. Dolunayın % 40 bölümünü görürüz. Plossl olsaydı 50 dereceyi yüze bölüp 0,5 bulacaktık. Yani dolunayın çapının % 50'sini görecektik ki bu çok daha iyi olurdu.

Mesela 200 kat büyütme versek ama 100 dereceli bir mercek kullansak dolunayın hala% 50 çapını görürüz. Bu müthiş olurdu ama cep kanseri yapardı.

İmkanınız varsa derin uzay(küresel kümeler, galaksi ve bulutsular) için UWA ya da SWA mercekler alın. Gezegenler içinse TMB veya Burgess türü merceklerden şaşmayın. Bu mercekler gezegenlerde daha fazla detay gösterir.

İmkanınız sınırlıysa plossl kullanın. Onlar ortaya karışıktır.

Önüne gelen bir şey söyler, kafanız karışır diye açıklamalı yazdım, kusura bakmayın.

Benim yukarda önerdiğim astromaster setin 6mm merceği plossl, 15 mm merceği kernell.

İmkanınız varsa o seti de almayı. 10 mm üstünde plossl veya UWA, 10 mm altında TMB alın.
10 mm altı plossl ve UWA-SWA merceklerin plossl tabanlı olanlarının eyerelief değerleri kötüdür, o yüzden tavsiye edilmez. Plossl 10mm üstü olursa iyidir. Göz rahatlığı önemli sonuçta.

Barlow ise çok kaliteli olmadıkça başa beladır. Piyasadaki ucuz barlowlardan uzak durun.

Burada göz merceklerinin az bir bölümüyle ilgili çok kısıtlı bilgi yazdım. Bu konu aslında inanılmaz derecede detaylarla dolu başlıbaşına bir ilimdir kardeşim.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim . Amazondan önerdiğiniz sete baktım fakat orada merceklerin 1.25'' olduğu yazmıyor . Nasıl öğrenebilirim ?
halill07 yazdı:
kenan01 yazdı: Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim . Amazondan önerdiğiniz sete baktım fakat orada merceklerin 1.25'' olduğu yazmıyor . Nasıl öğrenebilirim ?

O set 1.25 inch kardeşim. Zaten 5 ve 6 cm çaplı mercekli teleskoplar ile 76/700 ve 114/1000 aynalıların bazıları 0.965 inch. Onun dışında 1,25 inch artık endüstri standardı.
Şu ana kadar hiç Amazondan bir ürün getirtmedim . Alışveriş ve çalışma sistemleri nasıldır ? Bilginiz varsa beni bilgilendirir misiniz ?
halill07 yazdı:
kenan01 yazdı:Şu ana kadar hiç Amazondan bir ürün getirtmedim . Alışveriş ve çalışma sistemleri nasıldır ? Bilginiz varsa beni bilgilendirir misiniz ?

Üye oluyorsunuz. Kredi kartınızı siteye kaydediyorsunuz. Sonra ürün sayfasına gidip satın alıyorsunuz. Çok basittir. 75 dolar altı gümrükte sorun olmuyor. Dürbün izin gerektiriyor ama.
Kargo ucretleri hakkinda bir bilginiz var mi ?
Astromaster setini kullanan arkadaşım keşke almasaydım demişti. Bende kellner ve plossl kullandım ama bunlara para vereceğinize meade hd 60 serisi kullanın veya daha uygun fiyatlı olan celestron xcel lx serisini kullanın. Bunların eyereliefleri ve mercek kaliteleri çok daha iyi. 10 mm altı plossl göz açısından kullanımı biraz rahatsız eder ama hd 60 ve xcel lx serisinde böyle bir sorun olmaz. BH photo video sitesinde 6 dolar kargoyla geliyor.