Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Merhaba Bresser Pollux kullanıcısıyım,

odak uzunluğu gerçekte 700 mm olan bu teleskobun dahili barlow diyebileceğimiz bir mercek ile odak uzunluğunun 1400 mm ye çıkarıldığını okudum.

şimdi sorum şu elimde 20 mm mercek var ve bunu taktığımda barlow takmış gibi 10 mm mercekle bakıyormuşum gibi mi olacak?

ürünlerle birlikte bana gelen 4 mm ve 20 mm mercekler ,aslında dahili barlow olması sebebiyle 2mm ve 10 mm merceklere mi denk geliyor?

öyle ise ben 20 mm ile bakıyorum sanıp gerçekte yanılıyorum demektir. bu durumda biraz karışıklık var bana bilgisi veya fikri olan yardım edebilir mi?

en azından başka mercek alacaksam değerlendirme yapmam için bu konuda doğru bilgi sahibi olmam gerek,eğer 20mm bende 10mm işini yapıyorsa boşuna gidip 10 mm almayayım...

Teşekkürler...
Kafanız karışmasın, odak 1400 mm gibi düşünün, ona göre 20 mm gerçek 20 mm olur. O teleskopta ayrıca barlow kullanmayın. En büyük sıkıntınız titreme olacak. Çok fazla büyütme yapmak anlamlı olmayacak.
halil cevabın için teşekkürler...

tüpün odak uzunluğunu 2x ile 1400 e çıkardıklarını ve aynadan sonra normalde başka mercek olmaması gerektiğini düşünüp,demek arada 2x mercek varsa aynen barlow takıp elimdeki lensin değerini 20 den 10 mm ye düşürmüş mü oluyorum diye düşündüm...odağı 1400 gibi düşünüyorum ama sonuçta ayna ile mercek arasına sabit barlow girmiş oluyor her halükarda ve basit mantığa göre bu kafa karıştırıyor,istemeden elimdeki merceği tam değeriyle kullanamıyorum gibi düşündürüyor bana...

zira içinden çıkan 3x barlow ile görüntü çok bozuluyor,tüpü sabit barlowla büyütüyorsun bir de 3x barlow koyuyorsun teleskobun içine ve kullanmak kaliteyi çok düşürüyor...